صفحه اصلی / افزایش قطره‌چکانی تسهیلات مسکن

افزایش قطره‌چکانی تسهیلات مسکن

مجتبی کاوه
 در بانک مسکن و سایر بانک‌های تجاری (به شرط تعادل منابع) بخشی از زوج‌های خانه‌اولی و حتی افراد مجردی که برای خرید مسکن کمبودی حدود 20 – 30 میلیون تومانی داشتند را خوشحال می‌کند، اما کارشناسان معتقدند این افراد، بخش بزرگی از متقاضیان را شامل نمی‌شوند.
به گزارش کسب و کار نیوز، به باور برخی دیگر از کارشناسان این اتفاق می‌توانست پیش‌تر هم بیفتد و اینکه در آستانه انتخابات چنین تحولی رقم می‌خورد، کمی رنگ و بوی سیاسی دارد.
 به هر حال وجه مشترک نظر کارشناسان این است که سپرده‌گذاری به عنوان یکی از موانع پیش‌روی خانه‌دار شدن متقاضیان واقعی – و نه متقاضیان سرمایه‌گذار – در حال برطرف شدن است اما دولت به دلیل تورمی که احتمال شکل‌گیری آن در بازار مسکن وجود دارد، رویکردی محافظه‌کارانه به این موضوع دارد.
به گزارش «کسب‌وکار» به نقل از بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار در یک‌هزار و دویست و سی و یکمین جلسه خود در 12 اردیبهشت ماه موارد زیر را تصویب کرده است:
1- افزایش سقف تسهیلات بدون سپرده جعاله مسکن به 200 میلیون ریال برای یک پلاک ثبتی توسط بانک‌های تجاری و بانک مسکن.
2- موافقت با اعطای تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده به زوجین توسط بانک‌های تجاری و بانک مسکن، تا سقف مبالغ زیر روی یک پلاک ثبتی، مشروط به رعایت تعادل منابع و مصارف بانک.
– شهر تهران معادل 1000 میلیون ریال (هریک از زوجین حداکثر 500 میلیون ریال)
– مراکز استان و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت معادل 800 میلیون ریال (هریک از زوجین حداکثر 400 میلیون ریال)
– سایر مناطق شهری معادل 600 میلیون ریال (هریک از زوجین حداکثر 300 میلیون ریال)
3- بانک مسکن مجاز است به تسهیلات‌گیرندگان مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن (علاوه بر سقف‌های مصوب از محل اوراق مذکور)، در حالت انفرادی تا سقف 100 میلیون ریال و برای زوجین تا سقف 200 میلیون ریال تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده پرداخت کند.
بدین ترتیب بانک مسکن می‌تواند به استفاده‌کنندگان تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم مسکن علاوه بر سقف تسهیلات فعلی، مبلغ 100 میلیون ریال برای خرید مسکن انفرادی و مبلغ 200 میلیون ریال برای خرید مسکن توسط زوجین پرداخت کند.
4- درباره بانک مسکن با تجمیع تسهیلات فروش اقساطی مسکن از محل حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن، پس‌انداز مسکن جوانان و صندوق پس‌انداز ساخت مسکن با تسهیلات مسکن بدون سپرده، حداکثر معادل سقف تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده روی یک واحد مسکونی، موافقت می‌شود.
بر این اساس برای مساعدت به دارندگان انواع حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن که تاکنون از تسهیلات استفاده نکرده‌اند، این امکان برای آنها فراهم می‌شود تا ضمن استفاده از امتیاز تسهیلات حساب خود، مابه‌التفاوت تا سقف 600 میلیون ریال از محل تسهیلات بدون سپرده دریافت کنند.
5- با تجمیع امتیاز تسهیلات برای زوجین دارنده حساب پس‌انداز مسکن جوانان بانک مسکن، منوط به رعایت سقف اعطای تسهیلات متناسب با هر حساب (براساس امتیاز حاصله زوجین) جهت اعطای تسهیلات مسکن برای یک پلاک ثبتی موافقت شد.
6- با توجه به رسالت بانک توسعه تعاون در اعطای تسهیلات به تعاونی‌ها و همچنین در جهت ایجاد تحرک در بخش مسکن، با درخواست آن بانک جهت اعطای تسهیلات ساخت و خرید مسکن به تعاونی‌های مسکن، با رعایت سایر ضوابط و مقررات بانکی، موافقت به عمل آمد. بر این اساس مصوبه مورخ 29/2/1394 شورای پول و اعتبار بابت امکان اعطای تسهیلات خرید مسکن تا سقف تسهیلات در شهر تهران معادل 600 میلیون ریال، مراکز استان و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت معادل 500 میلیون ریال، سایر مناطق شهری معادل 400 میلیون ریال قابل اقدام است.
همچنین امکان اعطای تسهیلات ساخت تا 80 درصد هزینه ساخت مسکن به بانک توسعه تعاون نیز تسری می‌یابد. بدین ترتیب، بانک توسعه تعاون نیز می‌تواند نسبت به اعطای تسهیلات خرید و ساخت مسکن به تعاونی‌های مسکن اقدام کند.
مصوبه جدید تکانه‌ای که بازار نیاز دارد را ایجاد نمی‌کند
یک کارشناس اقتصاد مسکن در گفتگو با «کسب‌وکار» درباره مصوبه جدید شورای پول و اعتبار نکاتی عنوان کرد که قابل تامل است. بهزاد احمدی با بیان اینکه افزایش سقف وام خرید خانه همزمان با افزایش وام بدون سپرده اقدام بسیار مثبتی در راستای خروج از رکود به شمار می‌رود، گفت: نکته‌ای که در این مورد وجود دارد این است که اولا چون افزایش سقف وام و افزایش وام بدون سپرده با محافظه‌کاری و به صورت قطره‌چکانی انجام می‌شود تکانه‌ای که بازار برای خروج از رکود به آن نیاز دارد را ایجاد نمی‌کند و تاثیر روانی لازم را در بازار ندارد و ثانیا چون این اقدام در آستانه انتخابات انجام شد شائبه سیاسی بودن دارد. وی افزود: البته باید صبر کرد تا دستورالعمل‌های اجرایی این مصوبه و نحوه اجرای آن در بانک‌ها را دید چون ممکن است این مصوبه عملا غیر از بانک مسکن در سایر بانک‌ها با موانع اعتباری متعدد روبه‌رو شود.

 

همچنین مطالعه کنید:

نخبگان دانشگاهی جذب بنگاه ها می شوند

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز برات قبادیان اظهار کرد: با توجه به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *