صفحه اصلی / افزایش قیمت و سهمیه بندی دوباره بنزین تکذیب شد

افزایش قیمت و سهمیه بندی دوباره بنزین تکذیب شد

 و انواع سوخت وجود ندارد و به خوبی توزیع سوخت در کشور در حال مدیریت است.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شانا, عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران روز یکشنبه (یکم مردادماه) درباره احتمال سهمیه بندی دوباره بنزین، گفت: به هیچ وجه سهمیه بندی بنزین مطرح نیست.
وی درباره احتمال افزایش قیمت بنزین هم اظهار کرد: موضوع افزایش قیمت بنزین مطرح نیست و ما چنین درخواستی را ارائه نکرده‌ایم.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش درباره چرایی افزایش مصرف بنزین در سال ۹۶، گفت: دلیل اصلی افزایش مصرف بنزین و سوخت، بهبود روند رشد اقتصادی کشور و رفاه بیشتر است.
کاظمی تصریح کرد: به دلیل رشد اقتصادی کشور، میزان استفاده از خودرو و شماره گذاری آن، حدود ۸,۵ درصد افزایش داشته است که افزایش مصرف بنزین را به دنبال دارد.
وی با بیان این که افزایش ۸,۵ درصدی مصرف بنزین، یک رشد غیرطبیعی به شمار نمی رود، ادامه داد: به دلیل افزایش رشد اقتصادی، میزان مصرف انواع حامل های انرژی، از جمله برق نیز افزایش داشته به طوری که گزارش‌ها از رشد حدود ۱۰ درصدی مصرف برق حکایت دارند.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی تصریح کرد: مشکلی در تامین بنزین و انواع سوخت وجود ندارد و به خوبی توزیع سوخت در کشور در حال مدیریت است.
به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر، برخی ادعاها درباره احتمال از سرگیری سهمیه بندی بنزین به دلیل افزایش شدید مصرف بنزین مطرح شده بود.
حتی ادعا شده بود که برای مهار رشد مصرف بنزین، احتمال دارد که قیمت بنزین نیز افزایش یابد.
مصرف بنزین در سال ۹۶ افزایش قابل توجهی داشته به طور که میانگین مصرف امسال به روزانه ۷۹ میلیون لیتر رسیده است که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۸,۵ درصدی را نشان می دهد که دلیل اصلی آن به افزایش تولید و استفاده از خودرو باز می گردد.
دولت از بهار سال ۱۳۹۴، عرضه بنزین دونرخی را متوقف کرد و بر این اساس نرخ بنزین معمولی در سراسر کشور لیتری ۱۰ هزار ریال تعیین شد که بدون سهمیه بندی عرضه می شود.
پس از تک نرخی شدن بنزین، میزان استفاده رانندگان خودرو از کارت سوخت کاهش زیادی یافته است و مردم تمایل دارند از کارت سوخت جایگاه داران استفاده کنند.
علی اکبر نژاد علی، مدیر سامانه هوشمند سوخت پیش‌تر گفته بود: بیشتر سوخت گیری در جایگاه‌های عرضه سوخت از طریق کارت جایگاه داران انجام می شود به طوری که کمتر از ۱۰ درصد از طریق کارت شخصی سوخت گیری می کنند.
پیش از این مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی هم گفته بود: حفظ کارت سوخت بنزین با توجه شرایط کنونی و منطقی شدن قیمت بنزین، مهار قاچاق و رشد مصرف، فقط یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه به دولت تحمیل می‌کرد.
برخی کارشناسان با توجه به تک نرخی شدن بنزین و نزدیک شدن قیمت این سوخت به نرخ بنزین در کشورهای همسایه که کاهش قاچاق را در پی داشته، خواستار حذف کارت سوخت بوده‌اند، اما مجلس شورای اسلامی، در ۲۰ اردیبهشت ۹۶ در قالب تصویب «قانون اصلاح ماده یک قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت» خواستار حفظ این کارت شد.

همچنین مطالعه کنید:

ضرر ۲۳۳ میلیون دلاری ژاپن دیسپلی در سه‌ماهه سوم ۲۰۱۹

به گزارش کسب و کار نیوز، شرکت ژاپن دیسپلی (Japan Display) روز گذشته گزارش مالی سه‌ماهه‌ی سوم سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *