صفحه اصلی / استفاده از لنز تماسی هنگام شنا به چشم ها آسیب می زند

استفاده از لنز تماسی هنگام شنا به چشم ها آسیب می زند

  بیماری «آکانتامیبا کراتیتیس» نوعی بیماری چشمی نادر و بسیار خطرناک عفونت قرنیه است که عامل ایجاد آن نوعی موجود میکروسکوپی به نام آمیب است. این بیماری می تواند چنان به چشم آسیب رساند که حتی در برخی موارد به کوری دائم منجر می شود.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، این آمیب که معمولا در مناطق آبی آلوده و استخرهای عمومی با سطح بهداشتی پایین یافت می شود، در صورت وجود لنزهای تماسی بر روی چشم، با نفوذ به زیر آن و در نتیجه تماس راحت و طولانی تر با بافت چشم، می تواند موجب ایجاد بیماری آکانتامیبا کراتیتیس شود.
محققان استرالیایی در طول مدت ۱۸ سال، ۳۴ نفر را در رابطه با این بیماری که دارای علائمی نظیر درد چشم، قرمزی، تورم، زخم قرنیه حلقوی و ضعف بافت چشم ها بودند شناسایی و مورد بررسی قرار دادند.
بررسی ها نشان می دهد تعداد زیادی از این بیماران (۸۶ درصد) کسانی بوده اند که هنگام شنا در استخرهای عمومی، لنز تماسی بر چشم خود داشته اند.
گفتنی است اکثر موارد مذکور با درمان های دارویی بهبود پیدا کرده، ولی شدت بیماری برخی از آنها تا اندازه ای بوده که به عمل جراحی نیاز بوده است.
با این حال محققان توصیه می کنند هرچند استفاده از عینک های مخصوص شنا می تواند ایمنی بسیاری را در این خصوص به وجود آورد، ولی اگر لنزهای تماسی را با دستورالعمل پزشکان و رعایت اصول بهداشتی، به صورت صحیح و مناسب بر چشم گذارند، حتی با وجود آنها نیز می توانند از شنا در استخر لذت ببرند.

همچنین مطالعه کنید:

تخلف بانکها از سود مصوب

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، از آنجا که همواره بانک‌ها از سودهای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *