صفحه اصلی / دسته بندی نشده / ۱۸۲ دستگاه آمریکایی و بالای ۲۵۰۰ سی‌سی
۱۸۲ دستگاه آمریکایی و بالای ۲۵۰۰ سی‌سی

بلاتکلیفی ۲۲۴۹ خودرو در گمرک

۱۸۲ دستگاه آمریکایی و بالای ۲۵۰۰ سی‌سی

از بیش از ۱۲ هزار دستگاه خودرویی که در سال های اخیر در گمرک دپو و به صورت مرحله ای تعیین تکلیف شده بود همچنان ۲۲۴۹ دستگاه بلاتکلیف مانده است.

۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه خودرو طی چند سال اخیر وارد گمرک و بنادر شد ولی با توجه به تغییر سیاست های ارزی و همچنین برخی تصمیم گیری ها در حوزه خودرو که به ممنوعیت ثبت سفارش واردات این کالا منتهی شد، خودروهای وارد شده  بلاتکلیف باقی ماند.

به هر صورت عمده این خودروها قبل از ممنوعیت و با انجام ثبت سفارش که مجوز وزارت صمت بود به گمرک و بنادر رسیده و حقوقی را برای وارد کننده ایجاد می کرد که با خود حواشی بسیاری به همراه داشت و به دنبال رایزنی های صورت گرفته بین دستگاه های ذیربط و درخواست صاحبان کالا، هیات دولت طی چند مرحله با ترخیص این خودروها موافقت کرد که آخرین مرحله  در سال گذشته بود و در ۲۶ شهریورماه به پایان رسید ولی همچنان بخشی از آنها بلاتکلیف باقی ماند.

این در حالی است که دریافت تازه ترین گزارش در رابطه با آخرین وضعیت خودروهای دپو شده در گمرک از ارونقی- معاون فنی گمرک ایران- از این حکایت دارد که همچنان خودروهای ورود ممنوع مانند امریکایی و بالای ۲۵۰۰ سی سی ، فاقد ثبت سفارش و یا برخی که دارای پرونده قضایی هستند در گمرک مانده و خاک می خورند.

حدود ۱۰ هزار خودرو ترخیص شد

طبق گزارش معاون فنی گمرک ایران از ۱۲هزار و ۲۶۱ خودرو وارداتی، ۱۰ هزار و ۱۲ دستگاه در چند مرحله ترخیص شده و ۲۲۴۹ دستگاه باقی مانده است.

این در حالی است که در مرحله اول و با مجوز هیات دولت از نیمه دی ماه ۱۳۹۷ تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ مهلتی تعیین شد تا صاحبان کالا طبق شرایط تعیین شده نسبت به تعیین تکلیف خودروها اقدام کنند که باز دیگر تا تیرماه تمدید شد و  در پایان مهلت تعیین شده ۶۶۵۳ دستگاه خودرو به همراه ۵۰۰ دستگاه آمبولانس در این فاصله ترخیص شد.

بعد از آن دیگر زمانی تمدید نشد تا اینکه در ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸بار دیگر این مجوز از سوی هیات دولت صادر و در فرصت سه ماهه تا پایان اردیبهشت ماه۱۳۹۹ امکان ترخیص وجود داشت که اعلام معاون فنی گمرک حاکی آن است که  ۲۸۵۹ دستگاه خودرو نیز در این مدت ترخیص شد که ۱۰۰۰ دستگاه مربوط به کرمان موتور، ۳۴۰ دستگاه برای سایر اشخاص که قبلا آنها را اظهار کرده بودند، ۱۷۰ دستگاه اظهار و ترخیص ، ۱۴۵ دستگاه مربوط به خودروهای منطقه آزاد اروند، چهار دستگاه سهمیه جانبازان و ۱۲۰۰ دستگاه هم با حکم مرجع قضایی ترخیص شدند.

اما مابقی خودروها باقی مانند تا اینکه بار دیگر مصوبه در خرداد ماه ۱۳۹۹ به مدت سه ماه تمدید و در پایان شهریور این زمان به اتمام رسید ولی در نهایت باز هم بخشی از خودروها که تعداد آن به ۲۲۴۹ دستگاه می رسد از گمرک و بنادر ترخیص نشده است.

طبق اعلام ارونقی ، از خودروهای دپو مانده در گمرک،  ۵۱ دستگاه قبلا اظهار ولی پروانه نشده بود ، ۷۳ دستگاه خودروی سفارش آمریکا و ۹ دستگاه خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی که در گمرک خرمشهر و منطقه آزاد اروند است،همچنین ۱۰۰ دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی سی که در سال ۱۳۹۳ وارد و بخشی از آن مربوط به تسهیلات جانبازان بوده و  ۱۰۸۹ دستگاه دارای پرونده قضایی که برای بخشی از متهمان پرونده دادنامه مبنی بر ترخیص خودرو صادر شده است.

۹۲۷ خودرو منتظر ثبت سفارش است

در بین خودروهای باقی مانده، ۹۲۷ دستگاه فاقد ثبت سفارش و به گمرک اظهار نشده اند که همگی زیر ۲۵۰۰ سی سی است یعنی با باز شدن ثبت سفارش امکان ورود به کشور را خواهد داشت.

اما در مورد خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی و آمریکایی نیز با توجه به ممنوعیت ورود این خودروها امکان وارد شدن به کشور و یا حتی مناطق آزاد را ندارند که تعداد آنها در مجموع به ۱۸۲ دستگاه می رسد.

در یک سال اخیر بحث تعیین تکلیف این خودروهای باقی مانده بسیار مطرح بوده و رایزنی هایی بین دستگاه های مربوطه از جمله گمرک ایران،سازمان اموال تملیکی،  سازمان ملی استاندارد و البته ریاست جمهوری صورت گرفت ولی همچنان تکلیف این خودروها مشخص نیست.

همچنین مطالعه کنید:

تحلیلی مختصر بر سیاستگذاری کسب و کار ایران

کسب ‌وکارها برای موفقیت نیاز به اجرای استراتژی‌های صحیح دارند. این استراتژی ها بخشی از …