صفحه اصلی / تولید ۴۰۰ هزار تن خرمای مازاد نیاز در کشور

تولید ۴۰۰ هزار تن خرمای مازاد نیاز در کشور

 و بقیه مصرف خوراک دام می‌رسد.
به گزارش کسب و کار نیوز و به نقل از صدا و سیما، علی اصغر موسوی با اشاره به اینکه خرمای ایرانی از بهترین و با کیفیت‌ترین خرما در دنیاست، افزود: از مجموع ۴۸۰ نوع خرما در جهان ۴۰۰ نوع خرما در ایران وجود دارد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر تولید خرما در کشور یک میلیون تن و مصرف داخلی ۶۰۰ هزار تن است، اظهار داشت: از مجموع تولید ۴۰۰ هزار تن مازاد بر نیاز مصرف داخلی است.
دبیرکل انجمن خرمای ایران گفت: خرما از محصولات کشاورزی ارزشمند ایران است که نه تن‌ها در تغذیه مردمان مناطق خرماخیز نقش موثری دارد بلکه در بازارهای جهانی نیز خریداران فراوانی را به خود اختصاص داده است.
وی در ادامه با اشاره به این جمله که کشورهای آمریکا شمالی، اروپایی، روسیه، امارات و کشورهای همسایه از بازارهای صادراتی خرمای ایرانی هستند، افزود: بیشترین میزان خرمای ایران به کشورهای روسیه و امارات صادر می‌شود.
موسوی اظهار داشت: خرما علاوه بر نقش تغذیه‌ای و درآمدی که براستان‌های جنوبی کشور دارد به عنوان یک محصول عمده صادرات غیرنفتی کشور محسوب می‌شود و صادرات این کالا دارای قدمت طولانی است.
وی با اشاره به «افت شدید قیمت خرما در فصل برداشت» اظهار داشت: سال گذشته بهترین خرما (مضافتی بم) در کشور یک هزار و ۵۰۰ تا دو هزار تومان از کشاورزان خریداری شده است.
دبیرکل انجمن خرمای ایران با اشاره به اینکه در بازار همان خرما به وسیله دلالان با قیمت ۲۰ هزار تومان به مردم فروخته می‌شود، افزود: با وجود سختی‌های فراوان کار کشاورزی به جای اینکه بیشترین سود کار به کشاورزان زحمتکش برسد این دلالان و واسطه‌ها هستند که بیشترین سود را می‌برند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه خرما از محصولات کشاورزی مهم در ایران است، یادآور شد: این محصول از اهمیت بسیار زیادی در حوزه‌های درآمدی، اشتغال زایی ارزآوری و … برخوردار است.

همچنین مطالعه کنید:

Exhibition

اطلاع از به روزترین تحولات صنعتی و تولیدی در بازار بزرگ ایران

به گزارش کسب  و کار نیوز، یدالله صادقی افزود: تعامل مرکز نمایشگاهی بازار بزرگ با تولیدکنندگان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *