صفحه اصلی / سهم ٢٠درصدی قاچاق در تجارت کشور

سهم ٢٠درصدی قاچاق در تجارت کشور

به گزارش کسب و کار نیوز ، سید محمدرضا عبادی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت: کارگروه براورد حجم قاچاق متشکل از ده نهاد از جمله وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی است که به دقت کار را دنبال می کنند و آمار ارایه شده نشات گرفته از تلاش این کارگروه است.
معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: در عین حال برخی روش براورد امار قاچاق به لحاظ تجارت بین کشوری مطرح می کنند که براوردها حکایت از خطای ٣٠ تا ۵٠ درصدی دارد.
وی تصریح کرد:بر این اساس اطلاعات سناریومحور می شود که خطا دارد و اگر بخواهیم به این روش پیش رویم حجم قاچاق شش میلیارد دلار می شود که دقیق نیست.
به گفته عبادی، نقش رسانه بعنوان یکی از ارکان مبارزه با فساد است؛ این در حالی است که باید رعایت حرفه ای گری را داشت؛ البته ١٢.۵ میلیارد دلار قاچاق رقم کمی نیست و بیست درصد حجم تجارت کشور را دربرمی گیرد.
وی افزود: از میزان قاچاق مهارشده هفت میلیارد دلار مربوط به قاچاق خروجی از جمله سوخت است که آمار تولید و نیاز آن کاملا مشخص است.
عبادی گفت: بخشی از این مسایل به تحریم برمی گردد؛ این در حالی است که امار شناور زیر ۵٠٠ تن در تحریم به شدت افزایش یافت.
وی از تغییر در شیوه استخراج آمار قاچاق برآوردی تا پایان سال ٩۶ خبر داد و گفت: حجم قاچاق را نمی توان به صفر رساند؛ چراکه ١.۵ میلیارد دلار کالای ممنوعه وارد کشور می شود.

همچنین مطالعه کنید:

اوراق تسهیلات مسکن به نرخ بهمن۹۸ بازگشت

به گزارش کسب و کار نیوز، در پی افزایش رکود مسکن، تعطیلی دو هفته‌ای بنگاه‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *