صفحه اصلی / اسلایدر / فرش ماشینی حداقل ۴۰ درصد گران شد
فرش ماشینی حداقل ۴۰ درصد گران شد

تعدیل نیرو و بیکاری گسترده در کارخانجات تولید فرش ماشینی ادامه دارد

فرش ماشینی حداقل ۴۰ درصد گران شد

کسب و کار نیوز- در حالیکه نزدیک به 80 درصد واحدهای صنفی فروش فرش ماشینی اجاره ای هستند و در بحبوهه بحران کرونا نتوانسته اند درآمدی داشته باشند درگیر تعطیلی های مداوم و از سوی دیگر باز بودن بانک ها و افزایش چک های برگشتی شده اند. برآورد خسارات فروشندگان و تولیدکنندگان فرش ماشینی در این ایام کار راحتی نیست اما این موضوع مشخص است که این واحدها با تعدیل نیرو و بیکاری گسترده روبرو هستند. هزینه های جانبی مانند حقوق کارگران، هزینه های آب، برق، گاز و تلفن، بیمه و مالیات، اجاره بها و ... بر دوش این صنف سنگینی می کند و در میان سیل میلیاردی خسارات هیچ گوش شنوایی برای رسیدگی به این گرفتاری ها وجود ندارد.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز؛ گلایه های بسیاری از سوی این صنف در رابطه با عدم رسیدگی دولت و بدقولی مسوولان در پرداخت بسته های حمایتی همچنان ادامه دارد. این در حالی است که اکثر قریب به اتفاق واحدهای صنفی فعال در این زمینه از دریافت وام کمک هزینه کرونایی با سود ۱۲ درصد نیز انصراف داده اند چراکه پرداخت سود با این مبلغ در شرایطی که فروشی ندارند و هزینه های سربار زیادی نیز دارند برایشان صرف ندارد. از سوی دیگر افزایش قیمت مواد اولیه تولید فرش ماشینی موجب شده تا قیمت این کالا افزایش بسیاری داشته باشد و توان مردم برای خرید این کالا تقریبا صفر شود. مسائل مختلف موجب افزایش چند برابری قیمت فرش ماشینی طی یک سال اخیر شده است.

امروز مردم بیشتر به دنبال تامین کالاهای اساسی روزانه خود هستند و فرش ماشینی هم به دلیل بحران کرونا و هم کاهش قدرت خرید مردم در فروشگاهها خاک می خورد. امروز حداقل قیمت یک تخته فرش ماشینی بین ۱ تا ۳  میلیون تومان است و اگر کسی طالب فرشی مرغوب‌تر و باکیفیت تر والبته با متراژ بزرگتر  باشد، باید بین ۴ تا ۱۰ میلیون تومان هم برای هر تخته فرش هزینه کند. شاید مهم‌ترین علت این افزایش قیمت، افزایش قیمت خرید مواد اولیه وارداتی (نخ آکریلیک و…) و افزایش تورم است.

بنابراین با توجه به اینکه عملاً اغلب مواد اولیه فرش ماشینی مانند نخ اکرلیک، کالایی وارداتی است، قیمت تمام شده فرش ماشینی نیز در این مدت با افزایش چشمگیری همراه بود. متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی، تعداد قابل توجهی از کارخانجات فرش ماشینی در شهرهایی مانند کاشان ورشکسته شده اند. همچنین شیوع کرونا، بسته شدن مرز‌ها به دلیل شیوع این بیماری، تحریم‌ها و … منجر به کاهش صادرات فرش ماشینی از یک سو و افزایش هزینه‌های تولید از سوی دیگر شده است.

محمد هادی کمالیان، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان فرش ماشینی در زمینه با وضعیت واحدهای صنفی در این حوزه گفت: کرونا بر فعالیت تمام اصناف تاثیر داشته است و صنف فرش ماشینی نیز از این امر مستثنی نیست. از اواخر سال ۹۸ که شیوع بیماری آغاز شد خسارات بسیاری بر این صنف وارد شده است. تلاش های بسیاری برای نگه داشتن کارگران مشغول به کار در واحدهای صنفی انجام شد اما به دلیل اینکه فرش ماشینی اولویت خرید مردم نیست بسیاری از واحدها تحت تاثیر این بحران قرار گرفتند و مجبور به تعدیل نیرو شدند. برای جلوگیری از تعدیل نیرو  به سازمانهای مختلف نامه نوشتیم و میزان خسارت صنف را با آمار و ارقام اعلام کردیم، اما هیچ حمایتی از این صنف نشد.

کمالیان افزود: از طرفی دیگر به دلیل افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت مواد اولیه قیمت فرش ماشینی هم تا ۴۰ درصد افزایش یافت و توان خرید در این روزهای کرونایی از مردم گرفته شد.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان فرش ماشینی ادامه داد: متاسفانه تعطیلی های مداوم نیز تیشه به ریشه واحدهای صنفی فروش فرش ماشینی زده و در حالی اصناف باید تعطیل باشند که بانک ها باز و به فعالیت روزمره خود که یکی از آنها برگشت زدن چک ها است ادامه می دهند. اصناف چگونه می توانند در این مدت چک هایی را به طلبکاران خود ارائه دادند با بسته بودن مغازه پاس کند. تغییرات سیستم های بانکی از جمله ضرورت هایی است که دولت باید به آن توجه زیادی داشته باشد. این در حالی است که بخش خصوصی و اصناف حتی یک نماینده در ستاد ملی مقابله با کرونا ندارند و متأسفانه مدام آسیب می بینند. این تعطیلی ها آثار مخرب چند ماهه برای اصناف دارد. بخصوص در صنف ما که هزینه فرشهای ماشینی و موکت بالاست.

به گفته وی، بازار فرش از شیوع کرونا تا حد زیادی آسیب دید، تا جایی که فروش این کالا در شب عید سال ۹۹ ، ۵۰ درصد نسبت به سال ۹۸ کاهش داشت. بسیاری از فروشندگان برای اینکه بتوانند کالای شب عید را تامین کنند، چک داده‌ بودند و تعطیلی بازار و کاهش فروش بعد از آن، آنها را با مشکلات زیادی مواجه کرد.

 

همچنین مطالعه کنید:

تخصیص ۸۵ هزار قطعه زمین به روستاییان در قالب طرح مهاجرت معکوس

به گزارش کسب و کار نیوز، الحاق اراضی و تخصیص آن به متقاضیان در روستاهای …