صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
اما و اگرهای تزریق بوتاکس در درمان دردهای مزمن

اما و اگرهای تزریق بوتاکس در درمان دردهای مزمن

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، دکتر فریده محمدطاهری روز جمعه در گفت و گو، با بیان اینکه پزشکان در معاینه بیماران ابتدا باید با شرح حال گرفتن از بیمار و انجام معاینات بالینی و آزمایشگاهی تشخیص درستی در مورد نوع درد بدهند، افزود: امروزه مهمترین مشکل در زمینه استفاده از بوتاکس تشخیص نادرست و استفاده نابه جا از این روش درمانی است.
وی اظهار کرد: به عنوان مثال در مواردی دیده شده است بیماری که سردرد دارد، بدون معاینه و بررسی کامل به محض اینکه از سردرد شکایت کرده و نقطه خاصی را نشان داده، سردرد میگرنی برای او تشخیص داده شده است؛ در حالی که سردرد او میگرنی نیست و ممکن است ناشی از مشکلات گردن، چشم یا نواحی دیگر باشد که به ناحیه سر گسترش یافته است.
عضو انجمن بین المللی بررسی و مطالعات درد آمریکا ادامه داد: اگر به طور قطع مشخص شود که بیمار سردرد میگرنی دارد و به درمان های معمول جواب نداده است (زیرا قدم اول در پزشکی درمان های دارویی و فیزیوتراپی است)، در گام بعدی می توان از روش های مداخله ای استفاده کرد؛ زیرا روش های مداخله ای روش های تهاجمی هستند که در آنها از تزریق دارو استفاده می شود؛ بنابراین ضروری است که بیمار درست انتخاب شود.
محمدطاهری اظهار کرد: در بیماران مبتلا به دیستونی های حاد (گرفتگی های حاد عضلانی)، میگرن های شدید و سردردهای تنشی (تنشن) که به روش های معمول جواب نداده اند، می توان با استفاده از این روش نتایج بسیار خوبی به دست آورد. البته بوتاکس موارد مصرف بسیار زیادی مانند حوزه های زیبایی و نورولوژی نیز دارد.
** وظیفه بیماران در انتخاب صحیح پزشکان
عضو هیات مدیره انجمن بررسی و مطالعه درد ایران در پاسخ به اینکه بیماران چطور می توانند در بین تبلیغات پرهیاهوی تزریق بوتاکس که در آنها این روش برای بسیاری از بیماری ها موثر معرفی می شود، انتخاب صحیحی داشته باشند، گفت: بیماران در انتخاب پزشک معالج خود باید دقت زیادی داشته و قبل از هر تصمیمی تحقیق کرده و اسامی پزشکانی را که مجوز استفاده از این روش را دارند، از انجمن های مربوطه جویا شوند.
وی توضیح داد: در کشور ما برای درمان درد و استفاده از روش های اینترونشنال به متخصصان مغز و اعصاب و فلوشیپ های درد از سوی وزارت بهداشت اجازه داده شده است.
محمدطاهری افزود: به طور کلی در هر روش مداخله ای، طبق مصوبه انجمن درد اروپا و آمریکا، متخصصانی حق استفاده از این روش را دارند که از آناتومی و فیزیولوژی عضو موردنظر، عوارض استفاده از دارو و روش مقابله با آن و موارد مصرف آگاهی کافی داشته باشند و بدانند که برای چه بیماری باید استفاده شود.
** بوتاکس
عضو هیات مدیره انجمن بررسی و مطالعه درد ایران در مورد بوتاکس و نحوه استفاده از آن توضیح داد: بوتاکس عضله را فلج می کند و اجازه نمی دهد که عضله منقبض شود در سردردهای میگرنی نیز مانع از انقباض عضله می شود و در واقع ارسال پیام درد به مغز مختل می شود، ولی روی رشته های عصبی هیچ تاثیری ندارد.
محمدطاهری با تاکید بر این که بوتاکس مورد استفاده در موارد زیبایی با بوتاکس مورد استفاده در درمان بیماری ها یکسان است و تفاوتی ندارد، در عین حال افزود: اما نقاط تزریق بوتاکس متفاوت است؛ به عنوان مثال در درمان میگرن نقاط تزریق با نقاط زیبایی تفاوت دارد.
وی تاکید کرد: یکی دیگر از موارد مهم در تزریق بوتاکس، دوز داروی مورد استفاده است که با توجه به نوع درد و بیمار تعیین می شود. همچنین تعیین عضله و نقطه تزریق باید با دقت زیادی مشخص شود.
محمدطاهری اظهار کرد: شایع ترین نقطه تزریق بوتاکس، عضله تمپورال است، اما اگر بیمار مبتلا به سردردهای ناحیه پسِ سر باشد، باید در نقاط خاصی در عضلات پس سر تزریق شود.
** دردهای خطرناک و علائم هشدار
رئیس مرکز تحقیقات درد دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا درخصوص دردهای خطرناک توضیح داد: دردهای خطرناکی که می توانند علامت یک بیماری جدی باشند، با علائم هشداردهنده ای همراه هستند که از طریق آنها می توان بیماری اصلی را تشخیص داد.
فرناد ایمانی اظهار کرد: برای تشخیص دردهای خطرناک ابتدا باید توجه کرد که درد در کدام عضو بروز کرده است؛ درد به صورت سردرد و یا در سایر اندام ها است.
وی افزود: اگر درد همراه با علائم دیگر مانند تب، تشنج و تهوع باشد، طولانی مدت باشد یا فعالیت روزمره بیمار را مختل کند، چه در ناحیه سر و چه در سایر اندام ها باید جدی گرفته شود.
ایمانی در خصوص دردهای خطرناک در سایر اندام ها به جز سر توضیح داد: اگر درد در اندام انتشار یابد، اگر باعث بی حسی عضو یا خواب رفتن، از کار افتادن یا اختلال حرکت عضو شود، به ویژه دردهایی که باعث محدودیت حرکت عضو می شوند، باید برای تشخیص عامل ایجادکننده درد به پزشک مراجعه شود.
استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: درد اندام های تحتانی را نیز که همراه با بی اختیاری ادرار و مدفوع است، باید جدی گرفت.
ایمانی ادامه داد: تومورهای کف لگن یا زانو معمولا با درد شروع می شوند؛ اگر درد را بدون تشخیص کاهش دهیم، بیماری اصلی پنهان می ماند و زمانی مشخص می شود که زمان طلایی درمان از دست رفته است.
وی افزود: اما اگر تشخیص تومور کف لگن داده شده باشد، علاوه بر سایر درمان ها، داروهای مسکنی که معمولا اثرات ضدالتهابی نیز دارند و باعث کاهش درد می شوند، جزو خط اول درمان قرار می گیرند.
رئیس مرکز تحقیقات درد دانشگاه علوم پزشکی ایران درخصوص دردهای ناحیه سر توضیح داد: اگر درد در ناحیه سر باشد و با اختلال بینایی یا تهوع، از بین رفتن هوشیاری یا از بین رفتن حافظه همراه باشد، باید مورد بررسی پزشکی قرار گیرد.
ایمانی تاکید کرد: درد به عنوان یک هشدار است که نباید بدون تشخیص آن را ساکت کرد، بلکه ابتدا باید علت درد را تشخیص داد و سپس همراه با درمان بیماری اصلی، درد ناشی از بیماری را نیز کاهش داد؛ بنابراین درد علامتی بسیار مهم است که باید به آن توجه کرد و اگر همراه با علائم ذکرشده باشد، باید هرچه سریعتر برای تشخیص و درمان اقدام کرد.
وی خاطرنشان کرد: اگر فقط درد باشد و علائم دیگری به همراه نداشته باشد، مانند سردردهایی که گاهی به سراغ افراد می آید، می توان از مسکن ها برای رفع درد استفاده کرد.

همچنین مطالعه کنید:

پیش بینی اعداد بالاتر برای شاخص بورس

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، بسیاری دیگر از فعالان بازار سرمایه افزایش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *