صفحه اصلی / هیچ درختی در جنگل‌های هیرکانی امسال قطع نمی‌شود

هیچ درختی در جنگل‌های هیرکانی امسال قطع نمی‌شود

با توجه به سیاست کلی وزارت جهادکشاورزی و سازمان جنگل‌ها، مبنی بر توقف بهره‌برداری از جنگل‌های هیرکانی، امسال هیچ‌گونه نشانه‌گذاری درختان جنگلی برای قطع در نظر گرفته نشده است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا  محمدعلی معصومی افزود: از ابتدای امسال تاکنون نیز هیچ مجوزی برای قطع درخت تحت عنوان سهمیه مجریان طرح‌های جنگل‌داری صادر نشده است.
وی ادامه داد: این در حالی است که در سال بهره‌برداری ۱۳۹۵ – ۱۳۹۶ که از اول مهر ۱۳۹۵ آغاز شد، حجم مصوب برداشت چوب از جنگل‌های هیرکانی یا همان جنگل‌های شمال، واقع در استان‌های گیلان و مازندران و گلستان، ۵۵۹ هزار و ۸۶۹ متر مکعب و حجم نشانه‌گذاری درختان جنگلی، ۴۱۲ هزار و ۷۵۸ متر مکعب بود. 
مطابق آمار رسمی، برداشت چوب از جنگل‌های هیرکانی در سال ۱۳۷۵ بیش از یک و نیم میلیون متر مکعب بود که به‌ تدریج در مدت ۲ دهه کاهش یافت و اکنون متوقف شده است.
معصومی در پاسخ به این سؤال که با توجه به تغییر رویکرد سازمان جنگل‌ها در بهره‌برداری جنگل، سیاست‌های اجرایی این سازمان در آینده چگونه خواهد بود اظهار داشت: برنامه‌های متنوع و متعددی در دست اقدام است. 
مدیرکل دفتر جنگل‌داری و امور بهره‌برداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری توضیح داد: ابلاغ برنامه حفاظت و شرح خدمات و قرارداد طرح مدیریت جنگل‌های شمال کشور، شامل حفاظت و اقدامات فنی در ارتقای کمی و کیفی، از مهم‌ترین برنامه‌های پیش رو است.
وی افزود: شرح خدمات تفصیلی و نیمه‌تفصیلی تهیه طرح‌های مدیریت پایدار جنگل‌های شمال، تهیه دستور کار پایش و ارزیابی روند پایداری و آسیب‌پذیری جنگل‌های شمال، همچنین ارزیابی روش‌های اجرایی طرح خروج دام از جنگل، از دیگر مواردی است که به آن توجه خواهیم کرد.
معصومی گفت: ابلاغ و پیگیری ارزیابی فیزیکی و ریالی طرح‌های جنگل‌داری به ادارات کل منابع طبیعی استان‌های شمال کشور بر اساس جدول زمان‌بندی مشخص نیز برنامه دیگر ما به شمار می‌رود.
جنگل‌های هیرکانی یا جنگل‌های شمال با مساحت ۱.۹ میلیون هکتار، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلیداغ در شرق استان گلستان امتداد دارد. 

همچنین مطالعه کنید:

روزنامه کسب و کار شماره۲۱۷۵

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *