صفحه اصلی / مهمترین دستاوردهای دولت یازدهم چیست

مهمترین دستاوردهای دولت یازدهم چیست

 و ارتقای رتبه بین المللی کشور در فضای کسب و کار از مهمترین دستاوردهای دولت یازدهم بود.
به گزارش کسب و کار نیوز و به نقل از ایسنا، دولت یازدهم در زمینه بهبود فضای کسب و کار، سرمایه‌گذاری و تکمیل طرح‌های نیمه تمام، رفع موانع و ارتقای تولید و همچنین ایجاد و توسعه زیر ساخت‌های صنعتی کشور گام های بلندی برداشت و دستاوردهای قابل توجهی داشت.
بهره‌برداری بیش از ۱۹ هزار طرح نیمه تمام
وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان موتور محرکه اقتصاد کشور، در زمینه تکمیل طرح های نیمه تمام در دولت یازدهم اقدامات قابل توجهی انجام داد که به بهره برداری رساندن بیش از ۱۹ هزار طرح نیمه تمام (ایجادی و توسعه ای) با سرمایه‌گذاری بیش از ۷۱ هزار میلیارد تومان از جمله این اقدامات بود. این طرح ها در مجموع برای ۳۰۴ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم ایجاد کرد.
همچنین در دولت تدبیر و امید، روند سرمایه گذاری خارجی رشد قابل توجهی داشت. در همین راستا، ۱۵۵ طرح با سرمایه گذاری خارجی حدود هفت میلیارد دلار اجرایی شد و  ۱۵۹ طرح دیگر به ارزش هشت میلیارد دلار  به تصویب رسید که این موضوع  حمایت دولت یازدهم از سرمایه گذاری خارجی را نشان می دهد، از سوی دیگر در دولت یازدهم ۱۶۰  طرح سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت به ارزش ۸ میلیارد دلار مصوب شد که ۷ میلیارد دلار آن اجرا شده است.
ارائه تسهیلات رونق تولید به واحدهای کوچک و متوسط
از سوی دیگر وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه رفع موانع و ارتقای تولید، با اجرای طرح رونق تولید بیش از ۲۴ هزار واحد تولیدی کوچک و متوسط را به میزان بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان تامین مالی کرد.
تحریک تقاضای داخلی، افزایش سرمایه صندوق‌های تحت پوشش این وزارتخانه و ایجاد کارگروه‌های ملی و استانی رفع موانع و تسهیل تولید از دیگر اقدامات در زمینه رفع موانع و ارتقای تولید بود، ‌همچنین در زمینه تهیه قوانین به ویژه قانون رفع موانع تولید پیگیری‌های قابل توجهی انجام شد و اصلاح مصوبات و قوانین مخل تولید را در دستور کار گرفت. اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت سبب شد تا روند کاهش نرخ صنعت از منفی ۱۰.۵ در سال ۱۳۹۱ به مثبت ۴.۶ در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۵ برسد.
ارتقای رتبه بین المللی کشور در فضای کسب و کار
بر اساس آخرین آمار ارایه شده در دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، جایگاه رقابت پذیری ایران در چهارساله دولت تدبیر و امید از رتبه ۸۲ به رتبه ۷۶ بهبود یافت. از سوی دیگر رتبه بین المللی کشور در فضای کسب و کار از رتبه ۱۵۲ به رتبه ۱۲۰ ارتقا یافت.
بهره برداری از ۷۰ شهرک و ناحیه صنعتی
وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت تدبیر و امید در زمینه ایجاد و توسعه زیرساخت های صنعتی و معدنی نیز اقدام کرد و بهره برداری از ۷۰ شهرک و ناحیه صنعتی برای استقرار واحدهای تولیدی با واگذاری زمین از جمله مهمترین اقدامات در این حوزه بود. همچنین تامین زیر ساخت های لازم مانند آب، برق، گاز و ایجاد تصفیه خانه شهرک ها از دیگر فعالیت‌ها در این زمینه بود.
بر اساس آمار ارایه شده توسط سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی، در دولت تدبیر و امید ۸ هزار و ۹۹ واحد صنعتی به بهره برداری رسید که ۱۳۲ هزار و ۱۹۶ نفر اشتغالزایی به همراه داشت. همچنین در ۴۲ ماهه فعالیت دولت یازدهم ۳۸ شهرک صنعتی جدید ایجاد شد.

همچنین مطالعه کنید:

نخبگان دانشگاهی جذب بنگاه ها می شوند

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز برات قبادیان اظهار کرد: با توجه به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *