صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
اروپا شریک کشاورزی ایران می‌شود

اروپا شریک کشاورزی ایران می‌شود

امروز فیل هوگان، کمیسیونر کشاورزی و مواد غذایی اتحادیه اروپا، در رأس هیأتی متشکل از اعضای عالی‌رتبه اتحادیه اروپا مانند آنماری واندرهدن، رئیس تیم روابط اتحادیه اروپا، جرزی پیلوا، مدیرکل وزارت کشاورزی اتحادیه اروپا و مونیکا هنسی، رئیس واحد وزارت بازرگانی این اتحادیه راهی تهران می‌شود. همچنین نمایندگان ۴۶ انجمن‌ و شرکت تولید‌کننده اتحادیه اروپا در زمینه کشاورزی و صنایع غذایی برای امضای قراردادهای سرمایه‌گذاری مشترک و بازدید از توانمندی‌های ایران در بخش کشاورزی و صنایع غذایی مرتبط به ایران سفر کرد.
پیام سیاسی سفر اتحادیه اروپا
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل ازپایگاه خبری اتاق ایران , دبیر کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران در مورد اهداف این سفر گفت: با توجه به شرایط سیاسی امروز و مواضعی که آمریکا نسبت به کشورمان در پیش گرفته است، ذات این سفر نشان‌دهنده پایبندی اتحادیه اروپا به برجام و تمایل کشورهای عضو این اتحادیه به گسترش روابط اقتصادی و سیاسی با ایران است.
کاوه زرگران افزود: این هیأت در گروه کشاورزی و صنایع غذایی متشکل از ۴۴نفر از فعالان بخش خصوصی و ۲۰نفر از کمیسیون کشاورزی اتحادیه اروپا به ریاست فیل هوگان، کمیسیونر کشاورزی این اتحادیه به تهران می‌آید. ارائه آموزش‌های لازم، راهکارهای بالا بردن سطح روابط تجاری، انتقال تجربه و تکنولوژی و سرمایه‌گذاری مشترک محور اصلی مباحثی است که امروز صبح در فروم(مجمع) اقتصادی مباحث مدنظر اتحادیه اروپا و شرکای ایرانی بحث و بررسی می‌شود.
به گفته وی مذاکرات آنها با شرکای ایرانی عمدتا در چارچوب ضوابط اتحادیه اروپا صورت گرفته و این هیأت از حدود ۸‌ماه قبل سفر خود به تهران را اعلام کرده است. زرگران افزود: قبل از این سفر نیز ۳گروه مختلف از اتحادیه اروپا با سفر به ایران، توافق‌های اولیه‌ای را داشته‌اند که طی ۲روز آینده به قراردادهای نهایی منجر خواهد شد.
نمایندگان ۱۵کشور اروپایی در ایران
دبیر کانون انجمن‌های صنایع غذایی کشور با بیان اینکه شرکت‌های مختلف اروپایی برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و صنایع غذایی و تبدیلی ایران اعلام آمادگی کرده‌اند، افزود: تا‌کنون بیشترین ارتباطات تجاری اروپایی کشورمان با کشورهایی مانند فرانسه، ایتالیا و آلمان بوده اما در این سفر گسترش روابط با سایر کشورهای اروپایی در دستور کار طرفین قرار دارد.
به گفته زرگران، در این هیأت فعالان بخش کشاورزی و صنایع غذایی از ۱۵کشور اروپایی شامل فرانسه، فنلاند، جمهوری چک، بلژیک، اتریش، یونان، کرواسی، قبرس، هلند، ایرلند، مجارستان، لیتوانی، ایتالیا، پرتغال و لهستان نیز حضور دارند. امروز فروم اقتصادی این هیأت برگزار می‌شود و از فردا(یکشنبه) این هیأت با تقسیم به ۸ تا ۹ گروه مختلف، از شرکت‌های مختلف بخش کشاورزی و صنایع غذایی، دامداری، گل و گیاه و… کشورمان بازدید کرده و با آنها مذاکره خواهند کرد. روز دوشنبه کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا از ایران خارج شده اما برخی دیگر از شرکت‌های اروپایی تا چند روز بعد در ایران باقی خواهند ماند.
روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا
اردیبهشت‌ماه امسال هیأت بزرگ اقتصادی اتحادیه اروپا در چهارمین دور از همایش‌های خود در تهران با حضور «میگوئل آریاس کانیته» کمیسر انرژی اتحادیه اروپا به همراه نمایندگان ۵۰شرکت اروپایی برافزایش همکاری‌ها در حوزه بانکی، گسترش مبادلات تجاری، انرژی و تغییرات اقلیمی تأکید کردند.
بررسی روابط تجاری ایران و شرکای خود در اتحادیه اروپا طی ۲سال گذشته میلادی (۲۰۱۵- ۲۰۱۶) نیز بیانگر کاهش واردات و افزایش صادرات ایران به این کشورهاست به‌نحوی که میزان واردات محصولات کشاورزی و غذایی ایران از اتحادیه اروپا در سال۲۰۱۵ برابر با ۳میلیارد و ۲۱۱میلیون دلار بوده که این میزان در سال۲۰۱۶ با ۱۴درصد کاهش به ۲میلیارد و ۱۶میلیون دلار رسیده است. این در حالی است که ارزش محصولات غذایی و کشاورزی صادر شده به اتحادیه اروپا از ۵۶۱میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ با رشدی ۲۲درصدی به ۶۸۵میلیون دلار در سال۲۰۱۶ رسیده است.

همچنین مطالعه کنید:

ممنوعیت واردات ۲۵۰۰ ردیف تعرفه کالایی/ رشد ۱٫۹ درصدی معدن و ۲٫۱ درصدی صنعت در سال ۹۸/ رشد منفی تولید خودرو بعد از دو سال ۸ درصد مثبت شد

حسین مدرس خیابانی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی که به منظور ارایه گزارش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *