صفحه اصلی / بورس با اصلاح 58 واحدی شاخص کل به تعطیلات عید غدیر رفت

بورس با اصلاح 58 واحدی شاخص کل به تعطیلات عید غدیر رفت

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا و به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه، بسترهای رشد بورس مانند کاهش نرخ سود بانکی، افزاش نرخ مواد معدنی و فلزی (کامودیتی ها) و رشد سودآوری شرکت ها، فراهم است و بر این اساس، باید انتظار روندی صعودی را برای شاخص بورس داشت.
در معاملات امروز 418 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و 241 میلیارد ریال در 35 هزار و 945 نوبت خرید و فروش شد.
همه شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز امروز، با کاهش قیمت روبرو شدند، بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 18 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 53 واحد کاهش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، 40 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد 120 واحد پایین آمد.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 57 واحد و شاخص بازار دوم بورس 36 واحد افت کرد.
گروه فلزات اساسی با معامله 53 میلیون سهم به ارزش 135 میلیارد ریال داد وستد، در صدر صنایع بورسی قرار داشت.
گروه خودرو به ارزش 115 میلیارد ریال و گروه شیمیایی به ارزش 113 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، فملی (ملی صنایع مس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و خساپا (سایپا) در معاملات امروز، بیشترین سهم را در افت شاخص داشتند، اما وبملت (بانک ملت)، جم (پتروشیمی جم) و همراه (ارتباطات سیار ایران) نیز تاثیر مثبت بر شاخص بر جای گذاشتند.
نماد فرابورس نیز امروز بیش از 2 واحد کاهش یافت و به رقم 948 واحد عقب نشینی کرد.
در معاملات امروز فرابورس، بیش از 220 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و 130 میلیارد ریال در 43 هزار و 236 نوبت خرید و فروش شد.
نمادهای ذوب (دوب آهن) و مارون (پتروشیمی مارون) بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص فرابورس داشت.

همچنین مطالعه کنید:

sharafi

هزار توی اخذ مجوز ماینینگ

یادداشت – مشخص است که دولتی‌ها از ابزار رسانه و تریبون‌های خوبی بهره می‌برند؛ ولی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *