صفحه اصلی / توسعه استفاده از سامانه‌های اطلاعات مکانی، ضرورت امروز صنعت آب و برق

توسعه استفاده از سامانه‌های اطلاعات مکانی، ضرورت امروز صنعت آب و برق

به گزارش کسب و کار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت چیان" وزیر نیرو در نشست هماهنگی «چهارمین کنفرانس ملی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی در صنعت آب و برق» با اشاره به این که اطلاعات منبع ثروت در هر سازمان محسوب می‌شود و تولید و گردآوری و نگهداری آن برای سازمان‌ها بسیار ضروری است، اظهار داشت: کاربردی‌سازی اطلاعات مکانی با استفاده از سیستم‌های اطلاعات مکانی در مدیریت طرح‌ها و تاسیسات آب و برق بسیار مهم و حیاتی است و شرکت‌های زیرمجموعه باید تلاش کنند از این سیستم‌ها در عملیات و مدیریت صنایع آب و برق، همچنین در نظام‌های تصمیم گیری و برنامه‌ریزی استفاده بهینه نمایند.
وزیر نیرو ادامه داد: برای استفاده گسترده از این گونه سامانه‌ها برگزاری دوره‌های آموزشی و سمینارها و کنفرانس‌ها بسیار ضروری است و دست‌اندرکاران این کنفرانس باید با بهره‌گیری و معرفی تجربه‌های موفق از کاربرد GIS به دیگران به گسترش آن کمک نمایند.
چیت چیان تدوین استانداردهای لازم، یکپارچه سازی سیستم‌ها، تولید داده‌های مکانی در سطح وسیع برای بکارگیری و تحلیل اطلاعات مکانی در موقعیت‌های بحرانی را از مهم‌ترین مسائل در توسعه سیستم‌های اطلاعات مکانی دانست و بر جلب مشارکت حداکثری شرکت‌های زیرمجموعه و سایر سازمان‌ها و ارسال مقالات به نحوی که هر شرکت موظف است یک مقاله یا یک تجربه موفق را در کنفرانس چهارم ارائه و معرفی نمایند تاکید نمود.
در ادامه این نشست "محسن بختیار" معاون برنامه ریزی وامور اقتصادی وزارت نیرو ضمن ارائه گزارشی از آخرین فعالیت‌های کاربرد و استفاده از سیستم‌های اطلاعات مکانی تاکید نمود: باید از این سیستم‌ها جهت بهبود مستمر مدیریت صنعت آب و برق با هدف بهینه سازی خدمات به مردم ایران اسلامی به صورت مناسبی بهره‌برداری کرد، لذا این کنفرانس با هدف تقویت توان علمی و عملی شرکت‌ها و معرفی آخرین دستاوردها و تجربه‌های موفق برگزار می‌شود.
همچنین "رحیم میدانی" معاون وزیر در امور آب وفاضلاب وزارت نیرو بر کاربرد گسترده GIS در بخش آب تاکید کرد و افزود: مدیریت حوزه‌های آبریز رودخانه‌ها، وضعیت آب‌های زیرزمینی، آبخوان‌ها، تالاب‌ها و چشمه‌ها، تاسیسات و شبکه‌ها و خطوط آبرسانی با استفاده از سیستم‌های اطلاعات مکانی بهره می‌گیرند.
در ادامه، "فرهاد شبیهی" رییس کنفرانس با اشاره به ویژگی‌های استان مرکزی از جمله صنعتی بودن منطقه و همچنین قرار گرفتن برق منطقه ای باختر در کریدور جنوب به شمال ترانزیت انرژی کشور، انتخاب استان مرکزی را به عنوان برگزار کننده چهارمین کنفرانس ملی GIS فرصت مناسبی دانست و از اقدامات انجام شده در این حوزه و پروژه‌هایی که جهت رونمایی در کنفرانس چهارم انتخاب شده‌اند توضیحاتی را ارائه نمود.
وی ضمن تاکید بر نقش سازمان نقشه برداری به عنوان متولی GIS در سطح کشور بیان داشت: سازمان نقشه برداری بایستی اقداماتی را که در سازمان‌های مختلف به صورت جزیره ای انجام شده است، در قالب SDI ملی جمع بندی نماید تا بتوان از این داده‌ها بصورت مناسب و در راستای پیشبرد اهداف عالیه برنامه ریزی در سطح کشور استفاده شود.
در ادامه "محمد اله داد" رییس کمیته اجرایی چهارمین کنفرانس GIS در صنعت آب و برق نیز از آخرین وضعیت فعالیت کمیته‌های اجرایی و شورای سیاستگذاری گزارشی ارائه داد.
" آزموده اردلان" رییس سازمان نقشه‌برداری کشور نیز  با تاکید بر اهمیت داده‌های مکانی و ضرورت وجود سیستم‌هایی که بتواند این داده‌ها را به اطلاعات مفید و مدل‌های تصمیم‌گیری تبدیل کند تا مدیران و تصمیم‌گیران مدیریت بهتر و تصمیم‌های مناسب‌تری بگیرند، افزود: در هر کشوری برای هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی کشور و سیاستگزاری باید یک سازمان این وظیفه را برعهده بگیرد و سازمان نقشه‌برداری کشور این وظیفه را برعهده دارد و وی با ارائه کدهای مکان مبنا در قالب گرید ملی و پیاده‌سازی این سامانه در سازمان‌ها همچنین با تدوین و ابلاغ استانداردها و دستورالعمل‌های تولید و بروزرسانی داده و اطلاعات مکانی و چگونگی پیاده‌سازی و یکپارچه‌سازی سیستم‌های اطلاعات مکانی این وظیفه را برعهده دارد.
وی صنعت آب و برق را در کاربردی‌سازی GIS و SDI بسیار موفق دانست و گفت: وزارت نیرو در ایجاد سیستم‌های اطلاعات مکانی و زیرساخت داده‌های مکانی SDI از سایر سازمان‌ها پیشروتر است و ما آماده هستیم جهت هرچه بهتر برگزاری کنفرانس همکاری لازم را داشته باشیم.
بر اساس این گزارش، این نشست به منظور هماهنگی و ارائه گزارش از آخرین وضعیت فعالیت‌های برگزاری «چهارمین کنفرانس ملی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی در صنعت آب و برق» با حضور مهندس حمید چیت چیان وزیر نیرو، معاونین وزیر، مدیران عامل شرکت‌های مادرتخصصی، مدیران عامل شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو در استان مرکزی و رییس سازمان نقشه برداری کشور در ساختمان وزات نیرو برگزار شد.
قرار است «چهارمین کنفرانس ملی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی در صنعت آب و برق» در 22 و 23 آذرماه سال جاری با مشارکت و همت شرکت‌های آب و برق زیرمجموعه وزارت نیرو مستقر در استان مرکزی و با همکاری استانداری مرکزی، سازمان نقشه برداری و سایر دستگاه‌های اجرایی استان با هماهنگی حوزه ستادی وزارت نیرو برگزار شود.

همچنین مطالعه کنید:

Middle Railway - Bostanabad

راه‌آهن میانه- بستان‌آباد آماده افتتاح است

«عباس خطیبی» روز پنج شنبه در خصوص آخرین وضعیت تکمیل پروژه خط‌آهن میانه – بستان‌آباد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *