صفحه اصلی / خبر خوش برای طرح‌های دانش‌بنیان

خبر خوش برای طرح‌های دانش‌بنیان

 رتبه‌بندی تعاونی‌ها از خردادماه امسال آغاز خواهد شد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، مهدی حسین‌نژاد با اشاره به برنامه‌های صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون در جهت حمایت از طرح‌های اشتغال‌زا در سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید – اشتغال» گفت: برنامه نخست صندوق در این زمینه حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان است بدین ترتیب که در سال جاری ۱۰۰ درصد تسهیلات پرداختی بابت طرح‌های دانش‌بنیان تضمین می‌شوند.
وی با بیان اینکه در سال گذشته فقط ۸۰ درصد تسهیلات طرح‌های دانش‌بنیان توسط صندوق تضمین می‌شد، از افزایش ضریب اعتباری این طرح‌ها خبر داد و گفت: در زمان اعتبار سنجی طرح‌ها، شاخصی با عنوان «شاخص ایده» وجود دارد که هر چه ضریب رتبه اعتباری طرح‌ها بالاتر باشد وثیقه کمتری بابت تسهیلات اعطایی دریافت می‌شود.
۳ فاز اجرای طرح رتبه‌بندی شرکت‌ها
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون همچنین از رتبه‌بندی شرکت‌های تعاونی خبر داد و گفت: این طرح از اواخر خردادماه آغاز می‌شود و در ۳ فاز به تمام شرکت‌های تعاونی و غیرتعاونی تعمیم داده می‌شود.
وی با بیان اینکه بر اساس آمار ارائه‌شده درمجموع حدود ۹۸ هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارند گفت: بخش عمده‌ای از این تعاون‌ها پرتفوی بالایی ندارند که با نگاه توسعه‌ای و توانمندسازی اعتبار سنجی می‌شوند. شرکت‌هایی که رتبه‌بندی خواهند شد به‌تناسب رتبه، درجه اعتباری دریافت می‌کنند و به‌تناسب رتبه، انواع ضمانت‌نامه‌های اعتباری و معاملات برای آن‌ها صادر می‌شود.
حسین نژاد، اطمینان بخشی فعالان اقتصادی از وضعیت فعالیت تعاونی‌ها را یکی از مزیت‌های مهم طرح رتبه‌بندی تعاونی‌ها اعلام کرد و گفت: با اجرای این طرح فعالان اقتصادی پیش از آغاز مراودات اقتصادی و تجاری خود با یک تعاونی، می‌توانند با شناخت از پرتفوی و رتبه آن تعاونی، نسبت به همکاری یا ارزش همکاری تصمیم‌گیری کنند؛ بنابراین اجرای طرح رتبه‌بندی می‌تواند به امنیت فضای کسب‌وکار کمک کند.
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون درباره روند رتبه‌بندی تعاونی‌ها گفت: در فاز نخست از اواخر خردادماه و هم‌زمان با آغاز طرح، هزار شرکت تعاونی با معرفی معاونت تعاون وزارت «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» رتبه‌بندی می‌شوند.
وی با بیان اینکه در فاز دوم تمام شرکت‌های تعاونی رتبه‌بندی می‌شوند گفت: تلاش ما این است تا پایان امسال فاز سوم این طرح یعنی رتبه‌بندی شرکت‌های غیرتعاونی نیز اجرایی شود.
حسین‌نژاد در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر پرتفوی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون چقدر است گفت: در حال حاضر پرتفوی صندوق ۸۰۰ میلیارد تومان است که برای امسال رشد ۳۰ درصدی این پرتفوی هدف‌گذاری شده است.

همچنین مطالعه کنید:

رقابت دولتی ها برای سهم خواهی از استارت آپ ها

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، در این دیدار نخبگان مسائل و مشکلات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *