صفحه اصلی / بسیج اصناف حامی تولید ملی و اشتغال است

بسیج اصناف حامی تولید ملی و اشتغال است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، غلامرضا حسن پور روز یکشنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته بسیج اصناف و بازاریان برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: مهم ترین محور اقتصاد مقاومتی ، تولید و صادرات است و وقتی بازار نفس می کشد که صادرات خوب داشته باشیم و زمانی تولید کیفی می شود که رقابت و صادرات داشته باشیم.
وی همچنین به برنامه های بسیج اصناف به مناسبت هفته بسیج اصناف و بازاریان اشاره کرد و افزود: نامگذاری روز بسیج اصناف به مناسبت گرامیداشت شهادت شهید عراقی که نمونه بازر یک بازاری نمونه بوده ، صورت گرفته است .
حسن پور تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در خصوص اصناف فرمودند که  نخستین گروهی که به ندای نهضت امام (ره) پاسخ گفتند اصناف و بازاریان بودند و شهید عراقی نمونه کاملی از دریای از معرفت و تلاش و کوشش بود که به شغل شریف فخاری مشغول بود. وی اسوه کامل دینداری بود که از ابتدای انقلاب در کنار امام (ره) حضور داشت تا به همراه فرزندش به شهادت رسیدند و امام(ره) در وصف ایشان فرمود: عراقی یک نفر نبود بلکه ۲۰ نفر بود؛ ایشان الگو و اسوه همه بازاریان بودند .
رئیس سازمان بسیج اصناف کشور با تشریح برنامه های این سازمان به مناسبت بزرگداشت هفته بسیج گفت: موضوع نخست “بسیج اصناف نماز اول وقت ، امر به معروف و نهی از منکر” بوده است که در دستور کار بسیج اصناف کشور قرار گرفته و به دنبال برپایی نماز در پاساژها و مجتمع های تجاری هستیم .
در اجرای طرح فرهنگی نماز جماعت به دنبال آن هستیم که وقتی صدای موذن بلند می شود، هیچ کاسبی در مغازه نباشد و همه برای ادای فریضه نماز آماده باشند .
حسن پور با بیان اینکه شورای فرهنگی مجتمع های تجارتی ایجاد خواهیم کرد،  افزود: در حال حاضر فضای بازار از حالت سنتی خارج و وارد فضای مدرن شده است و در کنار فضای سنتی گذشته مسجد وجود داشت اما اکنون در فضای های تجاری امروز این اماکن را نداریم و با راه اندازی شوراهای فرهنگی  فضایی را ایجاد را می کنیم که  مدیران مجتمع ها دنبال کننده مسایل فرهنگی باشند. امیدواریم تا پایان سال حداقل بتوانیم ۵۰ درصد مجتمع ها دارای شورای فرهنگی شوند و در این زمینه از معلمان و روحانیون نزدیک به مجتمع نیز دعوت به همکاری می شود.
* تمدن اسلامی توسط تجارت به کل دنیا عرضه شده است
رئیس سازمان بسیج اصناف کشور افزود: در زمینه امر به معروف و نهی از منکر ، ترغیب  مصرف کننده به خرید کالای ایرانی، عفاف و حجاب ، محرم و کتابخوانی برنامه های خوبی را داشته ایم و چندین کار رسانه ای نیز در این خصوص انجام شده و کتاب هایی هم در این راستا چاب کرده ایم.
وی با بیان اینکه  ۳۰ مرداد تحت عنوان ” بسیج اصناف و تمدن سازی” نامگذاری شده است، افزود: تمدن سازی مساله بازری است که توسط تجارت به کل دنیا عرضه شده و مقام معظم رهبری نیز فرمودند ما باید به دنبال ایجاد تمدن اسلامی باشیم و اصناف و بازار در شکل گیری تمدن اسلامی نقش اساسی دارند.
* طرح تحول بازار اسلامی در دستور کار قرار گرفت
رئیس سازمان بسیج اصناف کشور اظهار کرد:  طرح تحول بازار اسلامی نیز در دستورکار قرار گرفته است و در این راستا باید بتوانیم از مجموعه متفکران و دانشمندان  طرح تحول و بازار اسلامی ، معماری و دکوراسیون  بهره بگیریم .
وی افزود: روز  سه شنبه ۳۱ مرداد به نام “بسیج اصناف و فقه بازار نامگذاری شده است که در این زمینه  کلاس های فقه برای اصناف و بازاریان در سه سطح برگزار می شود و  کلاس های  فقه مقدماتی طبق ماده ۳۰ قانون نظام صنفی که کسبه قبل از دریافت پروانه باید این آموزش ها را بگذرانند .و کتابی هم در این زمینه به اصناف در خصوص آموزش های پیشرفت رونق و تجارت داده می شود.
حسن پور با بیان اینکه استقبال خوبی از برگزاری کلاس های فقه صورت گرفته است ، گفت : تا کنون ۴۰۰ هزار نفر از کسبه در این دوره ها شرکت کرده اند و برای ارتقای این دوره ها بنا شده که اساتید فقه بازار را از قم به این دوره ها دعوت کنیم و آموزش های تخصصی بدهیم ضمن اینکه این طرح در شهرستانها نیز اجرایی می شود.
وی با بیان اینکه کسانی که اصول فقه را ندانند به دام ربا می افتند، افزود: علاقمندانی که به ادامه حضور در کلاس های فقه هستند، هفته ای یکبار در مسجد بازار کلاس های فقه تکمیلی برگزار می شود و علاقمندان می توانند شرکت کنند.
حسن پور همچنین با اشاره به اهمیت شناخت اصول فقه و کاربرد آن در زندگی اظهار کرد: این خلا در فضای آموزشی احساس می شود و به دنبال این هستیم تا مبانی اصلی اصول فقه و کسب روزی حلال در مقاطع تحصیلی آموزش داده شود و در این خصوص با آموزش و پرورش مکاتبه داشته ایم .
وی با اشاره به ضرورت اصول فقه تصریح کرد: در تهران ۱۳۷ اتحادیه و در سراسر کشور ۸ هزار اتحادیه صنفی داریم که هر صنفی مسایل فقهی خاص خودش را دارد مثل اتحادیه املاک و موارد مربوط به معاملات ملکی.
رئیس سازمان بسیج اصناف کشور با بیان اینکه شعار بسج اصناف هدایت، حمایت و نظارت است، افزود: روز چهارشنبه اول شهریور با عنوان ” بسیج اصناف ، بازاریان ، تجار و اقتصاد مقاومتی” نامگذاری شده که با این محوریت برگزار می شود .
وئ  تاکید کرد: نقش خواهران در بازار و کسب وکار بسیار مهم است و در برخی جاها ضرورت دارد که خانم ها حضور داشته باشند و باید شرایط کسب و کار مناسب خانم ها را ایجاد کنیم .
حسن پور با اشاره به اهمیت طرح و نقوش اسلامی در لباس ها افزود: بحث نقوش ایرانی اسلامی بر روی مانتو و تی شرت ها باید جدی گرفته شود و در این زمینه نباید تدافعی کار کنیم بلکه باید تمامی تولیداتی که در این زمینه ها به عنوان نمونه تولید شده به فروش برسد. تولیدکنندگان داخلی باید سبک های جدید را برای ارائه نقوش ایرانی و اسلامی در تولیدات پیاده کنند؛ اگر تولیدکنندگان  داخلی در این مسیر قدم بگذارد حتما موفق خواهند شد و بسیج اصناف کمک های لازم را در زمینه بازاریابی خواهد داشت.
رئیس سازمان بسیج اصناف کشور اظهار کرد:  نزدیک به ۳۰۰ حوزه بسیج اصناف در کنار اتاق های اصناف داریم . مراسم ویژه بسیج اصناف در مشهد مقدس برگزار خواهد شد و امسال از شهدای مدافع حرم اصناف تقدیر خواهیم کرد و  بزرگداشت شهید عطایی را نیز خواهیم داشت .

همچنین مطالعه کنید:

تخلف بانکها از سود مصوب

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، از آنجا که همواره بانک‌ها از سودهای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *