صفحه اصلی / صادرات کیوی زودرس باعث از دست رفتن بازارهای ایران می شود

صادرات کیوی زودرس باعث از دست رفتن بازارهای ایران می شود

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، «محمدرضا شعبانی» ، وضعیت تولید کیوی و مرکبات را به دلیل شرایط آب وهوایی مساعد مناسب دانست و افزود: انتظار می رود در بخش صادرات بازاریابی خوبی داشته باشیم و محصول خود را به کشورهای متقاضی از جمله روسیه صادر کنیم.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سالیانه بیش از ۳۰۰ هزارتن کیوی در کشور تولید می شود، گفت: زمان مناسب برداشت کیوی از ابتدای آبان ماه است، اما برای صادرات پیش بینی شده که از اواسط مهرماه کیوی برداشت و صادر شود، این درحالیست که برخی تجار برای منافع شخصی خود میوه کیوی را زودهنگام در مردادماه از باغداران خریداری و صادر می کنند که به دلیل پایین بودن کیفیت این محصول صادرات ایران می تواند با مشکل مواجه شود.
به گفته وی، برداشت میوه رسیده و یا نارس کیوی از لحاظ شکل و اندازه یکی است اما میوه زودرس به دلیل سفت بودن و نداشتن آب و قند متعادل برای مصرف تازه خوری و صنایع تبدیلی قابل مصرف نیست و ظرف مدت ۱۵ روز غیرقابل مصرف و نگهداری می شود.
رئیس اتحادیه باغداران استان مازندران اظهارداشت: سالیانه نزدیک به پنج هزارتن کیوی در کشور صادر می شود که با برداشت و صادرات زودهنگام این میوه غیرقابل مصرف، امکان صادرات نزدیک سه هزارتن دیگر دچار مشکل می شود زیرا کشورهای متقاضی کیوی ایرانی به دلیل پایین بودن کیفیت این محصول را خریداری نمی کنند و زمانی که بازار از دست برود بیش از پیش تولیدکنندگان متضرر می شوند در عین حال میوه ایرانی به میوه با کیفیت پایین در بازارهای جهانی شناخته می شود.
وی به صادرکنندگان تاکید کرد از برداشت و صادرات بی موقع کیوی خودداری کنند.به طور معمول تجار ترکیه ای کیوی ایرانی رسیده و با کیفیت را از دی ماه هر سال خریداری و تحت عنوان کیوی ترکیه ای به بازار روسیه وارد می کنند.
شعبانی گفت: پیگیری های معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی دولت یازدهم منجر شد موانع فنی برای صادرات کیوی زودرس فراهم شود به طوری که از لحاظ قرنطینه ای و گمرک صادرات کیوی و خروج آن از مرزها از ۲۰ مهرماه هر سال انجام شود تا میوه با کیفیت ایرانی به بازارهای جهانی عرضه شود.
به گفته وی، از مجموع ۳۰۰ هزارتن کیوی تولیدی کشور نزدیک ۲۰۰ هزارتن تولید مربوط به استان مازندران است که مدت زمان برداشت این محصول یک ماه زمان می برد.
رئیس اتحادیه باغداران استان مازندران اضافه کرد: باوجود آنکه سال گذشته سرمازدگی داشتیم اما در بخش تولید مرکبات استان مازندران پیش بینی ۲.۵ میلیون تن مرکبات را داریم بنابراین باید برای بازار صادراتی نیز برنامه ای داشته باشیم.
وی ادامه داد: همچنین در مازندران به برداشت نارنگی های پیش رس که از اواسط شهریورماه وارد بازار می شود، نزدیک می شویم و برداشت پرتقال ها از اواسط مهرماه انجام و به بازار عرضه می شود.
مجموع تولید مرکبات کشور چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن است.

همچنین مطالعه کنید:

سفر به قلب ماده: از موی سر تا کوارک‌ها!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *