صفحه اصلی / کمبود ویتامین A منجر به نابودی سلول های بنیادی می شود

کمبود ویتامین A منجر به نابودی سلول های بنیادی می شود

 مهم خون می شود.
به گزارش کسب و کار نیوز و به نقل از مهر، بسیاری از سلول های مشخص شده نظیر سلول های موجود در پوست، روده یا خون، طول عمری فقط برای مدت چند روز دارند. از اینرو بازسازی مداوم این سلول ها ضروری است. آنها از سلول های بنیادی به اصطلاح «بزرگسال» ایجاد می شوند که به طورمداوم تقسیم می شوند.
به علاوه گروهی از سلول های بنیادی بسیار خاص هم در مغز استخوان وجود دارند که اکثر مواقع در حالت نهان و خفته هستند و فقط در مواقع ضروری نظیر عفونت های ویروسی یا باکتریایی، از دست رفتن شدید خون، یا در زمان شیمی درمانی فعال می شوند. زمانیکه کارشان را انجام دادند، بدن اکثر سلول های بنیادی قوی را به حالت خفته بازمی گرداند. دانشمندان معتقدند این اقدام موجب حفاظت از آنها در مقابل جهش های خطرناکی می شود که می توانند منجر به سرطان خون شوند.
تاکنون مکانیسم فعال سازی این سلول های بنیادی خاص یا برگرداندن آنها به حالت خواب نامعلوم بود. اما حال دانشمندان «رتینوئیک اسید»، متابولیت ویتامین A، را به عنوان فاکتور اصلی در این فرآیند شناسایی کرده اند.
محققان دریافته اند در صورت فقدان این ماده، سلول های بنیادی فعال قادر به بازگشت به حالت خفته نخواهند بود و در عوض در سلول های خونی خاص رشد کرده و بالغ می شوند و این به معنای از بین رفتن ذخایر آنهاست.
نینا کبزس والشید، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «مطالعه بر روی موش ها نشان داد تغذیه آنها با رژیم غذایی فاقد ویتامین A منجر به نابودی سلول های بنیادی شد. از اینرو می توانیم اثبات کنیم که ویتامین A تاثیر مستقیمی بر سلول های بنیادی خون دارد.»
به گفته محققان، این مطالعه نتایج مطالعات قبلی نیز در مورد اینکه کمبود ویتامین A به سیستم ایمنی بدن آسیب می رساند را نیز اثبات می کند. محققان بر مصرف رژیم غذایی متعادل حاوی ویتامین A تاکید می کنند.

همچنین مطالعه کنید:

شماره ۱۷۶۰ روزنامه کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *