صفحه اصلی / دولت 9400 میلیارد ریال به زلزله زدگان کرمانشاه اختصاص داد

دولت 9400 میلیارد ریال به زلزله زدگان کرمانشاه اختصاص داد

به گزارش کسب و کار نیوز، «محمد باقر نوبخت» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: اقدامات اجرایی این مصوبه از امروز آغاز می شود و امیدواریم با سرعت و دقت و در کمال آرامش و امنیت انجام شود.
وی با بیان اینکه مصوبات دولت در چهار سرفصل به تفکیک تسهیلات بلاعوض برای مناطق شهری و روستایی اختصاص یافت، اظهار داشت: برای هر خانوار که نیاز به احداث و بازسازی دارند، در مناطق روستایی 25 میلیون تومان و در مناطق شهری 35 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود و همچنین برای مناطق روستایی 5 میلیون و مناطق شهری 6 میلیون تومان وام بلاعوض اختصاص می یابد.
نوبخت گفت: برای خانوارهایی که نیازمند مرمت و تعمیر واحدها هستند 12 میلیون تومان به صورت تسهیلات شهر و روستا داده می شود و 2 میلیون تومان نیز وام بلاعوض داده می شود. 
سخنگوی دولت گفت: همچنین با تصمیم دولت سه میلیون تومان تسهیلات و 2 میلیون تومان وام بلاعوض برای خرید مجدد لوزام خانگی به زلزله زدگان پرداخت می شود. 
وی درباره اسکان موقت نیز گفت: برای اسکان موقت روستاها 3 میلیون تومان و برای شهرها 5 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. 
سخنگوی دولت گفت: براساس مصوبه دولت بانک مرکزی نیز 10 میلیون تومان وام قرض الحسنه برای خرید لوازم خانگی و موارد ضروری می پردازد. 
وی تاکید کرد: این موارد غیر از مصوبه ای خواهد بود که برای جبران خسارات و بازسازی زیربناها و ابنیه دولتی باید انجام شود که امیدواریم با سرعت و دقت و در کمال آرامش و امنیت انجام شود. 
نوبخت اظهارداشت: این مصوبه به بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شد و بانک مرکزی باید 659 میلیارد تومان از طریق نظام بانکی تسهیلات بدهد و 281 میلیارد تومان را نیز سازمان برنامه و بودجه پرداخت کند. 
سخنگوی دولت درباره بخشنامه شرایط پرداخت وام زلزله زدگان گفت: بانک مرکزی بخشنامه ای دارد که همه کسانی که زلزله زده هستند و مشکل دارند علاوه بر دوره تنفس، وام های قبلی آنها تا دو سال استمهال می شود.
وی بیان کرد: طوری برنامه ریزی شده که سازمان برنامه بودجه قبل از پایان این ماه همه مبلغ را پرداخت کند گرچه الان موضوع گندمکاران و پرداخت خرید تضمینی گندم تحت الشعاع قرار گرفته است. 
سخنگوی دولت ادامه داد: بر اساس تعهد سازمان برنامه و بودجه، باید 2700 میلیارد تومان باقی مانده خرید تضمینی گندم را پرداخت کنیم و امیدواریم شرکت بازرگانی دولتی همه این رقم را پرداخت کند تا بنابراین 100 درصد خرید تضمینی گندم انجام شود.
نوبخت گفت: در نشست خبری 25 مهرماه اعلام کرده بودم که سازمان برنامه و بودجه تمام مبلغ خرید تضمینی گندم را تا یک ماه آینده پرداخت خواهد کرد و این وعده محقق شد. 
وی ادامه داد: خرید تضمینی گندم 11 هزار و 500 میلیارد تومان بود که 9 هزار و میلیارد تومان پرداخت شده بود و 2500 تا 2700 تومان باقی مانده بود که صد درصد پرداخت شد. 
 

همچنین مطالعه کنید:

دست دوم های از رده خارج پرحادثه

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، طی چند روز گذشته مشکلات و نقص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *