صفحه اصلی / باروری ابرها هم نمی‌تواند آلودگی هوا را کاهش دهد

باروری ابرها هم نمی‌تواند آلودگی هوا را کاهش دهد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا،  فرید گلکار با بیان این که افزایش بارش در شرایطی رخ می‌دهد که درابتدا ابر وجود داشته باشد و در مرحله بعد شرایط جوی هوا سنگین نباشد، اظهار کرد: در شرایط فعلی که آلودگی هوا افزایش یافته به هیچ عنوان نمی‌توان ابرها را بارور کرد.
وی ادامه داد: آلودگی هوا روی میزان بارش تاثیر مستقیم دارد؛ به گونه‌ای که ممکن است در شرایط آلودگی به هیچ عنوان شاهد بارش نباشیم یا اگر در مناطقی نیز بارشی صورت گیرد آن بارش همراه با آلودگی خواهد بود.
رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها با تاکید بر این مساله که باروری ابرها نمی‌تواند تاثیری روی آلودگی هوا داشته باشد، بیان کرد: این مساله به هیچ عنوان جزو اهداف باروری ابرها تعریف نشده است.
به گفته گلکار، در سال ۱۳۹۴ که میزان ‌آلودگی هوا افزایش یافته بود اقدام به باروری ابرها کردیم که به دلیل شرایط جوی حتی با استفاده از روش مدرن نتوانستیم حجم بارش‌ها را پیش‌بینی کنیم.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سال گذشته برای بارورسازی ابرها، ادامه داد: سال پیش از آبان‌ماه تا پایان اسفندماه پروژه‌هایی در این زمینه اجرا شد که هنوز نتایج این کار ارزیابی نشده است.
برای بارور کردن ابرها پول نداریم
رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها ضمن انتقاد از تخصیص نیافتن بودجه سال جاری گفت: امسال متاسفانه نتوانستیم برنامه‌ای را برای باروری ابرها اجرایی کنیم که اگر شرایط به همین روال پیش رود به احتمال زیاد در روزهای آتی نیز پروژه‌ای نخواهیم داشت.
گلکار نیاز عملیات بارورسازی ابرها را دو میلیارد تومان دانست و افزود: این مبلغ باید به صورت نقدی در اختیار ما قرار گیرد، اما با توجه به این که تاکنون هیچ تخصیصی صورت نگرفته، نمی‌توان این پروژه را اجرایی کرد.

همچنین مطالعه کنید:

Exhibition

به روزترین کالاهای صددرصد داخلی در بازار بزرگ ایران

به گزارش کسب و کار نیوز، قاسم نوده فراهانی درخصوص وجه تمایز نمایشگاه برندهای برتر کفش، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *