صفحه اصلی / کاهش هزینه‌های طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس در پسابرجام

کاهش هزینه‌های طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس در پسابرجام

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شانا، محمود امین نژاد، ظهر امروز (سه شنبه، چهارم مهرماه) در حاشیه یازدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با اشاره به این که طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس تا نیمه سال ۹۴ تنها ۱۸,۶ درصد پیشرفت داشت، اظهار کرد: با سیاست گذاری درست وزیر نفت و تغییر مالکیت به شرکت پتروشیمی خلیج فارس هم اکنون این پروژه ۵۸.۵ درصد پیشرفت دارد.
وی با بیان این که خوراک شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس از  ۴ ان جی ال ۹۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۳۰۰ تأمین می شود، افزود: این مجتمع روزانه ۵۶,۶ میلیون مترمکعب گازهای همراه نفت را از واحدهای ان جی ال دریافت می‌کند که حدود ۴۸ میلیون مترمکعب آن دوباره در قالب گاز متان به شبکه سراسری گاز تزریق می‌شود.
مدیرعامل پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس ادامه داد: ۱,۵ میلیون تن اتان، ۱.۵ میلیون تن گاز مایع شامل پروپان و بوتان و ۴۰۰ هزار تن پنتان پلاس از محصولات جانبی این پروژه هستند.
امین نژاد با اشاره به ین که پروژه پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس از سه بخش پالایشگاهی، خطوط لوله خوراک و محصولات و زمینی در ماهشهر به منظور ذخیره سازی و صادرات تشکیل شده است، تصریح کرد: تاکنون بخش پالایشگاهی ۶۲ درصد پیشرفت دارد که در مجموع کل پروژه در این ۳ بخش ۵۸,۵ درصد پیشرفت داشته است.
وی یادآور شد: پیش بینی می شود طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس تا پایان امسال ۷۵ درصد پیشرفت داشته باشد و در پایان سال ۹۷ فاز ساخت پایان می‌یابد، مراحل پیش راه اندازی و راه اندازی این پروژه نیز در سال ۹۸ انجام خواهد شد.
مدیرعامل پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس با بیان این که بیش از ۹۹ درصد مالکیت این پروژه به شرکت پتروشیمی خلیج فارس تعلق دارد، گفت: ۲,۲ میلیارد اعتبار این طرح نیز از صندوق توسعه ملی در سال ۹۵ با عاملیت بانک سپه مصوب شد.
امین نژاد اظهار کرد: در ۶ ماه گذشته در بخش پالایشگاهی طرح پالایش بیدبلند خلیج فارس ماهانه ۲,۷ درصد پیشرفت داشته است.
وی با اشاره به این که هم اکنون حدود چهار هزار و ۸۷۰ شغل مستقیم در طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس ایجاد شده است، افزود: بیش از هشت هزار نفر نیز به صورت غیرمستقیم در این پروژه اشتغالزایی صورت گرفته است.
مدیرعامل پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس ادامه داد: ۱,۵ تن محصول اتان این پروژه از طریق خط لوله ۹۵ کیلومتری به پتروشیمی گچساران ارسال می شود و با تولید اتیلن در این مجتمع خوراک طرح های خط لوله اتیلن غرب شاخه دنا را تأمین می کند.
امین نژاد از استخدام ۶۰۰ نفر نیروی مستقیم در پروژه پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس خبر داد و گفت: آزمون ورودی از طریق یکی از دانشگاه های معتبر کشور در اواخر امسال انجام خواهد شد.
وی با اشاره به این که سهم سازندگان داخلی در طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس حدود ۶۴ درصد است، اظهار کرد: با گشایش‌هایی که در فضای بین المللی در پسابرجام ایجاد شده است، حدود ۹ درصد هزینه های سربار این پروژه کاهش یافت.

همچنین مطالعه کنید:

dolar

نرخ رسمی ۲۱ ارز پایین آمد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، امروز نرخ دلار آمریکا همچنان بدون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *