صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
موانع پیش‌روی تولید و سرمایه‌گذاری در ایران

موانع پیش‌روی تولید و سرمایه‌گذاری در ایران

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از پایگاه خبری اتاق ایران، بولتن شهریورماه بررسی مسائل روز اقتصادی ایران از سوی مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق ایران منتشر شد. «موانع تولید و سرمایه‌گذاری در ایران» موضوع گزارش شهریورماه بولتن بررسی مسائل روز اقتصادی ایران است.
شناسایی مشکلات و موانع پیش روی بخش خصوصی همواره برای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به عنوان پارلمان بخش خصوصی حائز اهمیت بوده و هست. ضمن آنکه به موجب ماده ۱۲ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور (ماده ۷۶ قانون برنامه پنجم توسعه) شناسایی قوانین، مقررات و بخشنامه‌های مخل تولید و سرمایه‌گذاری در کشور بر عهده اتاق ایران گذاشته‌شده است. ازاین‌رو گزارش حاضر به معرفی اهم موانع تولید و سرمایه‌گذاری در ایران پرداخته و در نهایت راهکارهای عملیاتی ارائه کرده است.

موانع حوزه تولید در ایران عبارتند از:

۱-رویکردهای نامنسب به برنامه‌های توسعه در ایران

۲-فقدان استراتژی‌های توسعه صنعتی

۳-محیط کسب و کار نامناسب

۴-نوسانات و افزایش نرخ ارز

۵-ضعف حقوق مالکیت

۶-مالیات‎ها

۷-سیاست‌های تجاری ضدتوسعه

۸-قاچاق

۹-فقدان ظرفیت جذب سرمایه‌گذاری خارجی

۱۰- تعدد قوانین دست و پاگیر و غیرشفاف متعارض و بعضا متناقض

۱۱- هزینه‌های عمرانی تولید

۱۲-فساد

۱۳-معضل تامین مالی.

آسیب‌شناسی مشکلات تولید و سرمایه‌گذاری در ایران حاکی از آن است که اولاً معضلات اقتصادی ایران اعم از تعمیق فساد، گسترش اقتصاد پنهان و رواج واسطه‌گری و تضعیف بنیه تولید در مقابل رونق بخش‌های نامولد اقتصاد، ریشه در مشکلات عمیق‌تری دارد که بنیادی‌ترین آن‌ها، محیط نهادی ایران است. محیط نهادی ایران، به واسطه وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی، به‌گونه‌ای شکل‌گرفته است که به جای حمایت از بخش‌های مولد، مشوق فعالیت‌های نامولد است. ثانیاً علیرغم گستردگی مشکلات و موانع پیش روی بخش‌های تولیدی کشور، معضلاتی در اقتصاد ایران وجود دارند که حل آن‌ها، هرچند بسیار دشوار و زمان‌بر، بخش عظیمی از موانع پیش روی بخش‌های تولیدی کشور را مرتفع خواهد ساخت.

همچنین مطالعه کنید:

لوازم خانگی

شیب تند افزایش قیمت ها در بازار لوازم خانگی

میناسادات حسینی به گزارش کسب و کار نیوز، در این میان شنیده ها حاکی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *