صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
نقش دانش‌بنیان‌ها در ارتقای بهره‌وری

نقش دانش‌بنیان‌ها در ارتقای بهره‌وری

سرمقاله
در تمام دنیا به تاثیر نوآوری و همچنین تاثیر دانش‌بنیانی شدن اقتصاد بر بهره‌وری تاکید بسیار زیادی می‌شود. در حال حاضر بسیاری از دوره‌های سازمان بهره‌وری آسیایی در همین حوزه‌هاست، یعنی در حوزه‌های خلاقیت، نوآوری و نقش دانش‌بنیانی شدن در ارتقای بهره‌وری. بنابراین نهادها و بنگاه‌های دانش‌بنیان که فعالیت آنها در دو سه سال اخیر قابل توجه بوده و رشد خوبی داشته‌اند، می‌توانند نقش بسزایی در ارتقای بهره‌وری داشته باشند.
چون این شرکت‌ها می‌توانند با روش‌های جدیدی ورود پیدا کنند و تکنولوژی‌های جدیدی مورد استفاده قرار دهند. آنها در حوزه‌ای که مشغول به فعالیت هستند و در حوزه‌های مختلف به ویژه صنعت می‌توانند ارزش افزوده بیشتری را با استفاده از نیروی کار و سرمایه کمتر ایجاد کنند که عین بهره‌وری است. بنابراین نقش این شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار بسزا بوده و دنیا هم به این نتیجه رسیده که بنگاه‌های دانش‌بنیان و کلا فعالان حوزه دانش‌بنیانی و همچنین استارت‌آپ‌ها که بر می‌گردد به حوزه‌های کارآفرینی و کارآفرینانی که خلاق و نوآور هستند، می‌توانند نقش مهمی در ارتقای بهره‌وری داشته باشند. نکته قابل تاکید این است که این استارت‌آپ‌ها شرکت‌های دانش‌بنیان‌ بسیار نوپا هستند. این کسب‌وکارها در شرایط تحریمی سال‌های ۹۱ و ۹۲ به‌شدت تحت فشار بوده‌اند و طی دو سه سال اخیر کم‌کم در این حوزه‌ها فعال شده‌اند. معمولا باید چند سال از فعالیت آنها بگذرد تا بتوان محاسباتی درباره سطح بهره‌وری این بنگاه‌ها و کسب‌وکارها انجام دهیم. هر چند در کل سنجش بهره‌وری کار بسیار پیچیده و سختی است، اما امیدواریم بتوانیم ارزیابی ای از سطح بهره‌وری بنگاه‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، داشته باشیم.برای اینکه بتوانیم به فعالان حوزه کسب‌وکارهای نوپا و شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کنیم، نیاز به سرمایه‌گذاری و استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا داریم و اینکه در مرزهای دانش حرکت کنیم. تمام اینها نیازمند این است که تعاملات جهانی بیشتری داشته باشیم و بتوانیم با کشورهای دوست ارتباطات نزدیکی برقرار کنیم و این ارتباطات را در زمینه رد و بدل کردن اطلاعات علمی توسعه دهیم و سرمایه‌گذاران مستقیم خارجی بتوانند در این حوزه‌ها فعالیت کنند. در حال حاضر نیز تعدادی از پارک‌های علم و فناوری ارتباطات خوبی با پارک‌های علم و فناوری در سایر کشورهای دنیا دارند و در حال گسترده‌تر کردن فعالیت‌های خود هستند. همین باعث می‌شود سرمایه‌گذارانی علاقه‌مندباشند در این حوزه‌ها فعالیت کنند. در حال حاضر در پارک‌های علم و فناوری زمینه‌های کاری بسیار متنوع است و حتی دستگاه‌هایی که شاید  ابداع و اختراع این دستگاه‌ها برای نخستین بار در دنیا باشد، در این پارک وجود دارد و می‌شود حتی از این دستگاه‌ها بعد از این مرحله برای تجاری‌سازی گام برداشت. تجاری‌سازی این ایده‌ها و اختراعات نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی، داخلی و مستقیم است که امیدواریم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در این حوزه بیش از پیش افزایش پیدا کند.

همچنین مطالعه کنید:

لوازم خانگی

شیب تند افزایش قیمت ها در بازار لوازم خانگی

میناسادات حسینی به گزارش کسب و کار نیوز، در این میان شنیده ها حاکی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *