صفحه اصلی / جهش دوم صنعت پتروشیمی در سال 96

جهش دوم صنعت پتروشیمی در سال 96

 با توجه به اقدامات مثبت انجام شده پس از برجام در صنعت پتروشیمی در سال گذشته، عملاً سال 1396 سالی است که نتایج این اقدامات قابل مشاهده خواهد بود.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا, مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نوشتاری درنشریه مشعل وزارت نفت ضمن اشاره به مطب فوق تصریح می کند: با بهرهبرداری از تمام طرحهای صنعت پتروشیمی در برنامه ملی توسعه، ظرفیت اقتصاد مقاومتی، به همراه راه اندازی طرحهای بزرگی مانند فاز اول پتروشیمی بوشهر و پتروشیمی مرجان، پیشبینی می شود ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی به 72 میلیون تن در سال افزایش یابد.
«همچنین انتظار میرود تولید انواع محصولات پتروشیمی در سال پیش رو، از مرز 59 میلیون تن عبور کند که این میزان، بیانگر رشد 18 درصدی در میزان تولید نسبت به عملکرد سال 95 خواهد بود.»
«از این میزان تولید، افزون بر 33 میلیون تن فروش خالص خواهد بود که حدود 23 میلیون تن آن به ارزش افزون بر 11 میلیارد دلار برای صادرات برنامهریزی شده است. 10 میلیون تن محصول نهایی نیز برای تامین نیازهای بازار داخل به ارزش حدود 190 هزار میلیارد دلار پیش بینی شده است. با توجه به بهبود تعاملات بینالمللی و روند مثبت پسابرجام، احتمال تحقق اهداف برنامهای تعیین شده دور از دسترس نخواهد بود.»
«سال 1396 از این نظر که سال اول برنامه ششم توسعه نیز هست، از اهمیت ویژهای برخوردار است. طبیعی است که اقدامات و نتایج حاصله در این سال، سهم مهمی در تحقق اهداف کلان برنامه ششم توسعه خواهد داشت.»
«اهمیت این موضوع با توجه به این نکته که صنعت پتروشیمی جایگاه ویژهای در صادرات غیرنفتی و سایر شاخصهای اقتصاد ملی دارد، دو چندان است.»
«از سوی دیگر، امکان حضور مجدد در بازار اروپا، صنایع پتروشیمی ایران را بر آن داشته تا سهم از دست رفته خود از این را بازپس بگیرند، از این رو در سال 1396 صنایع پتروشیمی کشور، تمام توان خود را برای حضور پر رنگتر در بازارهای بینالمللی در دستور کار قرار خواهند داد.»
«تمام نقش آفرینان این صنعت، اهتمام ویژه به اقدامات موثر در مسیر تحقق اهداف چشمانداز با رعایت سیاستهای اقتصاد مقاومتی و مبتنی بر تعاملات سازنده بینالمللی خواهند داشت تا جهش دوم صنعت پتروشیمی به عنوان موتور محرک تکمیل فرآیند توسعه صنعتی و اقتصادی کشور عزیز ایران صورت گیرد.»

همچنین مطالعه کنید:

گرانی چندباره لبنیات

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، درحالی که نرخ فرآورده های لبنی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *