صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
تامین 8/2 درصد از رشد 8 درصدی از طریق بهره وری

تامین 8/2 درصد از رشد 8 درصدی از طریق بهره وری

رویا طباطبایی در نشست خبری دیروز خود با خبرنگاران گفت: سنجش بهره‌وری در بانک مرکزی، صدا و سیما، محیط‌زیست و سازمان برنامه و بودجه صورت می‌گیرد. 
وی درباره سهم بهره‌وری در رشد اقتصادی افزود: بهره‌وری هم می‌تواند مثل رشد سنجیده شود، ولی اطلاعات ریزی که نیاز داریم برای سهم بهره‌وری در رشد اقتصادی را نداریم، البته در سال ٩٣ تا ٩٥ سهم بهره‌وری در رشد محاسبه شده و میانگین رشد 4.55 درصد بوده که از این رقم 2.91 واحد از طریق بهره‌وری است. نباید نسبت به این رقم هیجان‌زده شویم، چراکه موجودی سرمایه در نفت و گاز به دلیل تحریم بلااستفاده بود. 
این مقام مسئول تصریح کرد: امید است تمام استان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی تلاش کنند رشد اقتصادی را توسعه دهند، چراکه هر چقدر رشد بالاتر باشد، بهره‌وری هم بالاتر است؛ بنابراین باید در یک دوره 10 تا 20 ساله میزان سهم بهره‌وری در رشد اقتصادی را سنجید؛ بر این اساس در یک دوره ۱۵ ساله، سهم بهره‌وری در رشد اقتصادی ۲۰ درصد بیشتر نشده است، در حالی که باید ٣٥ درصد باشد. 
وی درباره بهره‌وری نیروی کار نیز افزود: برای اینکه بتوانیم بهره‌وری را در بخش‌های 9گانه بسنجیم، نیاز به اطلاعات ریز داریم که هنوز بانک مرکزی آنها را به ما نداده است ولی به محض اینکه آمار ارائه شود، حتما می‌توانیم این محاسبات را انجام دهیم. در سال ٩٥ برای بهره‌وری نیروی کار به نمره ٩٥ از ۱۰۰ رسیده‌ایم. 
طباطبایی خاطرنشان کرد: باید در نظر داشت که رشد اقتصادی در سال ٩١ منفی بوده، پس بهره‌وری پایین بوده است و بر این اساس آمار مقوله‌ای است که بستگی دارد چه دوره‌ای با چه شرایطی استخراج می‌شود. به هر حال ما تلاش کردیم همه نوع آماری را اعلام ‌کنیم. وی افزود: سرعت لغو تحریم‌ها آنطور که فعالان اقتصادی نیاز داشتند، نشد و مشکلات مالی پابرجا بود. رفع آنها و آمدن سرمایه‌گذاری خارجی فعالیت‌ها را رونق بخشید؛ به این دلیل است که بهره‌وری را در بازه کمتر از پنج سال نمی‌سنجند؛ به‌ویژه اینکه تحریم‌ها بلایی را بر سر ایران آورد که ساختن آن ساده نیست. پس نباید بهره‌وری را در بازه کوتاه‌مدت سنجید، چراکه شرایط متغیر بوده است؛ به همین دلیل ما معتقدیم که باید حداقل در یک بازه 10 تا 15 ساله بهره‌وری را سنجید تا بتوان پی برد که برای بهره‌وری کشور چه کرده‌ایم. 
رئیس سازمان ملی بهره‌وری با بیان اینکه موضوع سنجش بهره‌وری از طریق ابلاغ دستورالعمل‌هایی به ۲۳ دستگاه ابلاغ شده، تصریح کرد: طی سال‌های اخیر موضوع تقویت همکاری با سازمان بهره‌وری آسیایی و اعزام افراد برای کسب آموزش‌های جدید را پیگیری کردیم. 
طباطبایی با اشاره به اجرای برنامه ملی سنجش بهره‌وری در دستگاه‌های دولتی گفت: در تیرماه سال گذشته ابتدا دستورالعمل سنجش بهره‌وری برای ۱۷ دستگاه و سپس در اسفندماه برای ۶ دستگاه دیگر ارسال شد. این در حالیست که طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته 2.8 درصد از رشد ۸ درصد اقتصادی پیش‌بینی شده در برنامه ششم توسعه باید از طریق بهره‌وری تامین شود. 
 

همچنین مطالعه کنید:

حک لوگو لوازم خانگی اصل روی کالای قاچاق

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، اغلب این لوازم خانگی ها، کالاهای بانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *