صفحه اصلی / دنبال اجرای تعادل جنسیتی در کشور هستیم

دنبال اجرای تعادل جنسیتی در کشور هستیم

 معصومه ابتکار روز سه شنبه در نشست هم اندیشی با مدیران گروههای آموزشی و پژوهشی مطالعات زنان در باشگاه نهاد ریاست جمهوری افزود: بحث مطالعات زنان باید به سمت جنسیت و نگاه متعادل باشد و در کشور تکلیف ما را ماده ١٠١ قانون برنامه ششم توسعه مشخص کرده است.
وی تصریح کرد: باید تعادل جنسیتی برقرار شود و در کنار بحث مطالعات زنان مطالعات جنسیت را هم داشته باشیم.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، ابتکار اضافه کرد: امروز این مباحث همچون تعادل جنسیتی در بحث اهداف توسعه پایدار نیز آورده می شود و باید تحولاتی که در دنیا اتفاق می افتد و ما را هم تحت تاثیر قرار می دهد و باید به این مباحث ورود کنیم و پشتوانه های علمی و نظری در این باره داشته باشیم چون نمی توانیم خودمان را از این مسائل دور کرد.
وی تصریح کرد: امروز مباحث در حوزه توسعه پایدار با موضوعات زنان و خانواده گره خورده و اینها مسائل مهم آینده در دنیا است و نمی توانیم از آنها غفلت کنیم.
وی اظهار داشت: در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری رسالت هایی داریم و در برنامه ششم توسعه تکالیف روشنی برای این معاونت مشخص شده و همان اندازه برای حوزه زنان وظایفی داریم برای حوزه خانواده نیز تکالیف ویژه ای داریم.
ابتکار ادامه داد: به عنوان نمونه در بخشنامه اخیر شورای عالی اداری که به دستگاههای اجرایی ابلاغ شده است و قرار است ٣٠ درصد پست های مدیریتی در اختیار بانوان باشد ما روی آن نظارت و رصد می کنیم و دنبال می شود تا محقق شود.
وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از وزارتخانه ها و دستگاههای اجرایی بحث زنان مورد توجه قرار گرفته و دستگاههای دیگری در حوزه زنان فعالیت دارند و بودجه های پژوهشی می گیرند که باید این فعالیت ها به صورت منسجم باشد.
ابتکار افزود: ٤٠ سال از انقلاب می گذرد باید از آزمون و خطا عبور کرد و برنامه، نقشه راه و چشم انداز مشخصی داشته باشیم .
وی گفت: متاسفانه جمع بندی مشخصی که ما را به تصمیم سازی کارآمد برساند اتفاق نیفتاده است ولی به نظر می رسد مراکز پژوهشی، تحقیقاتی، پایان نامه و طرح های مطالعاتی داریم اما مطالعاتی که در موضوع تخصصی و از اولویت های پژوهشی ما باشد به ندرت می بینیم.
معاون امور زنان و خانواده و ریاست جمهوری افزود: در حوزه مطالعات زنان و خانواده خلا داریم و از پژوهش ها در این حوزه درست استفاده نمی شود و باید یکی از خروجی ها این جلسه تصمیم گیری در این زمینه است.
ابتکار در ادامه به موضوع رشته مطالعات زنان اشاره کرد و افزود: ما در حوزه دانش نظری در خانواده در آن زمان که رشته مطالعات زنان را در سال ٨٠ راه اندازی کردیم، احساس مردیم عقب هستیم که پیشنهاد این رشته داده شد و البته اکنون چالش های جدی دارد که باید برای آن اندیشه کرد.
وی با اشاره به اینکه در بحث دانش نظری و مطالعات زنان تحولات و پیشرفت های خوبی داشته ایم، گفت: ما نیاز داریم نقشه راه مطالعات زنان داشته باشیم که همه باید در این زمینه همکاری کنند.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه شناسایی فارغ التحصیلان رشته مطالعات زنان کار مهمی است، اظهار داشت: این موضوع نیازمند بانک اطلاعاتی است البته برای اساتید حوزه مطالعات زنان نیز بانک اطلاعاتی تشکیل خواهد شد.
ابتکار گفت: از نظر ما هم بعد نظری رشته اهمیت دارد و باید با مباحث روز دخیل شود.
وی با بیان اینکه نگاه ما این است که تمام حمایت های لازم در قالب تسهیلگری در رشته مطالعات زنان را انجام دهیم، گفت: معاونت زنان در سطح سیاست ها، بخشنامه ها و دستورالعمل ها فعالیت دارد و نیازمند نتایج پژوهش ها و مطالعات انجام شده است.
وی با بیان اینکه از جمله سیاست های معاونت زنان، حمایت از پایان نامه های مقطع دکترا است، افزود: البته این پایان نامه ها باید براساس اولویت های تحقیقاتی و پژوهشی معاونت زنان باشد.

همچنین مطالعه کنید:

taxi

امتناع تاکسی های اینترنتی از ارائه خدمات

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، روز گذشته که بارش برف تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *