صفحه اصلی / نمادهای پالایشگاهی و فلزی، شاخص بورس را به آستانه کانال ۸۲ هزار واحد بردند

نمادهای پالایشگاهی و فلزی، شاخص بورس را به آستانه کانال ۸۲ هزار واحد بردند

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، شاخص بورس در معاملات امروز، در آستانه ثبت رکوردی جدید قرار گرفت و حتی برای دقایقی وارد کانال ۸۲ هزار واحدی شد، اما ماندگار نبود و در نهایت در رقم ۸۱ هزار و ۹۵۴ واحدی به کار خود پایان داد.
افزایش حجم و معاملات امروز، نشاندهنده بازگشت تدریجی رونق به بازار سرمایه و ورود سرمایه های جدید به این بازار است که البته تا رسیدن به رونق کامل، فاصله زیادی وجود دارد.
بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص امروز، نمادهای پالایشگاهی و فلزی و معدنی داشتند؛ به طوری که نمادهای شتران (پالایشگاه تهران)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و شبریز (پالایش نفت تبریز) به همراه نمادهای فولاد (فولاد مبارکه) و فملی (ملی صنایع مس) شاخص را تقویت کردند.
در معاملات امروز بیش از ۸۷۸ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۲ هزار و ۷۳۳ میلیارد ریال در ۵۲ هزار و ۷۹۳ نوبت خرید و فروش شد.
همه شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز امروز رشد کردند؛ به طوری که شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۶۹ واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۱۰ واحد بالا رفت.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، هشت واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، ۲۱۸ واحد رشد کرد.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، ۱۸۶ واحد و شاخص بازار دوم بورس ۲۶۱ واحد افزایش یافت.
بیشترین ارزش معاملات امروز به گروه فلزات اساسی با معامله ۲۶۳ میلیون سهم به ارزش ۴۳۶ میلیارد ریال اختصاص داشت.
گروه فرآورده نفتی به ارزش ۲۷۹ میلیارد ریال و کانی های فلزی به ارزش ۱۳۰ میلیارد ریال نیز در رده های بعدی قرار گرفتند.
**رشد یک واحدی فرابورس
بازار فرابورس ایران در نخستین روز معاملاتی در هفته جدید میزبان دادوستد ۱۵۷ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۷۷۶ میلیارد ریال قرار گرفت و شاخص کل نیز با افزایش یک واحدی در ارتفاع ۹۲۰ واحدی ایستاد.
در معاملات امروز سهامداران ۱۱۰ میلیون سهم را به ارزش بیش از ۳۳۹ میلیارد ریال دست به دست کردند و نماد شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان با نقل و انتقال نزدیک به ۴۸ میلیون سهم به ارزش ۳۹ میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در مجموع این دو بازار به خود اختصاص داد.
شاخص کل فرابورس نیز معاملات امروز را با افزایش یک واحدی پایان داد که بیشترین تاثیر مثبت ناشی از معاملات مثبت نماد پالایشگاه لاوان بود.
سرمایه‌گذاران بازار اوراق با درآمد ثابت نیز اقدام به دادوستد ۲۵۰ هزار ورقه بهادار به ارزش بیش از ۲۴۶ میلیارد ریال کردند. 
اسناد خزانه اسلامی مرحله دهم با خرید و فروش بیش از ۷۶ هزار ورقه «اخزا۱۰» به ارزش ۶۹ میلیارد ریال در صدر این بازار ایستاد.

همچنین مطالعه کنید:

بازارها در فاز احتیاط

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، بازار سهام در حالت نزولی قرار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *