صفحه اصلی / قیمت نفت در سال آینده میلادی به 60 دلار می رسد

قیمت نفت در سال آینده میلادی به 60 دلار می رسد

کرده است که در این رقم در سال 2018 به 60 دلار برسد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، در بخش انرژی گزارش ماه آوریل (فروردین – اردیبهشت) بانک جهانی که وزارت امور اقتصادی و دارایی دوشنبه آن را منتشر کرد، آمده است: شاخص قیمت انرژی بانک جهانی در فصل نخست سال 2017 نسبت به فصل قبل 6 درصد رشد داشت.
در این دوره زمانی قیمت نفت به واسطه کاهش تولید در بسیاری از تولیدکنندگان اوپک و غیراوپکی با هشت درصد افزایش همراه بود.
قیمت گاز طبیعی به دلیل تقاضای بیشتر و برخی محدودیت های عرضه با 6 درصد افزایش همراه بود و قیمت زغالسنگ نیز با 12 درصد کاهش مواحه شد که بخش عمده ای از آن ناشی از رفع محدودیت های وضع شده بر تولید آن توسط چین بود.
**تحولات قیمت نفت
قیمت نفت خام به دنبال توافق بین اعضای اوپک و برخی تولیدکنندگان غیراوپک مبنی بر کاهش تولید در نیمه نخست سال 2017 با 8 درصد افزایش در فصل نخست سال 2017 نسبت به فصل پیش از آن به طور متوسط به 52.9 دلار در هر بشکه رسید.
پیش بینی می شود که گروه کشورهای غیراوپک افزایش ملایمی را در تولید سال جاری خود داشته باشند که سهم عمده این افزایش تولید به نفت شیل آمریکا اختصاص دارد اما این افزایش ها نمی تواند از عهده رشد تقاضای جهانی برآید بنابراین انتظار می رود که محدودیت های تولید وضع شده توسط اوپک عرضه را بیش از پیش محدود کند.
بانک جهانی پیش بینی می کند که در سال 2017 از آنجا که عرضه جهانی پایین تر از تقاضا قرار خواهد گرفت، متوسط قیمت نفت خام به 55 دلار در هر بشکه برسد.
همچنین انتظار می رود که ذخایر با فرض تداوم محدودیت تولید کشورهای اوپک و غیراوپک به خصوص در نیمه دوم سال با کاهش مواجه شود.
بر اساس این پیش بینی، در سال 2017، تقاضای نفت جهان با افزایشی معادل 1.3 میلیون بشکه در روز ( 1.4 درصد) به متوسط 97.9 میلیون بشکه در روز می‌رسد و برای سال 2017، پیش‌بینی می‌شود که عرضه کشورهای غیراوپک با افزایش نیم میلیون بشکه در روز همراه باشد که ایالات متحده آمریکا با 400 هزار بشکه، بیشترین میزان را به خود اختصاص می‌دهد.
در حوزه تقاضای نفت انتظار بانک جهانی بر این است که میزان قابل توجهی از رشد تقاضا در بازار مربوط به کشورهایی باشد که عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD) نیستند و کشورهای آسیایی نیز یک میلیون بشکه در روز از این افزایش را به خود اختصاص دهند.
همچنین پیش بینی می شود که چین و هند با افزایش تقاضایی معادل 600 هزار بشکه در روز مواجه باشند که این مقدار اندکی کمتر از افزایش سال 2016 میلادی است.
این در حالی است که انتظار می رود تقاضای نفت سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه پس از دو سال رشد نسبتاً قوی، ثابت و بدون رشد باشد.
در حوزه عرضه نفت، کارشناسان بانک جهانی براین باورند که عرضه نفت به شکل قابل توجهی در دو سال قبل کُند شده اما همچنان یک مازاد 400 هزار بشکه در روز که از سال 2016 وجود داشته، به قوت خود باقی است که در نتیجه آن افزایش موجودی انبارهای نفت تداوم یافته است.
در سال گذشته میلادی تولید نفت کشورهای غیراوپک به میزان 800 هزار بشکه در روز کاهش یافت که بیش از نصف این کاهش مربوط به آمریکا بود اما این مقدار با افزایش تولید نفت کشورهای اوپک که بیشترین میزان افزایش را عراق، جمهوری اسلامی ایران و عربستان داشتند، خنثی شد.
** تحقق 100 درصدی سیاست کاهش تولید اوپک
بانک جهانی در گزارش خود با یادآوری سیاست کاهش تولید کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که از ابتدای سال جاری میلادی اجرای آن آغاز شد، آورده است: پیروی از توافق انجام شده بسیار زیاد بوده و آخرین ارزیابی های ماهانه حکایت از دستیابی 100 درصدی به هدف دارد.
بر این اساس در ماه مارس (اسفند – فروردین) 11 کشور عضو اوپک 29.8 میلیون بشکه در روز نفت تولید کردند که البته دلیل اصلی آن کاهش تولید بیش از مقدار هدف توسط عربستان سعودی بوده است.
پیروی از تصمیم در سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس به استثنای عراق با پیروی 71درصدی بالا بوده و برای کشورهای دیگر به جز کشورهای حاشیه خلیج فارس پیروی از این تصمیم 91 درصد برآورد شده که دلیل اصلی آن کاهش بیش از نیاز تولید آنگولا بوده اما ونزوئلا کمترین میزان کاهش را داشته است.
در مجموع اوپک 31.7 میلیون بشکه در روز در ماه مارس تولید داشته که این مقدار 1.4میلیون بشکه در روز از دسامبر سال 2016 پایین تر است.
قرار است اوپک در گردهمایی خود که در 25 ماه مه (4 خرداد) برگزار می شود، شرایط بازار را به بحث می گذارند تا محدودیت های تولید را برای نیمه دوم سال 2017تمدید یا اصلاح کنند که پیش بینی ها حاکی از تمدید کاهش تولید است.
** عملکرد غیراوپکی ها در بازار نفت
توافق اوپک برای کاهش تولید مشروط به کاهش تولید 11 کشور غیراوپک به میزان 560 هزار بشکه در روز بود که روسیه به عنوان بزرگترین تولید کننده غیراوپک موافقت کرد تولید خود را 300 هزار بشکه در روز کاهش دهد ولی این امر به طور تدریجی و به گونه ای انجام شود که به این هدف در فصل دوم سال دست یابد.
آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است که میزان پیروی کشورهای غیراوپک از تعهدات در ماه مارس چیزی کمتر از دو سوم باشد.
عرضه کشورهای غیراوپک در سال 2015 به بیشترین میزان خود رسید و به میزان 800هزار بشکه در روز در سال 2016 کاهش یافت که بیشترین کاهش مربوط به آمریکا (500 میلیون بشکه در روز) چین (300 هزار بشکه) و کلمبیا و مکزیک (هر کدام 100 هزار بشکه در روز) بوده است.
برای سال 2017 پیش بینی می شود که عرضه کشورهای غیراوپک با 500 هزار بشکه در روز افزایش همراه باشد که ایالات متحده 400 هزار بشکه از خالص افزایش را به خود اختصاص می دهد. سایر افزایش های قابل ملاحظه (برزیل، کانادا و قزاقستان) با کاهش در تولید چین و مکزیک جبران خواهد شد.
**تحولات قیمت زغالسنگ و گاز طبیعی
بانک جهانی در ارزیابی خود در بازار انرژی پیش بینی کرده است که قیمت ذغال سنگ با 6 درصد افزایش نسبت به سال 2016 به عدد 70 دلار در تن در سال 2017 برسد.
همچنین کارشناسان این بانک براین باورند که قیمت گاز طبیعی در سال 2017 با 15 درصد افزایش همراه باشد.
«چشم‌انداز بازار کالاها» عنوان گزارشی فصلی است که بانک جهانی آن را منتشر می کند؛ در ویرایش آوریل 2017 این گزارش، به تفکیک، کالاهای مرتبط با بخش انرژی، کالاهای کشاورزی، کودها، فلزات و مواد معدنی و نیز فلزات گرانبها مورد توجه قرار گرفته و با بررسی وضعیت عرضه و تقاضای کالاهای مختلف، قیمت کالاها در سال 2017 و گاه در سال 2018 پیش بینی شده است.

همچنین مطالعه کنید:

weather

پیش بینی گرد و خاک در کاظمین

بر اساس اعلام سازمان هواپیمایی کشوری امروز آسمان نجف صاف، گاهی افزایش ابر و از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *