صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
مقایسه ال کلاسیکو و دربی تهران از زبان کی روش در مصاحبه با فورفورتو

مقایسه ال کلاسیکو و دربی تهران از زبان کی روش در مصاحبه با فورفورتو

مجله معتبر «فور فور تو» در گزارشی نوشت که اکثریت مردم جهان موافق هستند که ال‌کلاسیکو که رقابتی بین بارسلونا و رئال‌مادرید است، بزرگترین رقابت فوتبال باشگاهی جهان است اما ال‌کلاسیکو در قیاس با دربی تهران که آن را بزرگترین بازی باشگاهی قاره آسیا می‌دانند، چطور مقایسه می‌شود؟
کارلوس کی‌روش که در فصل ۰۴-۲۰۰۳ هدایت رئال‌مادرید را بر عهده داشته، شاهد این دو جدال سنتی بوده است. او که از سال ۲۰۱۱ هدایت تیم ملی ایران را بر عهده داشته، بازی‌های زیادی را بین دو تیم استقلال و پرسپولیس که به دربی تهران مشهور است، دیده است. خاطرات سانتیاگو برنابئو برای کی‌روش هنوز هم تازه است و دستیار پیشین سرالکس فرگوسن در منچستریونایتد، هرگز تقابل با بارسلونا را فراموش نخواهد کرد. کی‌روش در گفت‌وگو با مجله معتبر «فور فور تو» گفت:
شور و شوقی که در تقابل دو تیم فوتبال بارسلونا و رئال‌مادرید به وجود می‌آید، واقعاً خاص است و در جهان فوتبال مشابه به آن وجود ندارد.
با این وجود از نظر کی‌روش مهمترین رقابت باشگاهی ایران (دربی تهران) از جنبه شور و شوق خیلی با ال‌کلاسیکو فاصله ندارد. کی‌روش که سابقه مربیگری در کشورهای ژاپن و امارات را هم دارد، تأکید کرد:
بدون شک دربی تهران بزرگترین بازی باشگاهی آسیاست. هرگز پیش از این چنین رقابتی را در هیچ کجای قاره آسیا ندیده‌ام. زمانی که در ژاپن بودم چندین دربی بود که بزرگتر از بازی‌های معمول بودند اما هیچ‌کدام در حد دربی تهران نبودند. دربی تهران یک بازی خاص است. زمانی که استقلال و پرسپولیس با یکدیگر تقابل می‌کنند، ۱۰۰ هزار تماشاگر برای تماشای این بازی در ورزشگاه آزادی حضور پیدا می‌کنند. در همسایگی ایران و البته در سطح جهانی، میلیون‌ها ایرانی پای تماشای رقابت دو غول فوتبال باشگاهی ایران که یکی به رنگ قرمز و دیگری به رنگ آبی است، می‌نشینند. در بزرگترین رقابت فوتبال باشگاهی آسیا، شور و شوق، وفاداری و البته خونریزی وجود دارد اما به اعتقاد کارلوس کی‌روش، دو جنبه ال‌کلاسیکو هست که رقابت بارسلونا و رئال‌مادرید را تبدیل به رقابتی حساس می‌کند. در حالی که به طور سنتی پرسپولیس به نوعی شاید نماینده قشر کارگری جامعه تهران است و استقلال نماینده مردم طبقه متوسط تهران به شمار می‌رود. بارسلونا پایتخت ایالت کاتالونیا، منطقه‌ای از اسپانیاست اما هویت خاص خود را دارد. مادرید هم که پایتخت کشور اسپانیاست و حکومت و سلطنت در آنجا مستقر است. از جنبه‌های تاریخی رابطه این دو منطقه بُعدهای بیشتری به بازی می‌دهد.
سرمربی تیم ملی ایران در این باره اظهار داشت:
بارسلونایی‌ها مشکلات غیر ورزشی دارند. آنها مشکلاتی فرهنگی، منطقه‌ای و سیاسی دارند که این بازی را کمی بیشتر حساس‌تر می‌کند. همین باعث می‌شود تا ال‌کلاسیکو نه‌تنها برای هواداران دو تیم بلکه حتی برای کسانیکه خیلی در قید و بند فوتبال نیستند، معنا و مفهوم خاصی به خود بگیرد.  
جنبه دوم، استاندارد است، هیچ‌کس بحثی در این مورد ندارد که از جنبه کیفی و استعداد غول‌های تهران قابل قیاس با غول‌های اسپانیا نیستند اما تیم‌های کمی در جهان هستند که به لحاظ کیفی قابل رقابت با این دو تیم هستند. 
تنها یک نفر است که می‌تواند تصور کند که یک هوادار فوتبالی در تهران اگر بتواند هر هفته بازی بازیکنانی نظیر کریستیانو رونالدو، لیونل مسی، نیمار، گرث بیل و لوئیس سوارس را ببیند، چه واکنشی از خود نشان خواهد داد. سرمربی تیم ملی کشورمان تأکید کرد:
البته که با وجود بارسلونا و رئال‌مادرید بازی سطح بالایی انجام می‌شود و وقتی این دو تیم بازی می‌کنند شما بازی دو تیم برتر باشگاهی جهان را مشاهده می‌کنید. با وجود سرشناس‌ترین بازیکنان جهان در ترکیب دو تیم، ال‌کلاسیکو معنا و مفهومی جهانی به خود می‌گیرد، چیزی که دربی تهران از آن عاجز است.
اما تقابل استقلال و پرسپولیس مزیت‌های خاص خود را در مقایسه با همتای اسپانیایی‌اش (ال‌کلاسیکو) دارد. کی‌روش تصریح کرد:
از جنبه دیگر دربی تهران می‌تواند هیجان‌انگیزتر شود، آن هم زمانی که دو تیم از یک شهر هستند و وجود مسائل دیگر که می‌تواند جوی پیچیده و فوق‌العاده را بر این بازی حاکم کند.
دو شهر بارسلونا و مادرید ۶۰۰ کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند و اگر هواداران تیم بازنده بتوانند چند روزی را از رسانه‌ها اجتناب و دوری کنند، شاید بتوانند از ناامیدی شکست خلاص شوند اما در مورد دربی تهران این موضوع صدق نمی‌کند. سرمربی پیشین رئال‌مادرید تصریح کرد:
شما تمی‌توانید در فردای دربی تهران فرار کنید و باید با حقایق روبه‌رو شوید. شما باید فردا روز بازی سوار بر اتوبوس شوید، باید به محل کارتان یا مدرسه بروید و اگر هوادار پرسپولیس باشید باید با هواداران استقلال روبه‌رو شوید و اگر هم هوادار استقلال هستید به ناچار باید با هواداران پرسپولیس رودررو شوید و این اجتناب ناپذیر است.
این موضوع پیش از تقابل دو تیم در تهران، هفته‌ها، روزها و ساعت‌ها پیش از شروع این بازی صدق می‌کند. کی‌روش گفت:
باورنکردنی است. شما می‌توانید تنش را در سطح شهر حس کنید. مهم نیست که این دو تیم در آن مقطع خاص چطور بازی می‌کنند، این بازی به هر حال همیشه بازی خاصی برای بازیکنان است اما وقتی زمان دربی تهران می‌شود، این بازی فراتر از جدال دو تیم همشهری است. 
کی‌روش در بخش پایانی صحبت‌هایش اظهار داشت:
پرسپولیس و استقلال همانند رئال‌مادرید و اتلتیکومادرید نیستند، این یک بازی ملی است. هر یک از این دو تیم ۲۰ میلیون هوادار دارند و این رویدادی بزرگ در سطح کل کشور است. دربی تهران بازی خاصی است. باید این بازی را ببینید تا بتوانید درکش کنید.

همچنین مطالعه کنید:

پیش نمایش دومین قسمت از مجموعه مستند رخساره زمین: باداب سورت ، پلکان زمین

به منظور عملیاتی سازی این مهم، طرح توسعه معدن به تهیه و تولید مجموعه مستندهایی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *