صفحه اصلی / بسیج، طلایه‌دار ایمان، ایثار و رشادت در عصر حاکمیت ولایت و امامت

بسیج، طلایه‌دار ایمان، ایثار و رشادت در عصر حاکمیت ولایت و امامت

اینان برگ‌برگ تاریخ معاصر ایران و جهان را به واژه‌ها و عبارات زرین ایثار و رشادت و واژه حماسه را به کلمه‌ای کوچک دربرابر عظمت ایستادگی‌هایشان در جبهه‌های خون و شهادت تبدیل کرده‌اند.
بی‌هیچ‌تردیدی، نه دوران معاصر و نه حتی روزگاران پیشین، جز همراهان سرور وسالار شهیدان کربلا در روز عاشورا، هرگز همانند آن‌ها را به‌یاد نمی‌آورد. درحقیقت، وقایع آوردگاه جنگ تحمیلی که این ایثارگران مفسر عشق و ایمان، آن را با جان‌نثاری هرچه تمام‌تر بر بوم تاریخ ترسیم کردند، در هیچ میدان نبردی نظیر ندارد. کربلا و عاشورا، الهام‌بخش آنان است و شوق وصال شهیدان کربلا، شور شهادت را چنان در سرشان می‌پروراند که هیچ زبانی را یارای توصیف آن نیست.
این حماسه بی‌بدیل را باید به اندیشه درخشان ولایت‌مداری و ولایت‌دوستی شیعیان مولی‌الموحدین، حضرت امیرالمومنین و حضرت اباعبدالله‌الحسین(علیهماالسلام) نسبت داد که با الهام از آن دو بزرگ شهید امامت و ولایت، «بسیج» را به سلاح استراتژیک و «رمز پیروزی ملت ایران» در عبور از پیچ‌های تاریخی و سرنوشت‌ساز و عصر حاضر را که «اسلام ناب محمدی(ص) با همه قوا» به مقابله با «نظام استکبار و صهیونیسم» برخاسته است، به عصر ایثار و شهادت و رشادت مبدل کرده است.
 
امام‌خمینی(ره)، بنیانگذار انقلاب اسلامی در آخرین پیام‌شان به‌مناسبت هفته بسیج چنین فرمودند: «حقیقتاً اگر بخواهیم مصداق کاملی از ایثار و خلوص و فداکاری و عشق به ذات مقدس حق و اسلام را ارائه‌دهیم، چه‌کسی سزاوارتر از بسیج و بسیجیان خواهندبود! بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پُرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین حدیث عشق می‌دهد. بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‌های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سرداده‌اند. بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت‌یافتگان آن، نام و نشان در گمنامی و بی‌نشانی گرفته‌اند. بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده‌اند.»
مقام‌معظم‌رهبری، امام‌خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در سال 1395 و در دیدار با بسیجیان پرافتخار، بسیج را «لشکر انقلاب» و «مظهر مردم‌سالاری دینی» و متکی بر بصیرت خواندند و با تأکیدبر لزوم برنامه‌ریزی دقیق و مبتنی‌بر تشکیل هیئت‌های اندیشه‌ورزی برای هم‌افزایی لایه‌های مختلف بسیج به‌منظور حضور پرقدرت و تأثیرگذار در عرصه‌های گوناگون جامعه، فرمودند: «روحیه بسیجی یعنی خدا را همواره درکنار و همراه خود دیدن و دچار ناامیدی و افسردگی و بن‌بست نشدن؛ بنابراین، در پاسخ افراد ضعیف‌النفس که دچار ترس از دشمن و روحیه «نمی‌توانیم» شده‌اند، می‌گوییم با اتکاء به قدرت الهی و باور قدرت حضور مردم، می‌توان بر همه مشکلات فائق آمد و از هیچ قدرتی هم نهراسید.»
با چنین اوصافی ازسوی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و جانشین برحق و عظیم الشأن وی، باید بسیج را تجسم عشق الهی، عبودیت بی‌پیرایه و شجاعت بی‌کران دانست که جز رهروان جان‌نثار خاندان نبوت و امامت و مشتاقان ظهور قائم آل محمد، حضرت مهدی موعود(علیه‌السلام) قادر به پوشیدن لباس مقدس‌شان نیستند.
با الهام از بنیانگذار انقلاب‌اسلامی و خلف صالح آن عزیز سفرکرده، به‌جرأت می‌توان بسیجیان را نماد ایثار، ایمان و شجاعت دانست که پژواک حماسه‌هایشان در دوران معاصر تا اقصی‌نقاط گیتی پیچیده و در آوردگاه نیکی‌ها دربرابر تباهی‌ها، به رفیع‌ترین قله‌های پیروزی دست یافته‌اند. این بزرگ‌مردان خداجو همچون دُری در صدف ایمان به اسلام و سرسپردن به مکتب پرافتخار شیعه برسینه تاریخ می‌درخشند و روحشان با حماسه نبرد با کافران و مشرکان صیقل می‌یابد.
اکنون با گذشت 38سال از تأسیس بسیج مستضعفین و آشکارشدن برکات ایجاد این نهاد مقدس در عرصه‌ حیات اجتماعی، دفاعی و روابط بین‌المللی، به‌جرأت می‌توان گفت «بسیج» معجزه انقلاب‌اسلامی است که حضرت امام‌خمینی(ره) آن را به ملت بزرگ ایران اسلامی هدیه داد تا با درخشش و نقش‌آفرینی‌های فراموش‌ناشدنی در میدان‌های پرمخاطره، پیشتاز جبهه‌های دفاع از انقلاب و الگوی مقاومت اسلامی و ایستادگی ضد سلطه و صهیونیسم در صحنه‌‌های جهانی باشند و درمقابله با «فتنه داعش» از خود چنان عظمتی نشان‌دهند که به الگو و اسوه مبارزان ضد استکبار در بحرین، لبنان، سوریه، عراق و یمن تبدیل شوند.
یکی از بزرگترین دستاوردهای «تفکربسیجی» در عرصه بین‌المللی که باوجود توطئه‌ها و تلاش‌های بی‌وقفه استکبار جهانی و مزدوران منطقه‌ای، روزبه‌روز شکوفاتر شده و فراتر از مرزهای میهن اسلامی در جغرافیای منطقه طنین‌انداز شده، این واقعیت انکارناپذیر است که در مبارزه جهانی با پدیده استعماری داعش و در آوردگاه‌های «استکبارستیزی» جز با روحیه بسیجی و بسیجیان جان‌برکف نمی‌توان به پیروزی رسید و دمار از روزگار نابکاران و سلطه‌جویان قصی‌القلب درآورد.
باید به بسیج و حماسه‌سازان بسیجی که ردای «شهادت» بر تن کرده‌اند و از میدان «دفاع مقدس» و سنگرهای «دفاع از حرم اهل‌بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام)» در عراق و سوریه، سلحشورانه و عاشقانه به عرش الهی پرکشیده‌اند، درود فرستاد و خدای سبحان را به‌شکرانه برخورداری از نعمت «ولایت» و همراهی در صف بسیجیان مخلص، سپاسگزاری و از حضرت حق‌تعالی عاجزانه طلب کرد که همه ما را با بسیجیان محشور سازد.  
باید اقتداردفاعی، قدرت بازدارندگی، نفوذ منطقه‌ای انقلاب‌اسلامی و نقش پیشتازانه و ممتاز امروز آن در دفاع از مظلومان را مرهون هدایت‌های راهبردی امام‌خمینی(ره) و جانشین فرزانه‌اش، امام‌خامنه‌ای(مدظله‌العالی) و حماسه‌های بی‌بدیل دفاع مقدس و اندیشه بسیج دانست.
باید همچنین دفاع مقدس را طلیعه یکی از تابناک‌ترین مقاطع حیات طیبه ملت سلحشور ایران به‌شمارآورد که در آن، ملت رشید و باایمان فرصتی را به‌دست‌آورد تا ضمن دفع شر رژیم مزدور بعثی عراق و مأیوس‌کردن حامیان استکباری‌اش، به نسلی از جوانان باایمان، ایثارگر و حماسه‌آفرین فرصت‌داد تا تاریخ مبارزات ضداستعماری در دوره معاصر را به‌گونه‌ای شگفت‌انگیز رقم زنند.
قدرت بازدارندگی دفاعی و بالندگی علمی امروز جمهوری‌اسلامی که جایگاه برتر منطقه‌ای و ایفای نقش بازیگری فرامنطقه‌ای را برای ایران رقم‌زده و قدرت‌های بین‌المللی را به آن معترف ساخته‌است، محصول مجاهدت‌های تاریخ‌ساز و روح مقاومت، جهاد و شهادت‌طلبی بسیجیان، این تربیت‌یافتگان مکتب ولایت و امامت در هشت‌سال دفاع مقدس و مقاطع پس‌از آن است.
بسیجیان دلاور ایران اسلامی درکنار همه آن افتخاراتی که در این گفتار به گوشه‌های اندکی از آن‌ها اشاره‌شد، روحیه مقاومت و ایثارگری در جامعه را به سرمایه‌ای فناناپذیر تبدیل‌کرده‌اند که انقلاب‌اسلامی را در مواجهه با چالش‌ها، بحران‌ها و مشکلات ناشی از سناریوهای جبهه معاندین، ازجمله «تحریم»‌، «تهدید»‌ و «توطئه‌های تروریستی» مصون می‌دارد.
جا دارد که در اینجا، باردیگر از مقام‌معظم‌رهبری، حضرت امام‌خامنه‌ای(مدظله‌العالی) الهام بگیریم که با اشاره به امانتداری جوانان در انتقال نسل‌به‌نسل «روحیه انقلابی»، چنین فرمودند: باوجود آن‌که جوانانِ امروز، دوران انقلاب و امام(ره) را درک نکرده‌اند، اما با همان روحیه انقلابی و با بصیرت، آگاهی و تجربه‌ای فراتر از جوانان اول انقلاب، در میدان حضور دارند که این نشان‌دهنده پیشرفت انقلاب‌اسلامی است.
مقام‌معظم‌رهبری با تأکیدبر این‌که حفظ و پاسداشت انقلاب، وظیفه و مأموریت آحاد ملت است، جوانان را پیشران و موتور محرکه این حرکت بزرگ دانستند و افزودند: قطعاً حرکت بسیجی در کشور ما پیروز است، اما شرط تحقق این پیروزی، پیشه‌کردنِ تقوای فردی و گروهی و انجام عمل صالح است که این دو عامل مهم، موجب جلب نصرت و همراهی خداوند خواهدشد.

همچنین مطالعه کنید:

وضعیت قرمز گردشگری

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، سازمان هوانوردی اروپا به شرکت‌های هواپیمایی توصیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *