صفحه اصلی / اسلایدر / تحریک تقاضای ارزی
تحریک تقاضای ارزی

سیگنال های معرفی کابینه، نرخ دلار را به کدام سمت و سو خواهد برد؟

تحریک تقاضای ارزی

کسب و کار نیوز- بازار ارز سیگنال تازه‌ای را دریافت کرد تا قیمت دلار با معرفی کابینه دولت با سرعت بیشتری در مسیر افزایشی حرکت کند. همزمان با اعلام اعضای کابینه دولت سیزدهم روند افزایشی قیمت دلار تشدید شد. قیمت دلار در صرافی های بانکی به ۲۵ هزار و ۹۳۴ تومان رسید تا بهای دلار در بازار آزاد نیز از نیمه کانال ۲۶ هزار تومان گذشته و به ۲۶۴۵۰ تومان برسد. بسیاری از کارشناسان بازار ارز معتقدند آینده نامشخص اقتصادی و سیگنال معرفی کابینه دولت به افزایش قیمت دلار منجر شده است. یعنی تا زمانی که بازارهای مالی به تغییرات جدید عادت کنند ممکن است این روند افزایشی حفظ شود.

شایلی قرایی

به گزارش کسب و کار نیوز ، یک کارشناس اقتصادی در این زمینه گفت: در صورت ادامه مذاکرات و امید به احیای برجام شاید تکانه ای برای کنترل بهتر بازارهای مالی بخصوص بازار ارز دیده شود.

این در حالی است که گزارش میدانی از بازار ارز نشان می‌دهد که تقاضا برای خرید دلار در روزهای اخیر افزایش یافته و در آخرین روز هفته نیز صف‌های طویلی مقابل صرافی‌های بانکی تشکیل شده است. فاصله قیمتی دلار در صرافی‌های بانکی و بازار آزاد از یک سو انگیزه خرید دلار را ایجاد می‌کند و از سوی دیگر انتظار برای افزایش نرخ ارز است که زمینه را برای رشد تقاضا مهیا نماید .

میانه تابستان همواره موعدی برای رشد اندک قیمت دلار و سایر ارزها در بازار است . به عبارت دیگر فرارسیدن موعد تسویه حساب صادرکنندگان از یک سو، مثبت شدن انتظارات تورمی از سوی دیگر در کنار رشد تقاضا برای سفرهای خارجی در همین شرایط سبب شده است که قیمت دلار روندی افزایشی را تجربه نماید .

بر اساس این گزارش قیمت یورو نیز در بازار و صرافی‌های بانکی از سی هزار تومان عبور کرده است. بسیاری از فعالان بازار می‌گویند با معرفی کابینه جدید نیز کم کم مسیر حرکت مشخص شد و در نتیجه بازار در حال تطبیق خود با شرایط جدید است. به این ترتیب سیگنال اولیه معرفی کابینه در بازار، سیگنال افزایش خرید بوده است.وی پیش‌بینی کرد: روند افزایشی نرخ دلار تا مرز ۲۷ هزار تومان نیز تداوم یابد و سپس بازار خود را با شرایط تازه تطبیق دهد. فعالان بازار این نکته مهم را مطرح می‌کنند که در این وضعیت جهت‌گیری اعضای کابینه خصوصا وزیر امور اقتصادی و دارایی و همچنین رییس کل بانک مرکزی جهت‌گیری آتی را روشن خواهد کرد .

البته باید توجه داشت جدا از افزایش نرخ دلار در بازارهای داخلی، نرخ دلار در بازارهای جهانی نیز تقویت شده است. شیوع کرونای دلتا هم ترمز کاهش قیمت طلا را کشیده است و هم سبب شده است ریزش بهای طلا در بازار ارز سر گرفته شود. از این رو بهای دلار نیز در برابر سایر ارزها تقویت شده است. متوقف شدن روند ریزشی حاکم بر بازار طلا در کنار تقویت دلار سبب شده است نرخ طلا و سکه نیز در بازار آزاد روندی افزایشی را تجربه نماید .

فعالان بازار اما وقتی قابل این سئوال قرار می‌گیرند که وضعیت خرید طلا و تقاضا برای آن در بازار چگونه است، به کاهش قدرت خرید اشاره می‌کنند و می‌گوید قدرت خرید پایین است و در نتیجه تقاضا مانند گذشته با رشد قیمت افزایش نمی‌یابد. صرافان می‌گویند خرید طلای مصرفی از سوی مردم کاهش چشمگیری یافته و تقاضا برای خرید طلای آب شده و سکه نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران در بازار حضور دارند.

 

سیگنال معرفی کابینه به بازار ارز

یوسف کاووسی، کارشناس اقتصادی

واکنش و تحلیل بازار از اخبار منتشر شده داخلی و خارجی بسیار دقیق است. اخبار منفی از مذاکرات به افزایش نرخ ارز و رشد تقاضا برای خرید دلار منجر می‌شود. مگر اینکه اخبار خوبی از ادامه روند مذاکرات منتشر شود تا بتواند اتفاقات اخیر را پوشش دهد. در صورت ادامه مذاکرات و امید به احیای برجام شاید تکانه ای برای کنترل بهتر بازارهای مالی به خصوص بازار ارز دیده شود. در همین راستا ضروری است دولت سیزدهم برای کنترل تورم و نرخ ارز،  نقدینگی را نیز مدیریت کند نه اینکه تمام این‌ها را به مذاکرات وین و برجام گره بزند. باید در کنار نگاه به مذاکرات، برنامه جدی برای حمایت از تولید داخل و تولیدکنندگان داشته باشیم. دولت آقای روحانی در دوره اول با ارزپاشی سعی کرد تورم را مهار کند، ولی موفق نبود. برای کنترل قیمت ارز، راه‌ها و روش های شناخته شده ای در اقتصاد وجود دارد، یکسری سیاست‌های بالادستی داریم که اگر اینها به درستی اجرا شود، حتماً شاهد اثرات مثبت آن در اقتصاد خواهیم بود.

اگر براساس سیاست های اقتصاد مقاومتی عمل کنیم،‌ با تقویت تولید داخل می توانیم اقتصاد را به تعادلی برسانیم که به تبع آن ارز به کالاهای غیراساسی و خدماتی داده نشود، واردات کنترل شده باشد و صادرات نیز انجام گیرد ضمن اینکه واردات مدیریت شده داشته باشیم. موضوع دیگری که باید در اولویت قرار گیرد، بحث کسری بودجه دولت و و بدهی های دولت است. با استناد به تمامی این عامل بسیار مهم، انتظارت تورمی شکل می گیرد که تاثیر بسیار زیادی بر قیمت ها در بازار به خصوص رشد قیمت ارز دارد. با مشخص شدن کابینه دولت سیزدهم و برای پیشبرد اهداف اقتصادی دولت ضروری است که هماهنگی بیشتری بین تیم اقتصادی دولت شکل بگیرد.

 

 

همچنین مطالعه کنید:

آزادسازی منابع ارزی چه تاثیری بر قیمتها در بازار مسکن خواهد داشت؟/رمزگشایی از کاهش سرعت رشد قیمت مسکن

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، سیگنال جدیدی که به بازارها داده شده …