صفحه اصلی / سرخط خبرها / تبعات رشد چک های برگشتی

حسین محمودی اصل، کارشناس اقتصادی:

تبعات رشد چک های برگشتی

کسب و کار نیوز - مجموعه ای از عوامل موجب افزایش چک های برگشتی شده است. شرایط تحریم ها، کاهش رشد اقتصادی، کاهش تولید ناخالص داخلی و بحران کرونا دست به دست هم داده اند تا چنین شرایطی ایجاد شود. به هر ترتیب در شرایطی که اقتصاد کشور درگیر مشکلات ساختاری است و ناترازی های مختلقی در بخش های مختلف شاهد هستیم، تحریم های آمریکا از یک سو و ویروس کرونا از سوی دیگر آسیب های فراوانی به اقتصاد کشور و کسب و کارها وارد کرد. کاهش ارزش پول ملی که موجب کاهش قدرت خرید مردم شده است به همراه کاهش درآمدها که ناشی از رشد منفی اقتصادی است بر وضعیت فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کارها تاثیر منفی بدی گذاشته است.

به جز وضعیت اقتصاد داخلی موضوع صادرات و واردات نیز تحت تاثیر قرار گرفته است. البته کاهش واردات در اقلامی که مشابه باکیفیت داخلی دارد می تواند به نفع بخش تولید، اشتغال و کسب و کارها تمام شود اما اگر این کاهش که در نه ماهه سال ۹۹ به ۱۶ درصد رسیده است محدودیت در واردات مواد اولیه و تجهیزات و ماشین آلات تولید باشد می تواند آسیب زا شود.

اما در حوزه صادرات نیز ۲۰ درصد کاهش را داشته ایم که این امر هم نشانگر افت تبادلات خارجی بوده که کرونا کشورهای دیگر را هم تحت تاثیر قرار داده است. کاهش صادرات، کاهش اشتغال و درآمدهای ارزی و رکود در کسب و کارها را در پی خواهد داشت. تمام این عوامل در کنار محدودیت ها، تعطیلی های ضروری ناشی از پروتکل های بهداشتی، چرخه اقتصادی فعالان حوزه های مختلف را تحت تاثیر قرار داده و عدم انجام تعهدات در سررسیدها را موجب شده است. متاسفانه وضعیت فعلی با توجه به افزایش تورم و رکود تورمی و همچنین چسبندگی قیمت ها قابل تشدید خواهد بود و دامنه چک های برگشتی و انباشت تعهدات و پیچیدگی زنجیره کسب و کارها را موجب خواهد شد.

به نظر می رسد دولت و انجمن ها و اتحادیه ها باید تدابیر کوتاه مدت و میان مدتی را در جهت کاهش تبعات چنین شرایطی را فراهم آورند. افزایش چک های برگشتی نه تنها در بستر اقتصادی موجب اختلال خواهند بود بلکه در بستر اجتماعی نیز ناهنجاری های مختلفی را در پی خواهد داشت. کاهش اعتماد و اطمینان در کسب و کارها، تردید در معاملات و قرادادها از یک سو در کنار افزایش ناهنجاری ها از افزایش درگیری ها، شمار پرونده ها، افزایش جرایم و حتی طلاق ثمره چنین شرایط نابسامان در کسب و کارهاست که نیازمند دوراندیشی و در نهایت ایجاد گشایش اقتصادی و سیاسی است.

همچنین مطالعه کنید:

پالس ورود بایدن به کاخ سفید

تاثیر این اتفاق از زمان پیروزی تا قدم گذاشتن در کاخ سفید کاهش قیمت دلار …