صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
شاخص بورس با پرش929 پله ای به جایگاه 85 هزار و 343 واحدی صعود کرد

شاخص بورس با پرش929 پله ای به جایگاه 85 هزار و 343 واحدی صعود کرد

عواملی مانند رشد قیمت کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی، ابلاغ کاهش سود و گزارش های مثبت گروه های بورسی بانکی در روزهای اخیر، زمینه رشد سریع شاخص بورس را فراهم کرده اند
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا،  شرایط مناسبی که برای رشد بورس فراهم شده، باعث ثبت رکوردهای جدید برای شاخص شده است به طوری که امروز نیز نماگر بورس امروز، رشد 929 واحدی را تجربه کرد. 
در معاملات امروز 734 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 123 میلیارد ریال در 54 هزار و 662 نوبت خرید و فروش شد.
همه شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز امروز از روند صعودی برخوردار بودند، بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 300 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 81 واحد رشد کرد.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، 61 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 916 واحد افزایش یافت.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 803 واحد و شاخص بازار دوم بورس یک هزار و 208 واحد بالا رفت.
گروه فراورده های نفتی در معاملات امروز صدرنشین بورس شد. در این گروه 59 میلیون سهم به ارزش 206 میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه شیمیایی به ارزش 173 میلیارد ریال و گروه فلزات اساسی به ارزش 149 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
در رده چهارم، گروه کانی های فلزی با معاملاتی به ارزش 142 میلیارد ریال جای گرفت. گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش 135 میلیارد ریال در رده پنجم قرار گرفت.
نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، همراه (همراه اول)، اخابر (مخابرات)، پارسان (نفت و گاز پارسیان)، کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو)، وغدیر (سرمایه گذاری غدیر) و رمپنا (مپنا) در معاملات امروز بیشترین تاثیر را در رشد شاخص داشتند، نماد فولاد مبارکه به تنهایی 102 واحد شاخص را بالا کشید.
 
**سبزپوشی شاخص فرابورس
شاخص فرابورس نیز امروز معاملاتی روبه رشد را تجربه کرد به طوری که شاخص آیفکس با پنج واحد رشد به رقم 957 واحد رسید.
در معاملات امروز، بیش از 272 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش سه هزار و 428 میلیارد ریال خرید و فروش شد. نماد پتروشیمی زاگرس دارای بیشترین نقش در رشد شاخص بود.
ایمان مقدسیان کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، درباره دلایل رشد بورس در هفته های اخیر بیان داشت: شد قیمت کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی، گزارش های مثبت گروه های بورسی، آمادگی بازار سرمایه برای خروج از دوره طولانی رکود، رسیدن قیمت سهام به کف قیمتی و ابلاغ کاهش سود بانکی از جمله عواملی بودند که زمینه رونق بورس و رشد شاخص را در هفته های اخیر فراهم کردند.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: با توجه به این که بورس ایران یک بورس کامودیتی محور است بنابراین هرگونه رشد قیمت این مواد، تاثیر مستقیمی را بر بورس می گذارد.
وی اضافه کرد: بر این اساس، از زمان رشد قیمت این محصولات در بازارهای جهانی البته با اندکی تاخیر، رشد بازار بورس تهران آغاز شد.
مقدسیان دلیل دیگر رشد بورس در ماه ها و هفت های اخیر را وضعیت مناسب گروه پالایشی و فراورده های نفتی دانست و بیان داشت: این شرکت ها، گزارش ها و اخبار مثبتی را منتشر کرده اند که باعث شده، علامت های مثبتی به بازار سرمایه منتقل شده و این گروه مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان این که علت دیگر رونق بورس، تمایل بازار به خروج از دوره رکود چهار ساله است؛ اضافه کرد: در چهار سال اخیر، بورس در اغلب ماه ها، درگیر رکود بوده و تنها در مقاطعی کوتاه رونق داشته است به طوری که بررسی ها نشان می دهد شمار ماه های راکد حدود سه برابر ماه های پر رونق بورس بوده است.
مقدسیان گفت: علت دیگر بهبود وضعیت بازار بورس، اعلام کاهش سود بانکی و ساماندهی اوراق بدهی «سخاب» است، هر چند که هنوز جنبه های مثبت این اقدام به طور کامل ظاهر نشده است.

همچنین مطالعه کنید:

هزینه های کنسلی به مردم پرداخت نمی شود

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، این در حالی است که به رغم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *