صفحه اصلی / نشست فعالان اقتصادی با بنیانگذار موسسه فریزر برگزار می‌شود

نشست فعالان اقتصادی با بنیانگذار موسسه فریزر برگزار می‌شود

در هفته جاری نشست مشترکی در اتاق تهران میان نمایندگان بخش خصوصی و مدیران موسسه فریزر، که یک نهاد معتبر بین‌المللی در حوزه مطالعات اقتصادی و به ویژه سنجش آزادی اقتصادی و رتبه‌بندی کشورهای جهان است، برگزار می‌شود.
 
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل ازپایگاه خبری اتاق تهران, فریال  مستوفی، رییس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران با اعلام این خبر، و هم‌چنین اعلام دعوت از پروفسور والکر میشل،  بنیانگذار موسسه فریزر، برای حضور در ایران، گفت: یکی از عوامل مهم برای موفقیت یک کشور در جذب سرمایه‌گذاری خارجی، تصویری است که آمار و اطلاعات و گزارش‌هـای بین‌المللی از آن کشور در سـطح جهـان مخابره می‌کنند. لذا مرکز خدمات سرمایه‌گـذاری اتـاق بازرگـانی تهران با نگاهی بنیادین، اقـداماتی را برای بهبود جایگاه ایران در گزارش‌های مهم بین‌المللی آغاز کرده است. بر همین اساس، بهبود رتبه ایران در گزارش آزادی اقتصـادی موسـسه فریزر که یکی از مهمترین مراجع برای تصـمیم‌گیری سرمایه‌گذاران خارجی تلقی می‌شود در دستور کار مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران قرار گرفت.
 
 مستوفی ادامه داد: مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران در نظر دارد در نشستی مشترک بـا حضور نخبگانی از بخش خصوصـی و قوای سه‌گانه و با اسـتفاده از خردجمعی نسبت به برنامه‌ریزی برای بهبود جایگاه ایران در شاخص‌های مـذکور اقـدام کند. به همین منظـور و برای اسـتفاده از نظرات پروفسور واکر میشل،  بنیانگـذار موسـسه فریزر، از او برای حضور در اتاق تهران دعوت شده که این دعوت مورد پذیرش قرار گرفته و او برای رایزنی با فعالان بخش خصوصی در اتاق تهران حاضر می‌شود.
 
 این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: برابر برنامه‌ریزی‌ها این نشست در روز دوشنبه هفته جاری، سیزدهم شهریور ماه برگزار خواهد شد و علاوه بر نشست افتتاحیه پانل‌هایی موازی با موضوعات مختلف مورد بحث و بررسی طرفین قرار می‌گیرد. در این نشست رییس و اعضای هیات رییسه و هیات نمایندگان اتاق تهران و مهمانانی از سایر تشکل‌ها و نهادهای بخش خصوصی و روسای سازمان‌های دولتی حضور خواهند یافت.
 
فریال مستوفی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی تهران می‌تواند در زمینه بهبود رتبه ایران در گزارش‌های بین‌المللی موثر واقع شود، افزود: موسسه فریزر قرار است برای بهبود رتبه ایران در بخش‌های اندازه دولت، مالیات، مالکیت خصوصی و قوانین، پول تمیز و رگولاتوری با مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران همکاری کرده و گزارشی در این زمینه تهیه کند. این گزارش البته صرفا برای اتاق تهران تهیه می‌شود  و موسسه فریزر حق بهره‌برداری از آن را ندارد.
 
موسسه فریزر انتشار گزارش‌های خود را در حوزه شاخص آزادی اقتصادی از سال ۱۹۷۵ میلادی آغاز کرد. شاخص آزادی اقتصادی فریزر از پنج شاخص تشکیل شده که هرکدام از این شاخص‌ها مولفه‌های متعددی را در برمی‌گیرد. رتبه هر شاخص در فاصله صفر تا ده قرار دارد که هر چه این رتبه به عدد 10 نزدیک‌تر باشد بیانگر آزادی اقتصادی بیشتر در آن کشور است.
 
در گزارش سال 2014 این موسسه ایران با نمره 5.27 در رتبه 150 از بین 159 قرار گرفت که به نظر می‌رسد در حال حاضر منطبق بر واقعیات اقتصادی کشور نیست و باید برای تعدیل دید و نگرش سرمایه‌گذاران خارجی و جلب نظر آنان، این گزارش اصلاح و به‌روز شود.
 

همچنین مطالعه کنید:

شماره ۱۷۷۴ روزنامه کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *