صفحه اصلی / صنعت نفت در پساتحریم توسعه می یابد

صنعت نفت در پساتحریم توسعه می یابد

 انجام شده که آثار عمده آنها هم‌اکنون در توسعه صنعت نفت به‌ طور چشمگیری مشهود است. این امیدواری وجود دارد که با ادامه این روند، در سال‌های آتی نیز شاهد پیشرفت‌های موثری در فعالیت‌های صنعت نفت باشیم.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شانا, ضروری به نظر می‌رسد قبل از ارائه راهبردهای توسعه صنعت نفت در دوره پساتحریم، اشاره مختصری به اقدامات و دستاوردهای عمده صنعت نفت در دولت یازدهم صورت گیرد. در حوزه توسعه و افزایش تولید از میدان گازی پارس جنوبی با استفاده از همه ظرفیت‌های موجود کشور، از فاز ١٢ این میدان (که از لحاظ ظرفیت پالایش گاز طبیعی، بزرگ‌ترین طرح توسعه این میدان است)، بهره‌برداری کامل به عمل آمده است. تکمیل و افتتاح فازهای ١۵ و ١۶ میدان گازی پارس جنوبی با بیش از ٧٠ درصد سهم ساخت داخل از دیگر دستاوردهای این حوزه به شمار می‌آید. همچنین آغاز تولید از فازهای ۱۷و ۱۸، فاز ١٩ و فازهای ٢١ و ٢٠ و افتتاح این فازها در فروردین ١٣٩۶ سرانجام سبب شده است که تا پایان دولت یازدهم، ظرفیت تولید گاز غنی کشور از این میدان با کشور قطر برابر شود.
همچنین پس از سال‌ها، طرح توسعه لایه نفتی این میدان نیز در اسفند ١٣٩۵ راه‌اندازی شده و به تولید آزمایشی رسیده است. در حوزه افزایش ظرفیت تولید نفت خام از میدان‌های مشترک کشور (با تمرکز بر توسعه میدان‌های مشترک غرب کارون و با اصلاح شرایط پیمانکاران فعال در این میدان‌ها)، طرح‌های توسعه میدان‌های یادآوران (فاز یک)، آزادگان شمالی (فاز یک) و یاران شمالی به ترتیب با اهداف تولید ٨۵، ٧۵ و ٣٠‌ هزار بشکه در روز نفت خام تکمیل و بهره‌برداری شده و توسعه میدان آزادگان جنوبی نیز با روند مناسبی دنبال می‌شود. احیای ظرفیت تولید نفت خام کشور حدودا به میزان پیش از تحریم‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن، افزایش حدود ۴٠‌درصدی متوسط تولید نفت خام کشور و افزایش ۵۵‌درصدی تولید میعانات گازی کشور در سال ١٣٩۵ نسبت به پنج ماهه ابتدای سال ١٣٩٢ و رشد بیش از ١۴٠‌درصدی میزان صادرات نفت خام کشور در اواخر سال ١٣٩۵ نسبت به ابتدای استقرار دولت یازدهم از دیگر دستاوردهای عمده صنعت نفت در بخش بالادستی صنعت نفت به شمار می‌رود.
شایان ذکر است که با ایفای نقش مؤثر در اوپک و انجام مذاکرات و تعاملات سازنده، با وجود حصول اجماع تاریخی بین کشورهای عضو و غیرعضو اوپک مبنی بر کاهش تولید نفت خام این کشورها، افزایش تولید نفت خام ایران مورد توافق قرار گرفت. در حوزه پایین دستی صنعت نفت نیز می‌توان به دستاوردهای عمده‌ای مانند افزایش چشمگیر گازرسانی به نیروگاه‌ها از ٣۶,٢ میلیارد مترمکعب در سال ١٣٩٢ به ۶١.١ میلیارد مترمکعب در سال ١٣٩۵ (که علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های مایع و ایجاد ارزش افزوده بیشتر، در بهبود محیط زیست نیز نقش موثری به دنبال خواهد داشت) و افزایش عرضه گاز طبیعی سبک به مجتمع‌های پتروشیمی (از ١٣‌ میلیارد مترمکعب به ١۶,٧‌ میلیارد مترمکعب در همین دوره) و تکمیل گازرسانی به حدود ٩ هزار روستای جدید و ٩٣ شهر جدید از ابتدای سال ١٣٩٢ تا پایان سال ١٣٩۵ اشاره کرد.  به طور موازی باید به افزایش میزان تولید بنزین یورو۴ از میزان ٣.٣ میلیون لیتر در روز در سال ١٣٩٢ به رقم ٢٢.۶‌ میلیون لیتر در روز در سال ١٣٩۵ اشاره کرد.
همچنین افزایش در خور توجه صادرات گازوئیل (به عنوان یکی از فراورده‌های نفتی با ارزش) از رقم ٠,٧‌ میلیون لیتر در روز به حدود ١١‌ میلیون لیتر در روز در همین دوره  اتفاق افتاد. در دولت یازدهم با اولویت دهی به طرح پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان یکی از طرح‌های راهبردی بخش پایین دستی و اصلاح ساختار این طرح از نظر مالی، مدیریتی و ترکیب سهام داران، در مهر ١٣٩۵ واحد تقطیر فاز اول این پالایشگاه به بهره‌برداری رسید و همچنین فرآیند تولید بنزین در این پالایشگاه در اسفند ١٣٩۵ آغاز شده و افتتاح رسمی فاز نخست پالایشگاه نیز در اردیبهشت ١٣٩۶ صورت گرفت.
دولت یازدهم در حوزه پتروشیمی نیز اقدامات در خور توجهی انجام داده که در نتیجه آن تولید محصولات پتروشیمی از ۴۰,۶ میلیون تُن در سال ١٣٩٢ به ۵۰.۶ میلیون تُن در سال ١٣٩۵ افزایش یافته است. در همین مدت میزان صادرات محصولات پتروشیمی نیز از ١٢.٨‌ میلیون تُن به ٢٠.۴ میلیون تُن افزایش داشته است.
از دیگر اقدامات عمده انجام‌شده در دولت یازدهم می‌توان به انتخاب ١٠ قلم اصلی کالاهای پرمصرف و دارای شرایط ساخت در داخل کشور و اقدامات جدی برای عملیاتی کردن ساخت داخل آنها و امضای بیش از ۵٠ قرارداد در این زمینه تا پایان سال ١٣٩۵ و همچنین انعقاد قرارداد با ٩ دانشگاه و مؤسسه مطالعاتی برتر کشور برای ازدیاد برداشت از مخازن نفتی و گازی موجود اشاره کرد و در کنار آن، پیگیری طرح‌های متعدد بهینه‌سازی مصرف سوخت در کشور با استفاده از ظرفیت‌های ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و نیز پیگیری تشکیل شرکت‌های E&P (اکتشاف و تولید) در سطح صنعت نفت نیز به شکل مطلوبی پیشرفت داشته است.
احیای ظرفیت‌های نهفته و بالقوه صنعت نفت و به فعلیت رساندن آنها و موفقیت در دوره پساتحریم، مستلزم توجه ویژه به خرد جمعی و سرمایه انسانی در صنعت نفت و گاز و جلب مشارکت محافل علمی و دانشگاهی کشور از یک سو و دیپلماسی فعال با رویکرد تعامل مؤثر، سازنده و پایدار با بازیگران کلیدی بازار جهانی نفت و گاز از سوی دیگر است.
در سال‌های گذشته در نتیجه اعمال تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی، صنعت نفت از شش حوزه دچار آسیب شد که شامل صادرات نفت خام، میعانات گازی، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی، تأمین مالی و سرمایه‌گذاری های مورد نیاز صنعت نفت، واردات و تأمین کالاها، تجهیزات، خدمات فنی و مهندسی و لایسنس‌ها، عملیات و نقل و انتقالات بانکی، حمل‌ونقل نفت خام، میعانات گازی، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی و نیز بیمه نفت کش‌ها، غرامت و خسارت محموله‌های نفتی، تأسیسات و تجهیزات نفتی و بیمه اتکایی بوده است.
با اجرائی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در دی ماه ١٣٩۴ و در نتیجه گشایش و بهبود حاصل از آن، عمده مشکلات و چالش‌های فوق‌الذکر در کوتاه‌مدت مرتفع شده و امید است سایر موارد نیز در میان‌مدت مرتفع شود.  گشایش در فضای توسعه صنعت نفت در دوره پساتحریم، بدون شک، ارتقای رفاه عمومی جامعه را به دنبال خواهد داشت. اجرای برجام علاوه بر دارا بودن آثار و تبعات عمومی، دستاوردهای قابل توجهی نیز برای صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کشور به همراه داشته که از مصادیق آن به طور خلاصه می‌توان به مواردی از قبیل «رشد١۴٠درصدی صادرات نفت خام کشور در اواخر سال ١٣٩۵ نسبت به ابتدای استقرار دولت یازدهم»، «احیای مشتریان سابق نفت خام ایران (قبل از تحریم‌ها) و جذب مشتریان جدید»، «حضور شرکت‌های معتبر خارجی جهت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف صنعت نفت» و انجام مذاکرات متعدد با شرکت‌های معتبر بین‌المللی (امضای قرارداد توسعه فاز ١١ میدان گازی پارس جنوبی در تیر ماه ١٣٩۶ در قالب قراردادهای جدید نفتی ایران) اشاره کرد که به نوبه خود رفع مشکلات خرید کالاهای موردنیاز به‌ویژه برای طرح‌های توسعه میدان‌های مشترک و تسهیل در انجام تبادلات بانکی بین‌المللی را به دنبال داشته است.
از سایر دستاوردهای اجرای برجام که در میان‌مدت و بلندمدت در صنعت نفت قابل تحقق خواهد بود، می‌توان از «کاهش هزینه‌های توسعه و بهره‌برداری از میدان‌ها»، «تسهیل در تأمین تجهیزات و تکنولوژی موردنیاز صنعت نفت»، «ارتقای توان پیمانکاران، سازندگان و تامین کنندگان داخلی در مشارکت با شرکت‌های خارجی»، «افزایش ضریب بازیافت میدان‌های نفت و گاز کشور»، «ارتقای سطح کیفی محصولات و فرآورده‌های نفتی تولیدی» و همچنین «افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی با تأکید بر تکمیل زنجیره ارزش این صنعت» نام برد.

 

همچنین مطالعه کنید:

بازارها در فاز احتیاط

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، بازار سهام در حالت نزولی قرار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *