صفحه اصلی / ابلاغ دستورالعمل سنجش بهره‌وری به ۲۳ دستگاه

ابلاغ دستورالعمل سنجش بهره‌وری به ۲۳ دستگاه

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر،  رویا طباطبایی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت: سنجش بهره وری در بانک مرکزی، صدا و سیما، محیط زیست، سازمان برنامه و بودجه صورت می گیرد.
وی در خصوص سهم بهره وری در رشد اقتصادی افزود: بهره وری هم می تواند مثل رشد سنجیده شود، ولی اطلاعات ریزی که نیاز داریم برای سهم بهره وری در رشد لقتصادی را نداریم، البته در سال ٩٣ تا ٩٥ سهم بهره وری در رشد  محاسبه شده و میانگین رشد ٤.٥٥ درصد بوده که از این رقم ٢.٩١ واحد از طریق بهره وری است. نباید نسبت به این رقم هیجان زده شویم، چراکه موجودی سرمایه در نفت و گاز به دلیل تحریم بلااستفاده بود.
این مقام مسئول تصریح کرد: امید است تمام استانها و بنگاههای اقتصادی تلاش کنند رشد اقتصادی را توسعه دهند چراکه هر چقدر رشد بالاتر باشد، بهره وری هم بالاتر است؛ بنابراین باید در یک دوره ده ساله تا بیست ساله میزان سهم بهره وری در رشد اقتصادی را سنجید؛ بر این اساس در یک دوره ۱۵ساله، سهم بهره وری در رشد اقتصادی ۲۰ درصد بیشتر نشده است در حالیکه باید ٣٥ درصد باشد.
وی در خصوص بهره وری نیروی کار نیز افزود:  برای اینکه بتوانیم بهره وری را در بخش های نه گانه بسنجیم نیاز به اطلاعات ریز داریم که هنوز بانک مرکزی آنها را به ما نداده است ولی به محض اینکه آمار ارایه شود، حتما می توانیم این محاسبات را انجام دهیم. در سال ٩٥ برای بهره وری نیروی کار به نمره ٩٥ از ۱۰۰ رسیده ایم.
طباطبایی خاطرنشان کرد: باید در نظر داشت که رشد اقتصادی در سال ٩١ منفی بوده است پس بهره وری پایین بوده است و براین اساس آمارمقوله ای است که بستگی دارد چه دوره ای با چه شرایطی استخراج می شود. به هر حال ما تلاش کردیم همه نوع آماری را اعلام می کنیم.
وی افزود: سرعت لغو تحریم ها آنطور که فعالان اقتصادی نیاز داشتند، نشد و مشکلات مالی پابرجا بود. با رفع آنها و آمدن سرمایه گذاری خارجی فعالیت ها را رونق بخشید؛ به این خاطر است که بهره وری را در بازه کمتر از پنج سال نمی سنجند؛ به خصوص اینکه تحریم ها بلایی را بر سر ایران آورد که ساختن آن ساده نیست پس نباید بهره وری را در بازه کوتاه مدت سنجید چراکه شرایط متغیر بوده است؛ به همین دلیل ما معتقدیم که باید حداقل در یک بازه ده تا پانزده ساله بهره وری را سنجید تا بتوان پی برد که برای بهره وری کشور چه کرده ایم.
رییس سازمان ملی بهره‌وری با بیان اینکه موضوع سنجش بهره وری از طریق ابلاغ دستورالعمل هایی به ۲۳ دستگاه ابلاغ شده، تصریح کرد: طی سال های اخیر موضوع تقویت همکاری با سازمان بهره‌وری آسیایی و اعزام افراد برای کسب آموزش های جدید را پیگیری کردیم.
طباطبایی با اشاره به اجرای برنامه ملی سنجش بهره وری در دستگاههای دولتی گفت: در تیرماه سال گذشته ابتدا دستورالعمل سنجش بهره وری برای ۱۷ دستگاه و سپس در اسفندماه برای ۶ دستگاه دیگر ارسال شد. این در حالی است که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته ۲.۸ درصد از رشد ۸ درصد اقتصادی پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه  باید از طریق بهره وری تامین شود.
وی افزود: شرکت های دانش بنیان نیز می توانند همانند سایر شرکتهای دیگر مطابق با دستورالعمل ها بهره وری خود را بسنجند.

همچنین مطالعه کنید:

taxi

امتناع تاکسی های اینترنتی از ارائه خدمات

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، روز گذشته که بارش برف تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *