صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
جـای خالی اصناف در شورای شهر

جـای خالی اصناف در شورای شهر

شایلی قرایی
 به عنوان مثال نمایندگانی از هنرمندان، ورزشکاران و دیگر اقشار در شورای شهر حضور یافته‌اند، اما جای خالی نمایندگان اصناف به عنوان بزرگ‌ترین بازوی اقتصاد کشور در این نهاد خالی است. 
ضرورت حضور اصناف و دیگر قطب‌های اجتماعی هم در این شورا احساس شد تا در مجموع بتوانند برای دستیابی به یک مدیریت بهینه و داشتن شهری ایده‏آل، تمام نیاز‌های آن را پاسخگو باشند. بنابراین حضور نمایندگان اصناف در شورای شهر الزامی است و قوت قلب برای قشر اصناف خواهد بود. به عبارت دیگر، حضور صنوف در شورای شهر قطع به یقین تاثیر بسزایی در پیشرفت وضعیت کنونی زیرمجموعه اتاق اصناف خواهد داشت. 
در همین رابطه رئیس اتاق اصناف ایران نیز گفته است که اصناف صاحب حق‌ترین تشکل برای حضور در شورای شهر هستند و با توجه به اهمیت این موضوع لازم است تا خانواده بزرگ اصناف به‌طور چشمگیر با حضور در پای صندوق‌های رای در انتخابات شرکت کنند. علی فاضلی افزود: ۴۵ درصد جمعیت نظام شهری متعلق به اصناف است و امروز اصناف با اقتدار با حضور نامزدهای کارشناس و خبره و متخصص برای ورود به عرصه شورای شهر آماده هستند. 
رئیس اتاق اصناف ایران: 
زمان آن فرا رسیده تا اصناف در نهادهای تصمیم‌ساز کشور حضور داشته باشند
 رئیس اتاق اصناف ایران گفت: اکنون وقت آن فرا رسیده تا اصناف در نهادهای تصمیم‌ساز به عنوان بزرگ‌ترین تشکل صاحب حق در حقوق و نظام شهری در شورای اسلامی شهر نمایندگانی در تهران و دیگر شهر‌ها داشته باشند. 
علی فاضلی در همایش بزرگ اتحادیه‌های صنفی تهران که برای حمایت از کاندیداهای منتخب اصناف تهران، ری و شمیرانات گرد هم آمده بودند، گفت: در گذشته بدون همکاری و هماهنگی با اصناف برای افزایش مالیات اقداماتی انجام شد، اما اکنون دیگر در هر تصمیم‌سازی نظر کارشناسی اصناف را اعمال می‌کنند. 
وی با اشاره به نقش جدید اصناف در تصمیم‌سازی‌ها عنوان کرد: دیگر وقت آن فرا رسیده تا اصناف در نهادهای تصمیم‌ساز کشور به عنوان بزرگ‌ترین عضو کشور حضور داشته باشند و مسئولان و تصمیم‌گیران از نظرات و تجربیات جامعه بزرگ صنفی استفاده کنند. 
رئیس اتاق اصناف ایران از بدخلقی‌های جامعه گلایه و تاکید کرد: در هیچ کجای قانون، اصناف از حضور در انتخابات منع نشده است و بنابراین اصناف باید با قدرت در انتخابات شورای اسلامی شهر در تهران و دیگر نقاط کشور حضور یابند. 
وی اضافه کرد: برای خلق حماسه در کشور، اصناف همواره پیشگام بوده‌اند و نیاز داریم در این انتخابات همه اصناف در سراسر کشور پای صندوق‌های رای آمده و رای سالم و مفید به صندوق بیندازند. رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه هر اتحادیه یک ستاد انتخاباتی است، تصریح کرد: در کل کشور هیچ اتحادیه‌ای حق ندارد از بیت‌المال برای انتخابات خرج کند. 
وی همچنین با اشاره به حضور افراد شاخص صنفی در مجلس شورای اسلامی گفت: اصناف نباید بترسند. اصناف کارآفرینانی هستند که بدون حتی یک ریال تحمیل هزینه به دولت امنیت، آسایش و آرامش را ایجاد کرده‌اند اما با این وجود در حق اصناف کوتاهی شده است. 
فاضلی گفت: امروز شرایطی پیش آمده است که اصناف برای انسجام گام برداشته‌اند و بدون اینکه از جریان سیاسی حمایت کنند، گوش به فرمان مقام معظم رهبری هستند و در حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی به پای صندوق‌های رای می‌آیند. 
وی گفت: اصناف تهران جایگاه تبلیغاتی بسیار بالایی دارند و اگر در طول زمان تبلیغات هر واحد صنفی در حمایت از کاندیداهای صنفی تبلیغ نکند جای گلایه است. فریب اسم و رسم را نخورید چرا که اصناف بزرگ‌ترین اسم و نام هستند. اگر تاکنون یک نماینده در شورای اسلامی شهر از نمایندگان اصناف بود، می‌توانستیم از حقوق اصناف دفاع کنیم. رئیس اتاق اصناف تهران تاکید کرد: باید در شورای اسلامی شهر تهران ۱۲ نفر عضو لیست اصناف نفرات یک تا ۱۲ برای ورود باشند؛ اگر حمایت نکنید فردا شکایت‌ها و گلایه‌ها را دیگر جوابی نمی‌دهند و اصناف حرف‌های‌شان در نظام مدیریت شهری جوابی ندارد. 
فاضلی خطاب به متصدیان واحدهای صنفی تهران، ری و شمیرانات گفت: اگر می‌خواهید شخصیت خودتان و اصناف را حفظ کنید، هر چه دارید در طبق اخلاص بگذارید و به نمایندگان لیست اصناف رای دهید. 
وی تصریح کرد: همه ما نفرات یک تا ۱۲ لیست اصناف را می‌نویسیم تا بتوانیم نشان دهیم اصناف می‌خواهند با حضور در نهاد‌های تصمیم‌ساز از حق خود دفاع کنند. 
رئیس اتاق اصناف ایران گفت: در تهران وقتی نماینده‌های اصناف در نهادهای تصمیم‌ساز نیستند، فساد انجام می‌شود. وی اضافه کرد: آن جایی که مقام معظم رهبری تاکید می‌کند همه بیایند، صحبت بر تمام ایران تمام است. باید همه مردم ایران با حضور در پای صندوق‌های رای نظام را بیمه کنند. 
رئیس اتاق اصناف ایران گفت: اولویت تمام واحد‌های صنفی این است که باید ثابت کنند چه ابهتی دارند. اگر ما اصناف خودمان را باور داشته باشیم، دیگران هم در همه نهاد‌ها ما را باور می‌کنند. اگر این ۱۲ نفر از اصناف وارد شورای شهر نشوند خودمان جایگاه اصناف را متزلزل کرده‌ایم و در آینده برای حمایت‌های قانونی در نظام مدیریت شهری و نیز مالیات با چالش مواجه خواهیم شد. 
علیرضا راسی، نایب‌رئیس اتاق اصناف تهران :
از ظرفیت اصناف در بخش های اقتصادی باید بهره برد
براساس تصمیم هیات‌رئیسه اتاق اصناف تهران ائتلاف اصناف تهران ، ری و شمیرانات  تشکیل شده است. به عبارت دیگر، در راستای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و برای حمایت از تولید داخلی و ایجاد اشتغال این ائتلاف تشکیل شد. 
اصناف همانند مویرگ در تمام جبهه‌های کشور حضور دارند و به همین منظور قصد بر آن است که در این سکو نیز حمایت‌های لازم از اصناف انجام شود و با قدرت به راه خود ادامه دهیم. در این ائتلاف فقط افراد صنفی حضور دارند. این بدان معناست که ما در این ائتلاف فقط افرادی که سابقه حضور صنفی داشته‌اند را قبول کرده‌ایم. در این ائتلاف ۱۲نفر کاندیدا داریم که حداقل دارای تحصیلات کارشناسی‌ارشد شامل رشته‌های مهندسی ترافیک، امور شهری، معاون سازمان بهشت زهرا و… هستند. می‌توان گفت ترکیب بسیار ارزنده‌ای شکل گرفته است تا بتوانند همانند قبل به خدمات‌رسانی به مردم ادامه دهند. 
اصناف همیشه و همراه در تمام زمینه‌ها همت کرده و حرکت کرده‌اند. ان‌شاءا… در پایان رای‌گیری هم اصناف در سکوهای شورای شهر به خدمت‌رسانی به مردم خواهند پرداخت. به عبارتی باید اشاره شود که جای اصناف در سکوهای شورای شهر خالی است و ان‌شاءا… این کمبود جبران خواهد شد. 
به امید خدا با تشکیل این ائتلاف و موفقیت در شورای شهر خواهیم توانست سکوهای مجلس شورای اسلامی را نیز به دست آوریم تا نهایت تلاش خود را در خدمت‌رسانی به مردم انجام دهیم. اصناف، جمعیت زیادی از کل کشور را تشکیل می‌دهند و با توجه به اهمیتی که اصناف در اقتصاد کشور دارند، به‌طور حتم تاثیر مستقیمی بر اقتصاد کشور در تمامی ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارند. اصناف که در همه حال پیرو و رهرو مقام معظم رهبری بوده و هستند، در اجرای منویات مقام معظم رهبری برنامه‌ریزی کردند تا بستر همدلی مردم و دولت را فراهم سازند زیرا اصناف اصلی‌ترین حلقه اتصال مردم با دولت و به عبارتی ویترین اقتصاد کشور 
هستند. 
همچنین اصناف و بازاریان  در جریان انقلاب با ارتباطی که با علما و امام (ره) داشتند با پشتیبانی از مراجع و با اعتراضات و تعطیلی بازار نقش بی‌بدیلی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران ایفا کردند. از سوی دیگر، اصناف و بازاریان در دوران دفاع مقدس با تکیه بر ایمان و اخلاق ارزشی و انقلابی، چالش‌های پیچیده پیش‌روی نظام را با مدیریت به فرصت تبدیل کردند. نخستین اقدام اصناف در جنگ تحمیلی تشکیل ستاد پشتیبانی جنگ بود. در دوران دفاع مقدس اصناف و بازاریان با حضور در خط مقدم جبهه و ارسال کمک‌های نقدی و غیر نقدی به رزمندگان اسلام یاری می‌رسانند و در عصر کنونی نیز اصناف و بازاریان موتور محرک چرخه اقتصادی کشور هستند و ان‌شاءا… بتوانند در شورای شهر و مجلس خدمات‌رسانی به مردم را انجام دهند. 
بازاریان باید دولت را در به ثمر نشستن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری یاری دهند و برای اجرای صحیح بحث اقتصاد مقاومتی باید توسعه صادرات را گسترش دهیم و برای تولیدات داخلی ارزش قائل باشیم. به عبارت کامل‌تر، اصناف جامعه را از نظر فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی رو به جلو می‌برد و بازاریان پشتیبانان اصلی این نظام و انقلاب هستند و باید از ظرفیت‌های اصناف در بخش‌های اقتصادی به نحو مطلوب‌تر بهره برده شود. 
ابراهیم درستی، نایب‌رئیس اتاق اصناف تهران:
برای منافع اصناف به صحنه آمده ایم
انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران در پیش است. فرصت زیادی تا این روز حساس باقی نمانده است. به نظر می‌رسد امسال انتخابات متفاوت از سال‌های قبل باشد. چرا که مردم آگاه‌تر شده‌اند و نسبت به مسائل شهر حساس‌تر. هدف این است که اصلح‌ترین افراد به عنوان نماینده مردم پا به عرصه بگذارند تا در مواقع ضروری توانایی حل مشکلات را داشته باشند. اقشار مختلف برای انتخابات شورای شهر دست به کار شده‌اند تا با احساس تعهد به حل مشکلات شهر اصلح‌ترین نماینده‌ها را معرفی کنند. اصناف نیز به عنوان بازوی اقتصادی کشور و صاحب حق‌ترین تشکل برای حضور در شورای شهر حضور در این دوره از انتخابات شورای شهر را ضروری احساس کرد و لیست مورد تایید خود را معرفی کرد. در حال حاضر ۳۰۰ هزار واحد صنفی در کف شهر تهران فعالیت می‌کنند و اگر دقت کرده باشید در مهم‌ترین نهاد نماینده‌ای ندارند تا به مشکلات‌شان رسیدگی شود. 
امروز اصناف به خود آمده‌اند و واسطه به کارشان نمی‌آید. من به شخصه با شعار «نشاط و اشتغال» وارد این رقابت شده‌ام تا بتوانیم به مردم و اصناف خدمات‌رسانی کنیم. به عبارت دیگر برای منافع اصناف به صحنه آمده‌ایم. امروز منافع اصناف دیده نمی‌شود و هیچ‌کدام از نمایندگان فعلی نیز کاری برای اصناف نکرده‌اند. فقط همین که هر بار اصناف را پله‌ای برای رشد خود کرده‌اند و بعد از آن اصناف بودند که به دست فراموشی سپرده شدند. به عنوان مثال در حادثه پلاسکو دیدید که هیچ کدام از اصناف خسارت‌دیده به آن حقی که داشتند، نرسیدند. 
به گفته مقام معظم رهبری، اصناف و بازاریان بازوان ستبر انقلاب هستند. خط قرمز ما ولایت است و ما ولایتمدار هستیم. تصمیم بر این شد که با توجه به اینکه اصناف نماینده‌ای در شورای شهر تهران ندارند، ائتلافی تشکیل شود که تمام اعضای آن را اصناف تشکیل دهند. به این ترتیب ائتلافی از کاندیداهای تهران، ری و شمیرانات تشکیل شد و ۱۲ کاندیدا به این ائتلاف پیوستند. بنابراین اگر اتحادیه‌ها و واحد‌های صنفی در تهران، ری و شمیرانات همت کنند به یقین در داشتن نماینده‌ای از قشر اصناف در شورای شهر موفق خواهیم بود. همچنین انتظار می‌رود تا دست به دست هم بدهیم و تمام فهرست ۱۲ نفره اصناف را وارد شورای شهر کنیم تا اصناف بتوانند با حضور در این عرصه موثر واقع شوند چرا که دفاع از حقوق خودشان دفاع از حقوق اصناف است. 
هر کسی برای جایگاهی که دارد، باید در جای خود، شأن و شخصیت قائل شود. به عنوان مثال کشتی‌گیر و خواننده در جایگاه خود دارای منزلت هستند نه بر کرسی شورای شهر و این جایگاه را باید در اختیار کسانی گذاشت که با مدیریت و تخصص حرفه‌ای آشنایی داشته باشند. همبستگی اصناف است که موج را تغییر می‌دهد و بحث دانش‌بنیان است و مدرک‌بنیان نیست. کسانی که ثبت‌نام کردند و در فهرست قرار گرفتند، باید مورد حمایت قرار بگیرند و باید همه با هم برای حمایت از اصناف که امام خمینی (ره) آنان را بازوان ستبر انقلاب خواندند، یاری کنند. ضرورت دارد اشاره شود به اینکه «فاضلی»، «گاندی» اصناف است و اگر امروز به اصناف رای ندهیم، فردا حق ماست که پشت درها منتظر بمانیم و جواب ما را ندهند؛ پس برای یک بار هم که شده اتحادیه‌ها را ستاد انتخابات شوراها کنید. 
بنابراین وظیفه داریم تبلیغات کرده و مردم و اصناف را درباره حق‌شان آگاه کنیم تا در انتخابات شرکت کنند. 

 

همچنین مطالعه کنید:

پیگیری واردکنندگان برنج از بانک مرکزی بی‌نتیجه ماند

به گزارش کسب و کار نیوز، واردکنندگان برنج که به اعتماد مصوبات دولتی، کالاهای خود …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *