چهارشنبه , ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
صفحه اصلی / ۱۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی تا پایان امسال در صنعت نفت جذب می شود

۱۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی تا پایان امسال در صنعت نفت جذب می شود

و گفت: با امضای قرارداد فاز ۱۱پارس جنوبی، چهارچوب کار برای سایر قراردادها آماده شد.

به گزارش کسب وکار نیوز به نقل از ایرنا, «غلامرضا منوچهری»درباره امضای قرارداد توسعه فاز۱۱ پارس جنوبی افزود: برای امضای این قرارداد، تلاش زیادی شد اما می توان گفت با این گام، مشکلات بسیاری رفع شد.
منوچهری ادامه داد: با امضای قرارداد فاز ۱۱پارس جنوبی برای اجرای سایر طرح ها، ریل گذاری شد و اکنون چهارچوب کار برای سایر قراردادها آماده شده است.
وی درباره روند اجرای طرح توسعه میدان نفتی آزادگان گفت: برگزاری مناقصه توسعه این میدان، در حال طی روند اداری و اجرایی است.
معاون مدیرعامل در توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ابراز امیدواری کرد این طرح تا پایان امسال نهایی شود.
چندی پیش «علی کاردر» معاون وزیر نفت، نیز به ایرنا گفت: توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، میدان آزادگان و لایه نفتی پارس جنوبی در اولویت صنعت نفت قرار دارند و تمایل داریم قراردادهای مربوط به آنها زودتر به امضا برسد.
دوازدهم تیرماه نخستین قرارداد جدید نفتی در پساتحریم بین شرکت ملی نفت و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی امضا شد.
ارزش قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار است که با به ثمر رسیدن آن، روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب (معادل ۲ میلیارد فوت مکعب) به ظرفیت برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی مشترک با قطر افزوده می‌شود.
این قرارداد، نخستین قرارداد در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی است که پس از لغو تحریم ها امضا شد.
بر اساس این قرارداد، یک کنسرسیوم بین المللی به رهبری توتال فرانسه ایجاد شده است که شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران اعضای دیگر آن را تشکیل می دهند.
سهم توتال به عنوان رهبر این کنسرسیوم در این قرارداد ۵۰.۱ درصد است. شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران نیز به ترتیب ۳۰ و ۱۹.۹ درصد سهم دارند.

همچنین مطالعه کنید:

یک میلیون واحدصنفی تعطیل شدند

به گزارش کسب و کار نیوز، محمدباقر مجتبایی در مورد وضعیت اصناف در کشور در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *