صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
باید جایگاه زبان وادبیات فارسی را حفظ کنیم

باید جایگاه زبان وادبیات فارسی را حفظ کنیم

 
 علی اصغر میرباقری در آیین افتتاح دوازدهمین گردهمایی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی که امروز (۱۵ شهریور) در کرمانشاه برگزار شد، از زبان و فرهنگ فارسی به عنوان میراث بزرگ کشور یاد کرد که از نسل‌های گذشته تاکنون به دست ما رسیده و حفظ و ارتقا جایگاه آن وظیفه ملی همه ما است.
 
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: ما سه رویکرد در برابر فرهنگ و زبان فارسی داریم که شامل حفظ و مراقبت از جایگاه کنونی، ارتقای جایگاه آن و به‌کارگیری ظرفیت‌های بزرگ زبان و ادب فارسی برای اعتلای فرهنگی داخل و خارج از کشور است.
 
رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی با بیان اینکه برخی از نهادها از جمله وزات آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما، فرهنگستان زبان و ادب فارسی و گروه‌های زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌ها در این خصوص مسئولیت مستقیم دارند، تاکید کرد: متاسفانه برخی از اقداماتی که باید برای حفظ زبان، ادب و فرهنگ فارسی انجام شود هنوز روی زمین مانده و باید در برخی از مسئولیت‌هایی که به دستگاه‌ها واگذار شده بازنگری صورت گیرد.
 
میرباقری خاطرنشان کرد: بخش‌هایی هم که تاکنون در حوزه حفظ و ارتقا زبان و فرهنگ فارسی فعال نبودند از این پس باید فعال شوند.
 
وی تصریح کرد: البته در سال‌های اخیر اقدامات خوبی هم انجام شده که از جمله آنها می‌توان به در دست اقدام بودن سند ملی خط، ادبیات و زبان فارسی اشاره کرد که اگر اجرا شود نقش هر بخش در آن مشخص خواهد بود.
 
به گفته رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، در حوزه وزارت علوم هم کارهای سنگینی خصوصا با همکاری بخش بین‌الملل این وزارت انجام شده است.
 
میرباقری سپس به سابقه فعالیت انجمن ترویج زبان و ادب فارسی از سال ۱۳۵۰ تاکنون اشاره داشت که به گفته او به همت استادان برجسته زبان و ادبیات تشکیل شد و در دو دوره قبل و بعد از انقلاب اقدامات ارزشمندی در این انجمن انجام شده است.
 
وی برپایی این گردهمایی سالانه را از جمله دستاوردهای انجمن ترویج زبان و ادب فارسی دانست که هر سال با اهداف خاصی برگزار می‌شود و گفت طی ۱۲ دوره‌ای که این گردهمایی به رغم کمبود امکانات و اعتبارات برگزار شده، دستاوردهای قابل توجهی داشته است.
 
رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی تعامل بین سه نسل قدیم و برجسته، نسل میانسال و نسل جوان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی زبان و ادبیات فارسی را از دستاوردهای این گردهمایی سالانه خواند و گفت: در نشست‌های تخصصی که در حاشیه این گردهمایی برگزار می‌شود، دستاوردهای یکساله حوزه زبان و ادبیات فارسی تشریح و تبیین می‌شود.
 
به گفته میرباقری، تکریم بزرگان و استادان برجسته زبان و ادبیات نیز از دیگر دستاوردهای این گردهمایی است.
 
وی اظهار کرد: گردهمایی سیزدهم انجمن ترویج زبان و ادب فارسی سال آینده در شیراز برگزار خواهد شد.
 
رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی در پایان از تلاش‌ها و میزبانی خوب کرمانشاه برای برپایی این گردهمایی تجلیل کرد و گفت: خرسندیم که این گردهمایی در شهری برگزار شده که پایگاه علم، فضل، ادب و ایثار و شهادت است.

همچنین مطالعه کنید:

خروج تدریجی تازه واردها از بورس

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، رکوردهای صعودی پی‌درپی شاخص بورس، حمایت تمام …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *