صفحه اصلی / ورود بانک های خارجی به مناطق آزاد ضروری است

ورود بانک های خارجی به مناطق آزاد ضروری است

تا این مناطق از مرحله گمرکی، تجاری و صنعتی پا فراتر بگذارند و به نسل چهارم مناطق آزاد نزدیک تر شوند.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از فرینا، اکبر ترکان، شامگاه روز سه شنبه در نشست با مدیران واحدهای تولیدی و صاحبان سرمایه در منطقه آزاد ماکو افزود: تحقق نسل چهارم مناطق آزاد نیازمند عملیات مالی مطابق با بازارهای جهانی است و بر همین اساس باید بانک های خارجی وارد این عرصه شود.
وی با بیان اینکه با ورود بانک های خارجی به مناطق آزاد مردم این مناطق در انتخاب بانک کارگزار بر اساس خدمات مختار خواهند بود، اضافه کرد: این کار موجب اصلاح بانک های داخلی در مناطق آزاد می شود.
وی اولویت و دستور کار دولت دوازدهم در مورد مناطق آزاد را مناطق آزاد مالی عنوان و اظهار کرد: آزاد کردن بازارهای مربوط به خدمات بیمه اجتماعی نیز از دیگر برنامه های پیش رو مناطق آزاد در دولت دوازدهم است.
وی با بیان اینکه در مناطق آزاد به دنبال حق انتخاب از سوی بیمه شدگان هستیم، خاطر نشان کرد: سیستمی باید در مناطق آزاد راه اندازی شود که کارگران واحدهای تولیدی به میل خود از شرکت های بیمه ای برای خود بیمه خریداری کنند.
ترکان در ادامه به ضرورت ایجاد خط آهن در منطقه آزاد ماکو اشاره کرد و افزود: در مطالعات انجام یافته برای ایجاد این خط قرار است کریدور جلفا از منطقه آزاد ارس و ماکو کشیده شده و از این منطقه به خط آهن ترکیه وصل شود .
وی مسیر دیگر خط آهن را از جلفا به ' دیل اوجی' ترکیه، همجوار با منطقه ' بورالان ' ماکو برای اتصال به خط آهن ترکیه اعلام و تصریح کرد: اجرای این مسیر نیز در حال مطالعه است.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور هم چنین با اشاره به اینکه احداث و راه اندازی فرودگاه نقطه اوج حرکت چهارساله منطقه آزاد ماکو در دولت یازدهم به شمار می رود، گفت: پروازها از این فرودگاه به همه کشورهای صنعتی اطراف باید برقرار شود.
اکبر ترکان افزود: در حال حاضر در این منطقه ۱۱۰ کیلومتر بزرگراه در حال احداث است.
وی با بیان اینکه بخشی از این بزرگراه ها تمام شده است، اضافه کرد: شبکه راه های منطقه آزاد ماکو با بهره برداری از این ۱۱۰ کیلومتر بزرگراه، کامل می شود.
وی به بزرگراه ورودی منطقه آزاد ماکو تا مرز بازرگان اشاره کرد و افزود: قسمت اعظم این بزرگراه به اتمام رسیده و مسیر پلدشت و سایر راه ها از مرکز ماکو به آنها در دست آسفالت و بهسازی است.
وی ادامه داد: منطقه آزاد ماکو به دلیل قرار گرفتن در نقطه استراتژیک کشور، آماده جهش بزرگ برای ارتباط گسترده با اروپا و ترکیه است.
ترکان در ادامه منطقه آزاد ماکو را یکی از مهمترین مناطق آزاد کشور برشمرد و تصریح کرد: فاصله زیاد ماکو با ارومیه و تبریز و مشکلات تردد تجار به این منطقه، احداث و راه اندازی فرودگاه ماکو را اجتناب ناپذیر کرده بود.
وی فعالیت رسمی فرودگاه منطقه آزاد ماکو را آغاز راه توسعه منطقه آزاد ماکو دانست و گفت: فرودگاه منطقه آزاد ماکو به زودی به قطبی برای پرواز برای کشورهای صنعتی همسایه تبدیل می شود.
اکبر ترکان در سفری سه روزه به منطقه آزاد ماکو از طرح های در دست احداث، سرمایه گذاری های انجام شده و فعالیت های در دست اقدام این منطقه بازدید می کند.
وی روز گذشته از طریق فرودگاه ماکو وارد این منطقه شد و از طرح های ترمینال اصلی فرودگاه ماکو، جاده در حال احداث مرگنلر به پلدشت، تعریض جاده مرگنلر به ماکو و جاده شوط، پارک بانوان و سالن کشتی شوط، طرح جاده لجستیک (کمربندی ساری سو) و شهرک صنعتی صنایع سبک بازدید کرد.
اکبر ترکان را در این سفر محمد معزالدین، معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور مناطق و درنا کسرایی، مدیر روابط عمومی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همراهی می کنند.
 

همچنین مطالعه کنید:

سفر به قلب ماده: از موی سر تا کوارک‌ها!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *