صفحه اصلی / افزایش 28 درصدی صادرات لبنیات طی چهارماهه سالجاری

افزایش 28 درصدی صادرات لبنیات طی چهارماهه سالجاری

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، «رضا باکری» روز سه شنبه در گفت و گو  افزود: سال گذشته حدود 773 میلیون دلار و سال 94 نزدیک 620 میلیون دلار انواع محصولات لبنی به کشورهای هدف صادر شده بود.
** آماری مبنی برکاهش مصرف شیر نداریم
این مسئول صنفی اظهار داشت: تاکنون آمار جدیدی مبنی بر کاهش مصرف شیر نداشته ایم و حتی طبق آمارهای مستند بانک مرکزی درخصوص میزان تولید و عرضه شیرخام نشان نمی دهد که کاهشی اتفاق افتاده و هرچند ممکن است افزایش هم رخ نداده باشد.
وی براین باور است امسال نیز سرانه مصرف شیر برای هر ایرانی بین 80 تا 85 کیلوگرم شیر مصرف می کنیم.
** افزایش قیمت 3 قلم محصول لبنی در دست بررسی است
دبیر انجمن صنایع لبنی اضافه کرد: در بحث افزایش قیمت محصولات لبنی هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است پس از گذشته چهار سال وزیر صنعت و معدن دستور دادند که دفاتر قانونی شرکت ها مورد حسابرسی قرار بگیرد تا به استناد حسابرسی دفاتر قانونی قیمت تمام شده 3 قلم کالای لبنی گروه یک کالای اساسی شیر، ماست و پنیر محاسبه شود.
وی اظهارداشت: همچنان اسناد حسابرسی شرکت های تولیدی در دست بررسی سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان است و ممکن است امروز نتایج حاصله با وزارت صنعت در میان گذاشته شود.
 پارسال 9 میلیون و 200 هزار تن شیرخام با سرانه تولید 110 کیلوگرم تولید شد طبق برنامه وزارت جهادکشاورزی در برنامه ششم توسعه، باید تولید شیرخام کشور به 12 میلیون تن با سرانه 142 کیلوگرم و در افق برنامه 1404 تولید 15 میلیون تن با سرانه نزدیک 169 کیلوگرم برسد.
طبق آمارها سرانه مصرف شیر در ایران به دلیل افزایش قیمت ها کاهش یافته بود به طوری که سرانه مصرف شیر در سال های 90 و 91 حدود 80 تا 100 کیلوگرم بود که دولت قصد داشت طبق برنامه پنجم توسعه این رقم را به حداقل 200 کیلوگرم افزایش دهد که حتی به حدود 60 کیلوگرم نیز رسید.
این درحالیست که سرانه مصرف شیر در کشورهای پیشرفته جهان بین 250 تا 400 کیلوگرم است.
حسن رکنی معاون وزیر جهادکشاورزی در امور دام می گوید: برای دستیابی به سرانه مصرف شیر و لبنیات مورد تایید وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی در سه سال گذشته تلاش کرده ایم از نژادهای دامی پربازده مایع ژنتیکی و اسپرم گاو سمینتال، بزهای سانن، مورسیایی و آلپاین و نژاد گوسفند آواسی در واحدهای نیمه تعطیل استفاده شود.

همچنین مطالعه کنید:

dolar

نرخ رسمی ۲۱ ارز پایین آمد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، امروز نرخ دلار آمریکا همچنان بدون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *