صفحه اصلی / شاخص قیمت تولید کننده بخش معدن افزایش یافت

شاخص قیمت تولید کننده بخش معدن افزایش یافت

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از  ایرنا از شاخص قیمت تولید کننده بخش معدن فصل بهار سال ۱۳۹۶(برمبنای سال پایه۱۰۰= ۱۳۹۰) که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته است، درصد تغییرات شاخص کل در چهار فصل منتهی به فصل بهار سال ۱۳۹۶ نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم تولید کننده کل بخش معدن) ۲.۷ می­باشد که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل زمستان ۱۳۹۵ (۴.۱- درصد)، افزایش داشته است.
در فصل مورد بررسی بخش 'استخراج کانه های فلزی ' بیشترین تاثیر را بر افزایش ۷.۶ درصدی شاخص قیمت بخش معدن داشته است.
شاخص قیمت در بخش 'استخراج کانه‌های فلزی' با ۶.۹ درصد افزایش نسبت به فصل قبل از عدد۱۹۸.۳ به عدد ۲۱۲.۱ رسید.این افزایش بیشتر تحت تاثیر افزایش ۲۰.۷ درصدی فعالیت‌ 'استخراج سنگ مس' به وجود آمده است.
در فعالیت 'استخراج سنگ مس'، شاخص قیمت در فصل بهار ۱۳۹۶ از رقم ۶۹.۰ به رقم ۸۳.۳ رسید که به این ترتیب نسبت به فصل قبل به میزان ۲۰.۷ درصد افزایش نشان داده است. افزایش مذکور به طور عمده ناشی از افزایش قیمت ماده معدنی 'کنسانتره مس' می­باشد.تغییرات شاخص قیمت در سایر فعالیت­ها، تاثیر بسزایی در تغییر شاخص کل بخش معدن نداشته است.
شاخص قیمت تولید کننده ( Producer price index) متوسط قیمت کالاها و خدماتی است که بنگاه‌ها به ازای تولید کالا و خدمات دریافت می‌کنند.
شاخص قیمت تولید کننده بخش معدن هر سه ماه یکبار از سوی مرکز آمار ایران انجام می شود.

همچنین مطالعه کنید:

تخفیف‌ بیمه شخص ثالث، قابل انتقال به خودروی دیگر است

به گزارش کسب و کار به نقل از بیمه مرکزی، بر اساس مصوبه هیئت وزیران، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *