صفحه اصلی / آرشیو مطالب روزنامه کسب و کار

دبیرشورای عالی فضای مجازی :

هدف ما کوچ از سکوی ناپایدار پیام‌رسان های خارجی به داخلی است

دبیرشورای عالی فضای مجازی کشور گفت: درصدد هستیم با تقویت و ارتقای زیرساختهای لازم، از سکوی پیام‌رسان های خارجی به داخلی کوچ کنیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: درصدد هستیم با تقویت و ارتقای زیر ساخت‌های لازم، از سکوی پیام‌رسان‌های خارجی به داخلی کوچ کنیم.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، ابوالحسن فیروزآبادی در نشست با مدیران پیام رسان ها و کانالهای بالای یک میلیون کاربر با عنوان «چرا - پیام - رسان - بومی» که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، این نشست را فرصت مغتنمی برای صحبت‌های مستقیم و رو در رو برای استفاده از نقطه نظرات و پیشنهادات برای تصمیم گیری و جمع بندی نهایی عنوان کرد.
وی با تشریح اهداف و برنامه‌های شورای عالی فضای مجازی کشور در راستای ارتقا و استفاده بهینه از پیام‌رسان‌های داخلی، گفت: نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، شورا و همچنین مرکز ملی فضای مجازی کشور توسعه‌ای و ایجاد تحول تمدنی است.
فیروزآبادی با یادآوری این نکته که بشریت در مرحله‌ای قرار گرفته که بیشتر «تکنولوژی» محور است، اظهار داشت: امروز حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به شدت تحت تأثیر این فضا قرار گرفته و حتی بازیگران نیز امروز متفاوت شده‌اند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور در عین حال گفت: باید این آمادگی در ما به وجود بیاید تا حداقل سهم ملت ایران را از فضای به وجود آمده، به دست آوریم و بتوانیم همگام با دیگر کشورها حرکت و بی نیاز از دیگران باشیم.
فیروزآبادی با بیان اینکه تعبیر ما در مرکز ملی فضای مجازی کشور این است که مرزهای جغرافیای ما در فضای مجازی پلت فرم‌ها هستند، گفت: یکی از پلت فرم‌ها همین پیام‌رسان‌های بومی به شمار می‌روند.
وی افزود: شاید ایجاد زیرساختها و دیگر امکانات و تأمین مسائل مالی برای راه اندازی پیام‌رسان‌های داخلی کمی سخت باشد اما تجربه این کشور نشان داده که مردم ما در شرایط سخت به مراتب نا امید نشده و تا به سرانجام رساندن امور ادامه می‌دهند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور تاکید کرد: چنانچه مردم ایران بدانند که چه دستاوردهایی در پیام‌رسان‌های داخلی و بومی وجود دارد حتماً در طرح کوچ از پیام‌رسان‌های خارجی به داخلی همکاری و همراهی خواهند کرد.
وی در عین حال تاکید کرد: دوست داریم این کوچ داوطلبانه باشد لذا با کمک مدیران پیام‌رسان‌های داخلی می‌توان این هدف را در کشور محقق و اجرایی کرد.
به گفته وی، مقرر شده که درخصوص موضوع حریم خصوصی و همچنین مصادیق مجرمانه نیز جلساتی با نهادها و افراد مربوطه داشته باشیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: تلاش ما این است تا بن بست‌ها و نکاتی که در قانون هست که درباره آنها سکوت شده به برداشت مناسب رسانده و قانون مناسبی را تدوین کنیم.
فیروزآبادی خاطرنشان کرد: تا زمانی که در رابطه با کپی رایت، کسب و کارهای جدید و قانون تجارت در حوزه قانونگذاری حل نشود در پیچ تمدنی خواهیم ماند.
به گفته وی اینها کارهایی نیست که در دولت، قوه قضائیه و حل و فصل شود بلکه باید دست در دست هم با عزم و همت جدی وارد دوره فضای مجازی جدید شویم.
وی افزود: باید بدانیم که تحول در فضای زندگی مجازی مردم ایجاد شده و بازیگران جدید وارد عرصه شده‌اند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور تصریح کرد: متأسفانه عده‌ای در برخی کشورها با ایده‌ای درصدد حذف دولت‌ها و مردم هستند اما ما با این ایده به شدت مخالفیم چرا که آنها می‌خواهند خود قانونگذاری کرده و هر آنچه می‌خواهند به جوامع مختلف القا کنند.
فیروزآبادی تاکید کرد: امروز نمی‌توانیم دست رو دست گذاشته و شاهد بی نظمی باشیم که در آن رسانه‌هایی با بیش از یک میلیون کاربر بدون مسئولیت پذیری هرآنگونه که می‌خواهند حرکت و فعالیت کنند بی آنکه به کسی یا نهادی پاسخگو باشند.
وی تصریح کرد: بر این باوریم که باید از سکوی ناپایدار بیرون آمده و وارد عرصه پایدار و به روز شویم لذا روش ما این بود که پیام‌رسان‌های داخلی را تقویت و زیرساختهای آنها را ارتقا دهیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور در عین حال تصریح کرد: تصمیمات تلگرام نگران کننده بوده و ممکن است جایگزین شبکه شتاب و حتی پول ملی شود.
فیروزآبادی اظهار داشت: با ایجاد پیام‌رسان‌های داخلی شاهد شکل گیری پلت فرم‌های جدید رسانه‌ای فعالیت‌های اقتصادی و خدماتی ما را پوشش داده و در نتیجه رونق را در کشور شاهد باشیم.
به گزارش ایرنا، نشست سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با پیام‌رسان‌های داخلی با بیش از یک میلیون نفر کاربر، با حضور سید مرتضی موسویان مشاور وزیر و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و امیر خوراکیان عضو مرکز ملی فضای مجازی کشور در سالن همایش‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
در ادامه این نشست مدیران مسئول پیام‌رسان‌ها و کانالهای داخلی با بیش از یک میلیون کاربر نیز به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.
با توجه به حضور حجم بالای پیام‌رسان‌های داخلی و از طرفی ضیق وقت، مقرر شد نشستی دیگر در اولین فرصت با حضور مدیران پیام‌رسان‌های داخلی در همین مکان برگزار شود.