صفحه اصلی / تشکیل کارگروهی از سوی سران قوا برای رسیدگی به وضعیت موسسات مالی

تشکیل کارگروهی از سوی سران قوا برای رسیدگی به وضعیت موسسات مالی

 محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت صبح امروز در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران گفت: پیش نویس لایحه بودجه سال ۹۷ مشتمل بر ۲۲ تبصره امروز به هیئت وزیران ارسال شد و امیدواریم از هفته آینده کار بررسی بودجه در دولت آغاز شود.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، وی افزود: پیش بینی می کنیم تا یک ماه آینده لایحه بودجه به مجلس تقویم شود تا بتوانیم کار را تمام کنیم. ۱۵ آذر تعطیل است اما در اولین جلسه بعد از آن که مجلس اعلام کند لایحه را تقدیم خواهیم کرد.
نوبخت در خصوص حذف یارانه اقشار پردرآمد گفت: قانون هدفمندی یارانه ها در ماههای پایانی سال ۸۹ تا امروز اجرایی شده است. هر سال در قانون بودجه چگونگی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در یک تبصره بیان می شود. معمولا ضوابط خاص آن سال را در بودجه برای تعیین یارانه ها در نظر می گیریم.
سخنگوی دولت تصریح کرد: در سال جاری در تبصره ۱۴ چگونگی توزیع منابع یارانه ها تا سقف ۴۸هزار میلیارد تومان بین اقشار مختلف به صورت نقدی و غیرنقدی، سهم تولید، طرح تحول سلامت و منابع دیگری که در جدول پیوست تبصره۱۴ مشخص شده است و ما در این چارچوب قانون را اجرا می کنیم.
وی افزود: ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه می دهیم. اینکه برای سال آینده به چه ترتیبی عمل کنیم غیر از آنچه که مسئول محترم کمیته امداد امام خمینی (ره) اعلام آمادگی کردند که فقط یارانه ها به افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد داده شود. نمایندگان مجلس نیز چنین نظراتی را اعلام کرده اند.
نوبخت گفت: نمایندگان مجلس نیز خواسته اند که یارانه ها فقط به افراد نیازمند تحت پوشش داده شود و یا کسانی که اعلام کنند ما نیازمند هستیم و نهادهای حمایتی نیز تایید کنند که این افراد نیازمند هستند.
وی ادامه داد: این پیشنهادات به صورت غیررسمی منعکس شده است. ما بهترین فرصت را برای اجرای آن پیشنهادات در زمان تصویب لایحه بودجه سال ۹۷ می دانیم و آنچه مورد نظر نمایندگان و مرجع قانونگذار است در تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۹۷ اعمال می کنیم.
نوبخت تاکید کرد: اگر واقعا مجلس چنین تکلیف قانونی را برای دولت تعیین کند که فقط به افراد تحت پوشش این نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد و بهزیستی یارانه پرداخت کند، دولت مجری قانون خواهد بود، به همین جهت فکر می کنم باید اجازه دهیم ظرف ماه های آینده آنچه که نمایندگان به صورت غیررسمی بیان می کنند و پیشنهادی که از سوی برخی نهادها از جمله کمیته امداد بیان شد، در قانون بودجه به صورت احکامی اعمال شود، دولت هم مجری قانون خواهد بود.
وی در خصوص موسسات مالی و اعتباری ورشکسته نیز اظهار داشت: در این خصوص در جلسه سران قوا تصمیمات بسیار مهم و رفع کننده مشکلی اتخاذ شده است. کارگروهی با حضور نمایندگان روسای قوا برای پیگیری کار تشکیل شده است که رافع مشکلات و نظارت بر اجرای تصمیمات گرفته شده در این زمینه خواهد بود. امیدواریم این مشکل حل شود و با نظارتی که از سوی بانک مرکزی انتظار داریم اعمال شود، از هر گونه تکرار این گونه اشتباهات جلوگیری شود.
نوبخت درباره برخی رسانه ها که مطالبی با هدف فشار به دولت منتشر می کنند عنوان کرد: این تخلف آشکار رسانه ای است، برخوردهای قانونی برای این تخلف درحال اجراست که امیدواریم قاطع تر انجام شود، هیچ چیز برای ما مهم تر از منافع ملی نیست در برخی موارد افراد مواضع شخصی خود را مواضع نظام عنوان می کنند اما نظام مواضع خود را دارد.
نوبخت برای حذف دلار از مناسبات تجارت بین الملل گفت: الان عمده فعالیت ما برحسب یورو است. اقدامی که روسیه انجام داده و با وجود همکاری هایی که بین ما، آذربایجان و روسیه وجود دارد برای اینکه حتی از پول ملی استفاده کنیم نیز تصمیماتی اتخاذ شده است.
نوبخت برای تشکیل لایحه رسانه ای گفت: دولت همه تلاش خود را برای اجرای منشور حقوق شهروندی به کارگرفته است، در تمام احکامی که برای وزرا صادر شد مسئله حقوق شهروندی به عنوان یکی از وظایف وزرا اعلام شد. اما در این فضا یکی از مهمترین بخش های نقش آفرین رسانه ها هستند. ما از اصحاب رسانه درخواست می کنیم هرگونه پیشنهادی در این زمینه را به دولت ارائه دهند.
نوبخت درباره انتقال دبیرخانه شورای سلامت به وزارت بهداشت گفت: در فرآیند رسیدگی برنامه ششم مجلس سازمان سلامت ایرانیان را به وزارت بهداشت الحاق کرد، با این اقدام درباره اینکه دبیرخانه این سازمان چه تکلیفی خواهد داشت آیا منتقل خواهد شد یا نه. این مسئله مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت با تصمیم هیئت وزیران در این باره نظر نهایی صادر خواهد شد.
وی درباره سفر آمانو گفت: مهمترین تاثیر این سفر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات بین المللی را نشان داد.
نوبخت درباره سفر مقامات سوری به آمریکا گفت: سوریه کشوری است که با هر کشوری مذاکره می کند اما در مواردی که به شرایط منطقه مربوط شود رسد می کنیم و هر جا که احساس کنیم به مسئله حضور ایران در منطقه مربوط باشد به طور جدی ورود می کنیم.
نوبخت درباره احتمال مذاکره ایران و آمریکا بر سر موارد اختلاف دو کشور گفت: اینکه با آمریکا دوباره مذاکره کنیم کاملا نفی شده است، ما این روند را با منافع ملی خود سازگار نمی بینیم اینها چنین صلاحیت را ندارند که دوباره با آنها مذاکره کنیم. تا اطلاع ثانوی با طرفی که به تعهدات بین المللی پایبند نیست مذاکره نمی کنیم.
سخنگوی دولت درباره بیانیه fatf درباره انجام اصلاحات مالی در ایران گفت: این یک بحث تازه نیست، مواضع نظام اعلام شده هر آنچه در چارچوب قانون جمهوری اسلامی ایران است را اجرا کردیم ما قانون مبارزه با پولشویی را داریم و از این طریق می توانیم بسیاری از نگرانی ها را برطرف کنیم. آنقدر مقابله ما با تروریسم در چارچوب های حقوقی شفاف است که جایی برای نگرانی موسسات بین المللی باقی نمی گذارد ما هیچ نسخه ای را از بیرون نمی پذیریم.
نوبخت درباره اعتبارات بخش های مختلف از جمله ورزش بانوان، مناطق محروم و ساخت مدرسه و بیمارستان گفت: بودجه ای که برای سال آینده تصویب خواهد شد از محل مالیاتها، فروش نفت و اوراق سرمایه ای تامین خواهد شد و مصارف آن هم در حوزه ها و ردیف های مختلف از جمله عدالت اجتماعی، مناطق محروم، اقدامان عمرانی، ورزش و غیره مصرف خواهد شد.
وی افزود: ما محدودیت ها و الزاماتی در حمایت از ورزشگاهها و مسائل ورزشی داریم این هزینه ها را نمی توان به مباحث سیستان و بلوچستان ارتباط داد.
سخنگوی دولت گفت: درپی مشکل کم آبی منطقه سیستان و مشکل ریزگردها در آن استان، رئیس جمهور به سیستان و بلوچستان سفر کردند و پیرو دستور آقای روحانی بنده هم به این استان سفر کردم که حاصل آن این شد که هفته گذشته کار ایجاد سد بزرگی را در سیستان و بلوچستان با حضور هموطنان اهل سنت آغاز کنیم.
وی درباره منتخب شورای شهر یزد گفت: در راستای تعمین حقوق شهروندی همه همت دولت را به کار خواهیم گرفت، گاهی اوقات برای رفع یک مشکل اگر بتوانیم از سازوکار های مدبرانه ای استفاده کنیم تا کمترین تنش را به دنبال داشته باشد به عقل نزدیکتر است از این رو سلسله اقداماتی در این زمینه درحال انجام است که امیدوارم در آینده آثار آن را ببینید.
وی درباره گفتگوی ملی برای حل مشکلات شهری بین جناح های مختلف سیاسی گفت: کار پسندیده ای است که انشاالله انجام شود.
نوبخت درباره واگذاری بخش های مختلف به  بخش خصوصی گفت: در اجرای سیاست های کلی ابلاغی رهبری درباره اصل 44 تصریح شده است ضمن اینکه بنگاهها تا چه سطحی می توانند واگذار شوند تاکید شد که چگونگی انتقال و سیاست گذاری مشخص شد.
وی ادامه داد: در طی چند سال گذشته درحالی که به بسیاری از نهادها بدهکار بودیم و می توانستیم با دادن سهام این بدهی را تسویه می کردیم اما این کار را نکردیم چون معتقدیم باید خصوصی سازی شود. امروز هم جلسه شورای خصوصی سازی برای این امر برگزار می شود.
وی درباره تمدید زمان واگذاری بنگاهها از سوی بانک مرکزی گفت: بانکها نباید کار بنگاهداری کنند، دولت بارها این سیاست را اعلام کرده و از آن حمایت می کند ضمن اینکه شورای پول و اعتبار نیز بر این امر نظارت دارد. هنوز هم تصمیمی برای تمدید واگذاری بنگاهها گرفته نشده است.

همچنین مطالعه کنید:

کاخ نشینی در خانه‌هایی با اجاره میلیاردی

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، در زعفرانیه برای یک خانه ۴۵۰ متری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *