صفحه اصلی / ارزش مبادلات کل فرابورس 25 درصد افزایش یافت

ارزش مبادلات کل فرابورس 25 درصد افزایش یافت

به گزارش کسب و کار نیوز، معاملات دومین ماه پاییز 96 در حالی در فرابورس ایران پایان یافت که شاهد اتمام پذیره‌نویسی سهام شرکت کرمان‌ خودرو و اوراق مرابحه گندم، قطعیت 100 درصدی اوراق دو اختراع در بازار دارایی فکری، بازدهی 7 درصدی آیفکس طی دوره یک ماهه و افزایش 25 درصدی ارزش مبادلات کل فرابورس ایران نسبت به آبان‌ماه سال گذشته بودیم.
در 21 روز مبادلاتی آبان‌ماه، شاخص کل فرابورس در پی فرازوفرودهایی در نهایت با قرارگیری در ارتفاع 1012 واحدی برای نخستین بار از روز تاسیس، موفق به عبور از کانال هزار واحدی شد و بدین ترتیب بازدهی بیش از 7 درصدی را از ابتدای ماه جاری به ثبت رسانید.
در ماه جاری همچنین شاهد اتمام پذیره‌نویسی 979 میلیون و 400 هزار سهم از سهام جدید ناشی از سلب حق تقدم در افزایش سرمایه شرکت گروه اقتصادی کرمان خودرو در نماد «کرمان خودرو» در بازار سوم بودیم.
علاوه بر این از رخدادهای مهم این ماه می‌توان به قطعیت معامله‌های 100 درصدی اختراع «فرآیند تولید سوسیس و کالباس بدون نیتریت و بدون میکروارگانیسم از ماهی» و حق بهره‌برداری از اختراع «بدن خشک‌کن سقفی» در بازار دارایی فکری فرابورس ایران اشاره کرد که در هر دو معامله نحوه عرضه دارایی فکری، به صورت مستقیم و بی‌واسطه بود.
با نگاهی به کل معاملات صورت‌گرفته در طول ماه جاری مشاهده می‌کنیم که بیش از 6 هزار و 66 میلیون ورقه بهادار به ارزش 55 هزار و 877 میلیارد ریال در 855 هزار نوبت معاملاتی در بازارهای فرابورس دست به دست شده که این ارقام، حاکی از افت 7 درصدی حجم و رشد 25 ارزش مبادلات و افزایش 76 درصدی تعداد دادوستدهاست.
این ماه حدود 40 درصد از حجم کل مبادلات فرابورس به بازارهای اول و دوم اختصاص یافت؛ به‌گونه‌ای که این دو بازار میزبان نقل‌وانتقال نزدیک به 2 هزار و 340 میلیون سهم به ارزش بیش از 6 هزار و 900 میلیارد ریال بودند.
همچنین سهامداران در تابلوهای مبادلاتی بازار پایه، بیش از 2 هزار و 700 میلیون سهم را در 369 هزار نوبت معاملاتی دست به دست کردند که این حجم از معاملات، ارزشی بالغ بر 4 هزار و 600 میلیارد ریال را رقم زد.
در بازار ابزارهای نوین مالی نیز با نقل‌وانتقال 41 میلیون ورقه بدهی به ارزش نزدیک به 40 هزار میلیارد ریال، اوراق بدهی به لحاظ حجم و ارزش معاملاتی صدرنشین شد که این مسئله تحت تأثیر پذیره‌نویسی 20 میلیون ورقه یک‌میلیون ریالی اوراق مرابحه گندم در نماد «گندم 2» در روز بیستم آبان ماه بود که در همان نخستین دقایق، پذیره‌نویسی این اوراق اتمام یافت.
در بازار ابزارهای نوین مالی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله جایگاه دوم را از نظر حجم و ارزش مبادلاتی به خود اختصاص دادند. از این رو شاهد نقل‌وانتقال 202 میلیون ورقه ETF به ارزش افزون بر 2 هزار و 500 میلیارد ریال بودیم.
خریداران و فروشندگان اوراق تسهیلات مسکن نیز با مبادله یک میلیون و 400 هزار ورقه تسه به ارزش بالغ بر یک هزار میلیارد ریال، موجب رشد بیش از 50 درصدی حجم و 47 درصدی ارزش مبادلات این اوراق نسبت به مدت مشابه سال گذشته شدند.
بیشترین اقبال سهام‌داران به شیمایی‌ها
در میان صنایع فرابورسی، گروه محصولات شیمیایی با در اختیار گرفتن سهم 17 درصدی از ارزش معاملات خرد بازار سهام (شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه، اختیار معامله خریدوفروش و SME) و اختیار سهام جایگاه نخست را از نظر ارزش مبادلاتی به دست آورد.
در ادامه گروه‌های‌ انبوه‌سازی، املاک و مستغلات با دارا بودن سهم 11 درصدی و فلزات اساسی نیز با در اختیار گرفتن سهم 10 درصدی از ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام، رتبه‌های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.
در نهایت در مجموع بازارهای نه‌گانه فرابورس، معامله‌گران در طول 21 روز معاملاتی به طور متوسط روزانه 289 میلیون ورقه بهادار را به ارزش 2 هزار و 661 میلیارد ریال دادوستد کرده‌اند.
 
 
 
 

همچنین مطالعه کنید:

دست دوم های از رده خارج پرحادثه

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، طی چند روز گذشته مشکلات و نقص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *