صفحه اصلی / مدت توقف نمادهای معاملاتی شرکت های بورسی به یک ساعت کاهش می یابد

مدت توقف نمادهای معاملاتی شرکت های بورسی به یک ساعت کاهش می یابد

 خبر داد و گفت: با شیوه جدید که در هفته های آینده اجرایی می شود، حداکثر زمان بسته بودن نماد شرکت ها ۶۰ تا ۹۰ دقیقه خواهد بود و پس از آن بازگشایی می شود.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، شاپور محمدی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این اقدام تحولی بزرگ در بازار سرمایه ایران خواهد بود و اختیار تصمیم گیری را به سهامداران شرکت ها می دهد.
وی تاکید کرد: سازمان بورس وظیفه شفاف سازی عملکرد شرکت ها را دارد و این سهامداران هستند که باید دربازه وضعیت سهام شرکت ها تصمیم گیری کنند.
وی افزود: در ساز و کار جدید شرکت هایی که اطلاعات شفاف به سازمان بورس نمی دهند، به مردم اعلام می شوند و حتی جزئیات مکاتبات با آنها نیز اعلان می شود.
وی افزود: با این کار تنها نمادهایی در تابلوی بورس بسته می مانند که با حکم قضایی باشد.
** خرید و فروش اسناد خزانه امکان پذیر شد
رئیس سازمان بورس درباره تصمیم جدید وزارت اقتصاد برای فراهم شدن امکان خرید و فروش انواع اوراق خزانه در بازار سرمایه گفت: مشکلی که در انتشار اوراق و اسناد خزانه دولتی وجود داشت، این بود که این اوراق فاقد بازار ثانویه بود که در نتیجه نرخ های آن در بازار غیررسمی به شدت بالا رفته بود.
محمدی ادامه داد: بالا رفتن نرخ اوراق خزانه هم روی سپرده های بانکی و هم بازار سرمایه و حتی بر اوراق دیگری که در بازار رسمی وجود داشت اثر منفی گذاشته بود.
معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: سازمان بورس معتقد است که حجم انتشار این اوراق باید کنترل شده باشد.
یو ادامه داد: معامله غیررسمی این اوراق افزایش افسار گسیخته نرخ های آن را در پی داشت و از این رو بحث امکان خرید و فروش آنها مطرح شد تا هم نرخ ها کنترل شود و هم بازار سهام و بازار پول آسیب نبیند.
وی با تاکید بر اینکه امکان خرید و فروش این اوراق نیز باید با برنامه ریزی باشد تا به بازار سهام و اوراق در حال معامله اثر منفی نگذارد، گفت: با یک برنامه زمان بندی شده امکان معامله آن را در بازار ثانویه فراهم می کنیم .
محمدی گفت: در این زمینه با وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز صحبت هایی شده تا یک هماهنگی بین همه بازارها ایجاد شود و البته بخشنامه اخیر بانک مرکزی درباره رعایت نرخ سودهای مصوب، به بهبود وضعیت بازار سهام نیز کمک خواهد کرد.
رئیس سازمان بورس ادامه داد: سعی خواهیم کرد که نرخ سود در صندوق های سپرده گذاری نیز رعایت شود و این صندوق ها بیشتر در بازار سرمایه فعال شوند.
وی ابراز امیدواری کرد با هماهنگی وزارت اقتصاد، سازمان بورس و بانک مرکزی بتوان نرخ های سود در بازارها را کاهش داد تا بازار سهام بتواند به عنوان یک جایگزین به جای سپرده بانکی و فروش اوراق خزانه برای تامین مالی اقتصاد کشور به حرکت درآید.
وی تاکید کرد که سازمان بورس در فرآیند قابل معامله شدن اوراق خزانه، تلاش خود را به کار خواهد بست تا از این بابت فشاری روی بازار وارد نشود و حجم ورود اوراق قابل خرید و فروش تنظیم خواهد شد.
محمدی گفت: به تناسب اوراقی که سررسید می شود، اوراق های دیگر را در بازار رسمی جایگزین یم کنیم تا حجم کلی اوراق مورد معامله در بورس با یک رشد معقول که در بودجه پیش بینش ده است، حرکت کند و بیش از آن نباشد.
** معتقد به افشای حداکثری اطلاعات هستیم
از رئیس سازمان بورس درباره متفاوت بودن صورت های مالی بانک های بورسی و اینکه آن را در دو نسخه تهیه کرده و به بانک مرکزی و بورس ارسال کرده اند، پرسیده شد و اینکه این شائبه بوجود آمده که سازمان بورس دنبال مثبت کردن صورت های مالی شرکت ها است.
محمدی در پاسخ این گمانه زنی ها را غیرعلمی و غیرکارشناسی دانست و گفت: سازمان بورس از هر نوع اطلاعاتی که به تصمیم گیری سرمایه گذار کمک کند، استقبال می کند چه این اطلاعات در فرمت بانک مرکزی تهیه شوند چه در فرمت سازمان حسابرسی.
معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: تلاش ما این است که یک فرمت واحد برای گزارشگری مالی و صورت های مالی بانک ها ارایه شود.
محمدی افزود: سعی ما این است که اگر بیش از یک صورت مالی تهیه شده ، همه اطلاعات آن را برای سرمایه گذاران افشا کنیم هرچند که از تفاهم بانک مرکزی و سازمان حسابرسی برای رسیدن به یک فرمت صورت مالی هم استقبال می کنیم.
معاون وزیر اقتصاد همچنین درباره برگزاری مجامع عمومی بانک ها گفت: ما مشکلی در برگزاری این مجامع نداریم و تنها موضوع درباره صورت های مالی آنها و تفاهماتی است که باید با بانک مرکزی در این زمینه داشته باشند و امیدواریم با کمک بانک مرکزی هر چه زودتر تعیین تکلیف شوند.
** برنامه تامین مالی ۱۰ هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی
وی به جلسه یک ساعته خود با مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد دولت دوازدهم اشاره کرد و گفت: در این جلسه محورهای اصلی بازار سرمایه اعم از نقش آن بر اقتصاد کشور،جذب سرمایه گذار خارجی در این عرصه و شفافیت اطلاعاتی در بورس مطرح شد.
محمدی از برنامه بورس برای تامین مالی ۱۰ هزار میلیار تومانی بخش خصوصی از طریق انتشار اوراق مشارکت در بورس اشاره کرد و گفت: این کار با هدف کمک به تولید و اشتغال در کشور انجام می شود.
وی با یادآوری اینکه ۷۰۰ شرکت ایرانی به طور مستقیم یا غیرمستقیم در بازار سرمایه فعالند، بر سودآوری این شرکت ها برای رسیدن به اهداف و سیاست های دولت و مجلس تاکید کرد و گفت: وزیر اقتصاد بر تمکین شرکت های بورسی از مقررات سازمان بورس، فعال شدن بیشتر بخش بین الملل بازار سرمایه و افزایش سهم بازار سرمایه از تامین مالی بخش خصوصی تاکید داشت

همچنین مطالعه کنید:

تخلف بانکها از سود مصوب

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، از آنجا که همواره بانک‌ها از سودهای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *