صفحه اصلی / بهره برداری از خط لوله انتقال گاز نکا به دامغان مصداق بارز اجرای اقتصاد مقاومتی است

بهره برداری از خط لوله انتقال گاز نکا به دامغان مصداق بارز اجرای اقتصاد مقاومتی است

گفت: بهره برداری از این خط لوله، مصداق بارز عمل به اقتصاد مقاومتی در دولت تدبیر و امید است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا, رئیس مجمع نمایندگان استان مازندران با بیان اینکه افتتاح خط لوله انتقال گاز دامغان- نکا چند پیام مهم دارد، گفت: اقتصاد مقاومتی، تنها راه برون رفت از شرایط موجود کشور بوده و همگان با ایجاد زیرساخت های اصلی باید در این مسیر گام برداریم.
حسین نیاز آذری، نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: کمبود گاز در پیک مصرف می توانست مانعی در این مسیر باشد، ولی امروز با اجرای این پروژه وزارت نفت در مسیر منویات مقام معظم رهبری (مدظلهالعالی) در حوزه اقتصاد مقاومتی گام برداشته است.
رئیس مجمع نمایندگان استان مازندران با بیان اینکه پیام دوم احداث این خط لوله، تحقق شعار «ما می توانیم» است، تاکید کرد: ۷۰ کیلومتر از این پروژه در مدت کمتر از یک سال اجرا شده که تداعی گر شعار ما «می توانیم» است.
به گفته نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی، پیام دیگر صبر و استقامت مردم استان های شمالی بود که با صبوری در زمستان شرایط را برای اجرای این خط لوله فراهم کردند.
وی با بیان اینکه پیام خدمت دولت تدبیر و امید برای مردم استان های شمالی و حتی کشور همانند دیگر طرح های بزرگ نمایان شده است، افزود: با توجه به قطع وابستگی گازی استان های شمالی از گاز وارداتی ترکمنستان خدمت و توجه جدی وزارت نفت دولت یازدهم موجب غرور ملی نیز شده است.
نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز در سایه تفکر جهادی شرکت ملی گاز ایران، شاهد گازرسانی به همه شهرهای استان مازندران و ۹۰ درصد روستاها هستیم. نیاز آذری تاکید کرد: بسیاری از این فعالیت ها از سوی دولت و با همکاری همه دستگاه های اجرایی در سایه هماهنگی و وحدت میان مردم و مسئولان به ثمر نشسته است.
وی افزود: مردم مازندران از وزیر نفت می خواهند تا توسعه و سرمایه گذاری نفتی در سواحل مازندران را عملیاتی کند.
**باج خواهی ترکمنستان برای ایران قابلقبول نبود
سخنگوی کمیسیون انرژی و نماینده مردم علیآباد کتول در مجلس شورای اسلامی گفت: باج خواهی ترکمنستان برای ما قابلقبول نبود.
اسدالله قره خانی، اظهار کرد: وزیر نفت قول داده بود که تا مردادماه این خط لوله افتتاح می شود و مردم نیز، وعده وی را به عنوان یک مدیر توانمند، متعهد و وفادار و پایبند به قول های خود پذیرفتند و با صبوری این بحران را مدیریت کردند.
وی افزود: امروز شاهد آن هستیم که قولی که داده شده بود، عملی شده و برای ما قابل قبول نبود که ترکمنستان باج خواهی کند. نماینده مردم علیآباد کتول در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ترکمنستان در اوج باج خواهی گاز ارسالی به سمت استان های شمالی کشور را قطع و درخواست افزایش قیمت کرد و به محض اینکه سرما تشدید می شد، تهدید به قطع کردن گاز میکرد ولی در این استان ها با مدیریت صحیح توانستیم مقابل شان بایستیم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه همچنین برای ما قابل قبول نبود که قطر بیش از ما برداشت گاز داشته باشد، تصریح کرد: مگر می شود پذیرفت که کشور ما با ۱۰۰ سال سابقه نفتی، یک سوم از میدان مشترک با قطر بهره برداری کند و این ننگی برای کشور ما بود.
به گفته سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، همه خواستار این بودیم که این ننگ از چهره ما پاک شود که البته با رویداد مهم افتتاح پنج فاز پارس جنوبی توانستیم با تولید قطر سر به سر شویم و ۱۵۰ میلیون مترمکعب گاز به تولید کشور اضافه شد.
قره خانی در ادامه به قرارداد توتال به عنوان دیگر دستاورد دولت اشاره کرد و گفت: سرجمع اجرا و هزینه مالیات و عوارضی که توتال بابت پروژه پارس جنوبی خواهد داشت، ۱۲ میلیارد دلار طی ۲۰ سال است، اما ۸۵ میلیارد دلار درآمدزایی با برداشت منابع خواهیم داشت.
**واحد پتروشیمی در مازندران احداث می شود
استاندار مازندران، گفت: دولت تدبیر و امید برای بهره برداری از هفت هزار و ۳۰۰ طرح، بیش از هفت هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده است.
ربیع فلاح جلودار، از طرح انتقال گاز دامغان به ساری به عنوان یکی از مهم ترین طرح های اجرا شده در دولت یازدهم یاد کرد و افزود: با افتتاح این طرح که کمبود گاز مصرفی استان های شمالی را تامین میکند، کشور به استقلال گازی دست یافته است.
وی علت کمبود گاز استان های شمالی از جمله مازندران را قرار داشتن در انتهای خط لوله گاز کشور دانست و از همکاری استانداران و نمایندگان استان های شمالی برای جبران کمبود گاز مازندران در زمستان گذشته قدردانی کرد.
استاندار مازندران همچنین به وجود مشکل بیکاری در استان اشاره کرد و رفع آن را نیازمند توسعه صنایع از جمله پتروشیمی دانست. فلاح گفت: هم اکنون امکانات لازم برای ایجاد پتروشیمی در بندر امیرآباد وجود دارد و راه اندازی آن می تواند کمک موثری برای رفع بیکاری باشد. وی اظهار کرد: پیش از این وزارت نفت با ایجاد پتروشیمی در مازندران موافقت کرد و امیدوارم این وعده در دولت دوازدهم محقق شود.
وی ساخت پالایشگاه نفت را از دیگر مطالبات مردم مازندران از وزارت نفت اعلام کرد و گفت: امیدواریم زمینه تحقق مطالبات مردم این خطه شمال کشور نیز، در دولت دوازدهم فراهم شود.

همچنین مطالعه کنید:

سفر به قلب ماده: از موی سر تا کوارک‌ها!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *