صفحه اصلی / قیمت جهانی مواد غذایی برای سومین ماه متوالی افزایش یافت

قیمت جهانی مواد غذایی برای سومین ماه متوالی افزایش یافت

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از  دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران، شاخص بهای مواد غذایی فائو، که در پنج گروه اصلی کالای غذایی براساس وزن تجاری بازارهای بین‌المللی به صورت ماهیانه  توسط این سازمان رصد می‌شود، حاکی از آن است که در ماه جولای (۱۰ تیر الی ۱۰ مرداد ۱۳۹۶)  به رقم متوسط ۱۷۹.۱ واحد رسیده که بالاترین رقم از ژانویه ۲۰۱۵ بدین سو محسوب می‌شود.
 میانگین این شاخص نسبت به ماه ژوئن ۲.۴ درصد و نسبت به سال گذشته میلادی ۱۰.۲درصد افزایش یافته است.
براین اساس شاخص بهای غلات فائو در ماه جولای ۵.۱ درصد افزایش یافت. این شاخص طی سه ماه اخیر و به دنبال بالا رفتن قیمت‌های گندم و برنج شاهد رشد بوده است. تداوم وضعیت اقلیمی گرم و خشک در آمریکای شمالی برداشت بهاری گندم در این منطقه را کاهش داده و منجر به بیشترین افزایش ارزش این محصول در ماه جولای شده است. وضعیت نامساعد فصلی نیز قیمت‌های برنج را افزایش داده اما بهای ذرت عمدتاً ثابت باقی مانده است.
شاخص بهای محصولات لبنی متعاقب قیمت‌های بالاتر کره، پنیر و پودر شیر خشک کامل شاهد افزایشی ۳.۶ درصدی در ماه جولای بود. فرصت‌های بهتر صادراتی قیمت کره را در ماه جولای به رقمی جدید رسانده و تفاوت قیمت بین این محصول و دیگر فرآورده‌های لبنی را بیشتر ساخت.
شاخص بهای شکر در ماه جولای ۵.۲ درصد رشد کرده و برای اولین بار در سال جاری میلادی افزایش نشان داد. تقویت ارزش رئال، ارز رایج برزیل، دلیل اصلی جهش ارزش شکر است. علی‌رغم این افزایش، بهای شکر هنوز هم پایین‌تر (۲۶ درصد) از مدت مشابه در سال قبل است.
شاخص بهای روغن گیاهی فائو نسبت به ماه ژوئن ۱.۱ درصد افت نشان داده و به پایین‌ترین سطح خود از آگوست ۲۰۱۶ رسید. کاهش قیمت در ماه جولای عمدتاً بازتاب چشم‌انداز مناسب تولید روغن پالم در جنوب شرقی آسیا و تقاضای ضعیف جهانی بود.
شاخص بهای گوشت فائو در ماه جولای ثابت ماند. افزایش قیمت‌های بین‌المللی گوشت گوسفندی در ماه جولای با کاهش قیمت‌ها در بخش‌های گوشت گاو و مرغ جبران شد.

همچنین مطالعه کنید:

اوراق تسهیلات مسکن به نرخ بهمن۹۸ بازگشت

به گزارش کسب و کار نیوز، در پی افزایش رکود مسکن، تعطیلی دو هفته‌ای بنگاه‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *