صفحه اصلی / شاخص کل فرابورس ایران چهاررقمی شد

شاخص کل فرابورس ایران چهاررقمی شد

به گزارش کسب و کار نیوز، با صعود امروز شاخص کل فرابورس ایران تحت تاثیر 7 واحدی از جانب نماد مارون و در نهایت قرارگیری در ارتفاع 1008 واحدی، بازدهی آیفکس از ابتدای سال به بیش از 15 درصد رسید.
نگاهی به حجم و ارزش بازارهای فرابورس نشانگر آن است که امروز 27 آبان‌ماه، معامله‌گران افزون بر 196 میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر یک هزار و 618 میلیارد ریال را دست به دست کرده‌اند.
از سوی دیگر روز جاری نماد معاملاتی شرکت‌های بیمه سامان و پالایش نفت شیراز به ترتیب با 4.9 و 4.2 درصد، بیشترین رشد قیمتی را به همراه داشتند؛ این در حالی است که نماد «قچار» از گروه قندوشکر با بیشترین افت قیمتی نسبت به سایر نمادهای فرابورسی  مواجه شد.
«اخزا611» مبلغ 86 هزار و 393 تومان قیمت خورد
روز جاری وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت رقم 9 هزار میلیون ریال اسناد خزانه اسلامی را در نماد «اخزا611» در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس عرضه کرد که هر ورقه از آن 86 هزار و 393 تومان قیمت خورد.
این اوراق که دارای مدت 13 ماهه بوده و در روز 24 آبان‌ماه جاری در فرابورس پذیرش شده، پیش از این در تاریخ 13 آبان 96 انتشار یافته و در روز 13 آذرماه سال 97 سررسید خواهد شد.
مبلغ اسمی هر ورقه اخزا611 یک میلیون ریال است و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، تأمین اعتبار این اسناد را متعهد شده که در تاریخ سررسید، مبلغ اسمی هر ورقه از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان این اوراق واریز خواهد شد.
از امروز عرضه اوراق اختیار فروش تبعی شرکت ریل سیر کوثر (حسیر تبعی 9708) با سررسید 23 آبان 1397 که از سوی شرکت توسعه طلوع تجارت خلیج فارس انتشار یافته، آغاز شد و دوره معاملاتی این اوراق از امروز 27 آبان تا روز سررسید تعیین شده است. 
کل حجم عرضه این اوراق 75 میلیون ورقه و حداقل حجم عرضه روزانه نیز 4 میلیون ورقه است. در حالی که اوراق قابل خریداری برای اشخاص حقیقی حداکثر 100 هزار ورقه است که حداقل اوراق قابل خرید برای اشخاص حقوقی 2 میلیون و 500 هزار ورقه و حداکثر 5 میلیون ورقه در نظر گرفته شده است. البته در صورت موافقت عرضه‌کننده، خرید بیش از 5 میلیون ورقه برای اشخاص حقوقی نیز مانعی ندارد.
گفتنی است خرید اوراق اختیار فروش تبعی برای همه کدهای معاملاتی موجود در سامانه اعم از حقیقی، حقوقی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها مطابق با سقف و شرایط اعلامی مجاز است. هرچند که نباید فراموش کرد این اوراق، معاملات ثانویه ندارد و خریداران حق فروش مجدد این اوراق را ندارند.
بدین ترتیب نخستین روز کاری هفته آخر آبان‌ماه در حالی پایان یافت که شاخص کل فرابورس ایران با ثبت صعودی تاریخی، چهار رقمی شد و به موازات این رخداد، شاهد رویدادهایی همچون قیمت خوردن اسناد خزانه اسلامی در نماد معاملاتی «اخزا611» و آغاز عرضه اوراق اختیار فروش تبعی شرکت ریل سیر کوثر بودیم.
 
 

همچنین مطالعه کنید:

مصوبات ادامه دار جبران کسری بودجه

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، اما نمایندگان مجلس سازمان مالیاتی را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *