صفحه اصلی / مشاغل خانگی بیکاری را کاهش می‌دهد؟

مشاغل خانگی بیکاری را کاهش می‌دهد؟

این روزها که بیکاری در جامعه بیداد می‌کند و دولت نتوانسته برای رفع این معضل قدم جدی و گسترده بردارد، صحبت از مشاغل خانگی به عنوان یکی از راه‌های اشتغالزایی و کاهش بیکاری به میان آمده است.
 
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از  تجارت‌نیوز، در حال حاضر به گفته مسئولان تعداد بیکاران کشور به سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسیده است، اما اگر کسانی که وارد بازار کار می‌شوند ساماندهی نشوند به جمعیت بیکاران کشور افزوده خواهند شد. طی روزهای اخیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر زیرمجموعه‌های مربوطه معضل بیکاری را زیر‌ ذره‌بین برده‌اند و سعی دارند که راهکارهایی را برای آن ارائه دهند که تا حدودی موجب اشتغالزایی شود و روند سریع افزایش بیکاری را کند سازد.
 
حالا یکی از راهکارهای پیش روی دولت مشاغل خانگی به شمار می‌آید. در راستای کارآفرینی و ایجاد مشاغل خانگی فعالیت‌هایی نیز صورت گرفته و سامانه‌ای برای ثبت اطلاعات افراد و ارائه تسهیلات نیز طراحی شده است. همچنین اکنون در ایران با اعطای ۲۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه، بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار مجوز فعالیت در مشاغل خانگی صادر شده است.
 
چالش‌های پیش رو
البته چالش‌هایی نیز پیش روی مشاغل خانگی وجود دارد که از جمله آن‌ها شامل؛ عدم توجه کافی به مزیت‌ها و ظرفیت‌های مناطق در پیشبرد برنامه مشاغل خانگی، فقدان برنامه‌ریزی آموزشی مناسب برای توانمندسازی متقاضیان، کمرنگ بودن فعالیت‌های پشتیبانی به نسبت فعالیت‌های مستقل، عدم توجه کافی به بازار و آمادگی نداشتن اغلب متقاضیان برای حضور در بازار می‌شود.
 
از طرفی، فراهم نبودن بستر فرهنگی کار برای شکل‌گیری و توسعه فعالیت‌های پشتیبانی مشاغل خانگی، عدم شناسایی رشته‌های جدید مشاغل خانگی در حوزه‌های صنایع و تولید بدون کارخانه و فناوری اطلاعات را از دیگر چالش‌های پیش روی مشاغل خانگی در شرایط کنونی به حساب می‌آید.
 
مراحل اجرای الگوی توسعه مشاغل خانگی
البته موضوع مهم‌تر، حمایت‌های مالی و پرداخت تسهیلات به این بخش‌ها است. یکی از کارشناسان اشتغال وزارت کار هم گفته است: موضوعاتی همچون تامین مواد اولیه مناسب، کیفیت، مهارت و… محورهایی است که از این پس، تسهیلات و وام‌ها در چارچوب آن و در قالب اتصال به بازار بزرگ‌تر و باارزش‌تر ارائه خواهد شد تا بتوان به نحوه هزینه کرد آن نظارت داشت. هزاردستان در خصوص اجرای الگوی توسعه مشاغل خانگی می‌گوید: بررسی اولویت و پتانسیل منطقه، بررسی و تایید طرح‌ها، توانمندسازی متقاضیان و اتصال به بازار از مراحل اجرای این الگو است. البته حمایت مالی و غیرمالی، فروش و بازاریابی و نظارت را از دیگر مراحل اجرایی این الگو خواند.
 
حمایت دولت
چند سالی است که پرداخت تسهیلات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان برای حمایت از مشاغل خانگی راه افتاده و سایتی نیز برای ثبت نام وجود دارد. شاغلان خانگی هم می‌توانند به صورت مستقل و هم در قالب تعاونی‌ها در سایتی با نشانی www.mashaghelkhanegi.ir ثبت‌نام کنند و البته میزان تسهیلات برای هر دسته متفاوت و منوط به تشخیص مراجع مربوط است.
 
مشاغل خانگی در قالب تعاونی‌ها
از سوی دیگر کسب‌وکارهای خانگی می‌توانند در قالب شرکت‌های تعاونی تامین نیاز مشاغل خانگی فعالیت کنند که نوعی تعاونی متعارف یا سهامی عام است که طبق قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و به منظور استفاده از ظرفیت‌های کسب‌وکار خانگی، صرفه‌جویی در هزینه‌های اشتغال، تامین نهاده‌های مورد نیاز، تامین منابع مالی مورد نیاز با نرخ مناسب، ارتقای سطح مهارتی شاغلان تشکیل می‌شود.
 
این شرکت‌ها متشکل از افرادی که دارای مشاغل خانگی در یک یا چند گرایش همسو و نزدیک به هم باشند، تشکیل می‌شوند. در حال حاضر بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده ۸۸ شرکت تعاونی تامین نیاز مشاغل خانگی با عضویت ۴۱۷۰ نفر با ایجاد ۱۸۰۰ فرصت شغلی در سراسر کشور فعال هستند.
 
مشاغل خانگی یکی از ظرفیت‌های مهم در اقتصاد هستند که اگر حتی بخشی از خانواده‌ها به آن توجه کنند تاثیر مهمی بر کاهش نرخ بیکاری و اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خواهد گذاشت البته این در حالی اتفاق می‌افتد که دولت این بخش را همچون واحدهای تولیدی تنها نگذارد و این طرح صرفا در حد حرف و بر روی کاغذ باقی نماند!

همچنین مطالعه کنید:

dolar

نرخ رسمی ۲۱ ارز پایین آمد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، امروز نرخ دلار آمریکا همچنان بدون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *