صفحه اصلی / انتظار تمدید توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک، مانع افت قیمت نفت شد

انتظار تمدید توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک، مانع افت قیمت نفت شد

نفت با تاثیر انتظار تمدید توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک و کاهش سطح موجودی انبارهای نفت در آمریکا خنثی شد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا, بهای نفت خام برنت دریای شمال در پایان معاملات آتی بازار لندن تنها با 0.1 درصد افزایش به 50 دلار و 84 سنت رسید و هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت نیز در معاملات آتی بازار نایمکس این کشور با 0.02 درصد افزایش به بهای 47دلار و 84 سنت معامله شد.
تحلیلگران معتقدند، کاهش بیش از انتظار موجودی انبارهای نفت در آمریکا در طول هفته میلادی گذشته و افت 5.3 میلیون بشکه ای آن، عامل باقی ماندن قیمت نفت برنت در سطح بیش از 50 دلار است.
به گفته آنها، شواهد همچنین نشانگر آن است که احتمال تمدید توافق اوپک و غیراوپک نیز به جلوگیری از کاهش قیمت های نفت کمک کرده است.
اعضای اوپک و دیگر کشورهای شرکت کننده در توافق کاهش تولید نفت قرار است در تاریخ 25 مه (چهار خرداد) در وین گرد هم آیند و در مورد تمدید توافق یاد شده تصمیم بگیرند.
عربستان تمدید توافق کاهش تولید را محتمل دانسته است.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست رسمی 30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه )1395 خود در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢00 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.
ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا اعضای اوپک به شمار می روند.
ایران، نیجریه و لیبی از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شده اند.
اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.
این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.

همچنین مطالعه کنید:

معاون برنامه ریزی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور منصوب شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از روابط عمومی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *